Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy fért el a világegyetem...

Hogy fért el a világegyetem összes protonja, elektronja és neutronja az egymilliomod másodperc életű és ennek megfeleően igen kis méretű univerzumban?

Figyelt kérdés

Az univerzum keletkezéséről azt írják az újságok, hogy "Az első pillanatokban az univerzumot forró, ultrasűrű anyag töltötte ki, majd megjelentek a kvarkok és elektronok, egymilliomod másodperccel később a kvarkok protonokká és neutronokká álltak össze." Viszont ekkor az univerzum mérete rettentően kicsi volt, s még ha a fénysebesség többszörösével is tágult volna, ebben a korai szakaszban, amikor az energia már átalakult anyaggá, akkor sem lehetett akkora, hogy a világegyetem összes protonja, elektronja és neutronja elfért volna benne.

Ekkor ugyanis maximum párszáz méter lehetett az univerzum átmérője, a proton átmérője pedig 1,5*10^-15 méter és elvileg 10^80 db. atom van a világegyetemben, tehát a protonok, elektronok és neutronok száma ennek a sokszorosa. Tehát matematikailag nem jön ki sehogy sem, hogy elférne ennyi létező anyag egy ekkora méretű térben, akármennyire is sűrű.

De akkor hogy fért el az összes akkor, amikor már létezek egy ekkora térrészben?



2021. okt. 17. 11:56
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
74%

"De ez képtelenség, ekkora tágulás nem volt."

Miért ne lehetett volna?

2021. okt. 17. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
80%

Most melyik hihetőbb? Ez, vagy pedig az, hogy ült egy szakállas bácsi a felhők között és azt mondta, hogy legyen fény?


Ha már a tudomány rovatban irkálunk, akkor nekem gyanús, hogy az előbbi.

2021. okt. 17. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
79%

"De ez képtelenség, ekkora tágulás nem volt."


Nyugodtan kifejtheted kérdező, hogy mégis miért nem.

2021. okt. 17. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
60%
Eleve a méter, sebesség, stb. fogalmakat is újra kéne gondolni abban az időszakban. Egyrészt makrovilágbeli fogalmakat húzol egy kvantumos környezetre, másrészt olyan dolgokról írsz, hogy te ezt vagy azt nem tudod elképzelni. Mindkettő komoly hiba.
2021. okt. 17. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Pontosan adtad össze a protonok méretét?

Mert tényleg az volt, hogy amikor szétváltak, akkor kb. összeért minden proton, mintha egyetlen óriási neutroncsillag lett volna.

2021. okt. 17. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!