Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ezekre adott válaszaim...

Az ezekre adott válaszaim helyesek? Köszönöm a segítséget. Csillaggal jelöltem, amelyik szerintem a jó válasz.

Figyelt kérdés

1. Melyik vírus?

prion

viroid

interferon

* herpesz

kóli


2. Melyik betegséget okozza vírus?


tbc

vérbaj

kolera

* kanyaró

tetanusz


3.Mely betegséget okozza baktérium?


influenzát

* bélfertőzést (szalmonellát)

az agyhártyagyulladás mindegyikét

herpeszt

száj -és körömfájást



4. Ha a glicerinaldehidből piroszőlősav keletkezik, mi a folyamat neve?


redukció

* hidrolízis

bioszintézis

oxidáció

fotolízis


5. Melyik nem képződik glükolízisben?


piroszőlősav

* pentóz-difoszfát

glükóz-foszfát

glicerinsav-foszfát

glicerinaldehid-foszfát



6. Melyik nem szükséges a glükolízisben?

enzim

ATP

*ADP

oxigén

(*?) foszforsav


7. Melyik nem élősködő?


horgasfejű galandféreg

hegyesfarkú bélgiliszta

* örvényféreg

májmétely

szúnyog



8. Hol van sejten belüli és sejten kívüli emésztés is?


szivacsoknál

orvosi piócánál

rovarok többségénél

*sok laposféregnél

kagylóknál


9. Hol történik a gázcsere a madaraknál?


*léghajszálcsöveken

hörgőcskékben

léghólyagocskákban

redők felületén

légzsákok egyrétegű laphámján


10. Melyik álszövetesek?


polipok

laposférgek

gyűrűsférgek

ízeltlábúak

* szivacsok


11. Mi a mimikri?


védekezési mód

feltétlen reflex

* a környezethez való hasonulással történő védekezés

a tintahal folyadékkilövellése

az állatok szociális vonzódása



12. Mi a hifa?

sejtfonal

* gombafonal

a mohák rögzítő fonala

a gombafonalak összessége

az élesztőgomba sejtje



2021. aug. 17. 20:39
1 2 3 4 5
 11/42 A kérdező kommentje:
Te a 4-re oxidációt jelöltél és a hatosra oxigént végülis? 🤔
2021. aug. 18. 17:41
 12/42 anonim ***** válasza:

Kissé össze zavarodtam a 4es kerdes kapcsán... :D


"A foszfoenolpiroszőlősav a glikolízis (glükolízis) köztes terméke. A glicerinsav-3-foszfát molekulán belüli átszerveződéssel glicerinsav-2-foszfáttá alakul, majd ebből vízkilépéssel (kondenzációval) jön létre a foszfoenolpiroszőlősav. Erről a hidrolízissel leszakadó foszfátcsoport egy előzőleg létrejött ADP-re kapcsolódik, és ATP-t hoz létre. A visszamaradó vegyület neve pedig piroszőlősav."


Oxidáció vagy hidrolízis :D

2021. aug. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:
100%

További Google első oldali találatok hifára:

[link] itt a sejtfonal és gombafonal is szerepel

[link] sejtfonal

[link] sejtfonal

[link] gombafonal, a gombák termőtestét és szaporítószerveit felépítő sejtfonal :D


A 4-esnek őszintén szólva nem néztem utána, de ketten is írtátok, hogy oxidáció.


A 6-os oxigén kell, hogy legyen.

2021. aug. 18. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 A kérdező kommentje:

#13


Ajajj :D na akkor egy kérdőjel kikerült, de cserébe lett egy újabb. Kösz szépen :D :D

2021. aug. 18. 20:11
 15/42 anonim ***** válasza:
100%

[link]


hifa (hypha (pl. hyphae))


A gombák finom fonalai, melyek laza hálózatot (micélium) vagy az álparenchima szoros szövedékét alkotják, akárcsak a termőtestes gombák tenyésztestében. A hifafonalak lehetnek elágazók vagy el nem ágazók, és lehet válaszfaluk vagy nem. A sejtfal állhat gomba cellulózból vagy nitrogén tartalmú alkotórészből, kitinből. A sejtfalon belül található a citoplazma, mely gyakran olajcseppeket és glikogént tartalmaz, és megtalálható benne a központi vakuólum. A hifafonal enzimeket is termel, amelyek az élősködő gombákban megemésztik a gazdaszervezet szöveteit, a szaprofita gombák esetében pedig az elhalt szerves anyagot bontják le.

2021. aug. 18. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
100%

A gigantikus gombaegyed valójában gombafonalak (hifák) föld alatti hálózata (ezt hivják a mikológusok micéliumnak - lásd a lenti ábrán), ami a környező fák gyökereit köti össze.


[link]

2021. aug. 18. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi hogy nem egyszerre küldtem be


"Többségük testét hosszú, vékony gombafonalak, vagy más néven hifák szövedéke alkotja."


[link]

2021. aug. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 sadam87 ***** válasza:
100%

Az látszik a kérdéseken, hogy középiskolás szintűek, ami nem lenne baj, de sajnos nincsenek túl precízen megfogalmazva. Ez okozza a problémákat.


A négyes egyértelműen oxidáció. Egyrészt azért mert az átalakulásra kérdez rá, ami nem feltételnül biológiai úton megy végbe (bár itt nyilván arra gondolt az ismeretlen szerző), ez pedig egy oxidációs folyamat (ahogy az 5. válaszoló már levezette).

Másrészt ha a glicerinaldehid-3-foszfátból(!) piroszőlősav képződik a glükolízis során, az épp vízkilépéssel jár. Úgy meg nem lehet hidrolízis.

[link]


#12

Nem tudom, honnan van az idézet, de nem tűnik túl pontosnak. Egyrészt amikor a glicerinsav-2-foszfátból (2-foszfoglicerátból) foenolpiroszőlősav (foszfoenolpiruvát) képződik, az szerintem nem kondenzáció, mivel nem jár két molekula összekapcsolódásával. Másrészt a foszfoenolpiruvátról a foszfátcsoport nem hidrolízissel szakad le, közvetlenül az ADP-re kerül, azaz víz nem vesz részt a reakcióban (szubsztrát-szintű foszforiláció).


#13

A gombafonál kifejezést magyarul a hifa szinomímájaként szoktuk használni. Ami persze egyben egy sejtfonál is, így értem a problémát a kérdés kapcsán, de elég valószínű, hogy a gombafonalat gondolta helyes válasznak az ismeretlen szerző.


#7

A kérdés itt sem pontos, de minden bizonnyal a szúnyog lesz a megoldókulcs szerinti válasz. Valóban van egy csomó nem élősködő (nem vérszívó) szúnyog is. De azért legyakrabban a csípőszúnyogokra szoktunk gondolni. Míg az örvényférgeknél valóban lehet pár parazita faj, de a többségük nem az (szemben a többi laposféreg csoporttal). Szóval igazából tényleg itt is mindkettő lehetne a helyes (vagy helytelen válasz) a pontatlan megfogalmazás miatt, de a szúnyogra gondolhatott az ismeretlen szerző.


A 6. válasz esetében megerősítem a többieket, hogy a helyes válasz az oxigén. A foszforsav jogosan van megkérdőjelezve, mert valójában inorganikus foszfát (hidrogén- vagy dihidrogén-foszfát) kell, de is ilyen kb. jó alapon elfogadható, hogy kell.


Megkérdezhetem, honnan vannak a kérdések? Pár napja már találkoztam az egyikkel az oldalon.

2021. aug. 18. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 anonim ***** válasza:

#18


Itt a 6.14es ábra második fele (foszfoenolpiruvát) +H2O.. Nem az a hidrolízis?

[link]

2021. aug. 18. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:

A hetedik kérdés kapcsán a fórumban ezt írta az egyik kvízkészítő:


"Azt jelöld be, amelyik egyértelműen nem élősködő"


A szúnyog vérszívó (élősködő?) , az örvényféreg pedig ragadozónak van titulálva de van közöttük, előfordul élősködő is :D

2021. aug. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!