Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy fért el a világegyetem...

Hogy fért el a világegyetem összes protonja, elektronja és neutronja az egymilliomod másodperc életű és ennek megfeleően igen kis méretű univerzumban?

Figyelt kérdés

Az univerzum keletkezéséről azt írják az újságok, hogy "Az első pillanatokban az univerzumot forró, ultrasűrű anyag töltötte ki, majd megjelentek a kvarkok és elektronok, egymilliomod másodperccel később a kvarkok protonokká és neutronokká álltak össze." Viszont ekkor az univerzum mérete rettentően kicsi volt, s még ha a fénysebesség többszörösével is tágult volna, ebben a korai szakaszban, amikor az energia már átalakult anyaggá, akkor sem lehetett akkora, hogy a világegyetem összes protonja, elektronja és neutronja elfért volna benne.

Ekkor ugyanis maximum párszáz méter lehetett az univerzum átmérője, a proton átmérője pedig 1,5*10^-15 méter és elvileg 10^80 db. atom van a világegyetemben, tehát a protonok, elektronok és neutronok száma ennek a sokszorosa. Tehát matematikailag nem jön ki sehogy sem, hogy elférne ennyi létező anyag egy ekkora méretű térben, akármennyire is sűrű.

De akkor hogy fért el az összes akkor, amikor már létezek egy ekkora térrészben?



2021. okt. 17. 11:56
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
84%
Úgy, hogy akkor még ezek nem ilyen formában voltak ott, ami nem meglepő, mivel a világ kisebb volt egy protonnál.
2021. okt. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
87%
Sehogy, mivel a protonok már csak utána keletkeztek.
2021. okt. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
#2: Én arról az időről kérdezetem, amikor már létrejöttek a protonok, ha nem olvastad volna el a kérdést.
2021. okt. 17. 12:27
 4/15 anonim ***** válasza:
59%

Akkor jöttek létre, amikor a kvarkleves elkezdett szétszakadni.

Ekkor álltak össze a kvarkok kettes, hármas csoportokba, kiválva a tömör masszából.

Ezek a csoportok a protonok, neutronok, stb.

Ekkor már elfértek.

2021. okt. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
#4: De hogy fért el egy pár száz méter méretű univerzumban 10^82 darab 10^-15m átmérőjű valami? Itt óriási diferencia van.
2021. okt. 17. 12:46
 6/15 anonim ***** válasza:
79%
De hogy fér el egy közel teljes naptömegnyi anyag egy milliomod akkora térrészben, pl fehér törpében? :D
2021. okt. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
#6: És neked hogy fér el ennyi ész egy focilabda méretű gömbben? Mert látom kötekedni tudsz, de a számokat nem ismered. Mert szerinted egy naptömeg az úgy nagyjából összevethető a teljes univerzum tömegével. Szerintem inkább ezek után ne írj ide semmit.
2021. okt. 17. 13:00
 8/15 anonim ***** válasza:
83%
Vagy sokmillárd Nap tömegnyi anyag egy fekete lyuk szingularitásában? Ezt se tudjuk elképzelni, mégis így van.
2021. okt. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
59%

"De hogy fért el egy pár száz méter méretű univerzumban 10^82 darab 10^-15m átmérőjű valami? Itt óriási diferencia van."

Eleve honnan veszed ezt a pár száz métert?

2021. okt. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
#9: Például ma olvastam egy index-tudomány cikket ahol ezt írja: "Az első pillanatokban az univerzumot forró, ultrasűrű anyag töltötte ki, majd megjelentek a kvarkok és elektronok, egymilliomod másodperccel később a kvarkok protonokká és neutronokká álltak össze." Namármost a fény ennyi idő alatt kb. 300 métert tesz meg. Ha térben számolunk, akkor három nagyságrendet kell levonni. De akkor is még van 67 nagyságrend diferencia. Tehát csak akkor lenne elegendő tér, ha az univerzum a fény sebességének 1000000000000000000000... (ide 62 nullát kellene írni) szorosával tágult volna. De ez képtelenség, ekkora tágulás nem volt.
2021. okt. 17. 13:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!