Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Einstein szerint egy korlátozo...

Prokopf kérdése:

Einstein szerint egy korlátozott megfigyelő számára nem tehető különbség egy nagy tömeg gravitációja és egy gyorsuló mozgást végző test által létrehozott nehézkedési erő között. Hol van a mostani ismereteink szerint táguló világegyetem gravitációja?

Figyelt kérdés

Egy táguló világegyetemben az egymástól távolodó objektumok (pl. akár Naprendszerünk is) mozgásukból fakadóan gravitációt kellene, hogy létrehozzanak, amelynek függetlennek kellene lennie a tömegükből fakadó gravitációtól (kvázi többletgravitáció).

1. Feltételezhetem, hogy a két gravitációs mező interferál?

2. Feltételezhetem, hogy a gravitáció valójában elsődlegesen a mozgás függvénye, a tömeg csak a sebesség, illetve a gyorsulás elérésében játszik szerepet?

3. Feltételezhetem, hogy ha a gravitáció térgörbületet hoz létre, akkor a táguló világegyetem térváltozása pedig gravitációt?



2021. aug. 23. 13:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Gyorsuló test nem "hoz létre" nehézkedési erőt. Gyorsuló vonatkoztatási rendszerben tapasztalsz inerciaerőket (ez már a newtoni fizikában is így van), amely a nem inerciális mozgásból fakad. Ez az, amit Einstein egyenértékűnek teintett azzal, mintha egy gravitációs térben nyugvó megfigyelő érezné a gravitáció erejét.


A kérdésed egy félreértésen alapul, mert nincs két gravitációs mező, ami interferálna egymással. A világegyetem tágulását a téridő nagyléptékű metrikájának időfüggése okozza. A metrika az a mennyiség amely a koordináták és a távolságok közti kapcsolatot jelenti. Ennek időfüggése pedig azt jelenti, hogy azonos koordinátájú pontok közti távolságok idővel növekednek anélkül, hogy az ezen pontokban nyugvó megfigyelők gyorsuló mozgást végeznének. Ezek a megfigyelők a mai ismereteink szerint úgy végeznek egymástól gyorsulva távolodó mozgást, hogy ők maguk végig "nyugalomban" vannak, tehát a rendszerük nem gyorsuló vonatkoztatási rendszer. A kozmológiában együttmozgó rendszernek (comoving frame) szokás ezt nevezni, mert csupán a téridő metrikájának megváltozása által diktált távolodó mozgás az, amit végeznek, és nincs saját mozgásuk (mint pl. egy gravitációsan kötött galaxishalmaz egyes galaxisainak).


Gravitációs hatása az általunk ismert barionos anyagnak és a vele kölcsönható elektromágneses (és gravitációs) sugárzásnak van, továbbá az egyelőre ismeretlen eredetű sötét anyagnak és a sötét energiának (ez utóbbi a taszító, egyfajta antigravitációs hatású, amely a gyorsuló tágulást okozza).

2021. aug. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
3.?
2021. aug. 23. 14:15
 3/4 anonim ***** válasza:
61%
A gravitáció maga a téridő görbülete. Ezt az anyag és enegia eloszlása határozza meg, amely a világegyetem tágulásával idpben változik. Ilyen món a tágulás visszahat a gravitáció alakulására.
2021. aug. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dq ***** válasza:

"Einstein szerint egy korlátozott megfigyelő számára nem tehető különbség egy nagy tömeg gravitációja és egy gyorsuló mozgást végző test által létrehozott nehézkedési erő között."


FYI [link]

2021. aug. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!