Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az IQ genetikai, azaz szülői...

Az IQ genetikai, azaz szülői örökség eredménye szinte majdnem teljesen, az iskolázottság képtelen azt igazából növelni, azaz tudást ad IQ-t NEM. Mennyire fájhat ez a naív egalitárius eszméket hirdető baloldali és a balliberális emberkéknek? (VIDEÓ)

Figyelt kérdés

Az IQ genetikai, azaz szülői örökség eredménye szinte majdnem teljesen, az iskolázottság képtelen azt igazából növelni, azaz tudást ad IQ-t NEM. Mennyire fájhat ez a naív egalitárius eszméket hirdető baloldali és a balliberális emberkéknek? Olyan is előfordul hogy antifák vagy balliberális SJW harcosok megtámadják a tudósokat kutatókat.


Ujma Przemysław Péter kutató-pszichológus adjunktus beszélget erről Friderikusz Sándorral.


Itt tekinhető meg a YouTube-on a rövid 2 perces előzetes:

https://www.youtube.com/watch?v=tY4JN8gGPY0


Itt pedig a teljes beszélgetés látható a YouTub-on: https://www.youtube.com/watch?v=_eN9roQbkHY



2021. dec. 8. 22:02
1 2 3 4
 21/31 A kérdező kommentje:

"Hát pedig az mentális fejlődést, az intelligenciát – meg amúgy egy raklap tulajdonságot – befolyásolja, hogy egy gyerek megfelelően táplálkozik-e, ami meg azért a legtöbb esetben mégiscsak összefüggésben van a család anyagi helyzetével."


Már egyszer elmondtam elmondtam neked, ez a tényező a harmadik világ afrikai ázsiai d-amerikai országaiban játszik csak, a civilizált világban régóta NEM.


"Nos azzal kapcsolatban vannak fenntartásaim, hogy a gettókban jobb életkörülmények lennének, mint amilyenben egy átlagos középosztálybeli él. "


Nagyon jó erős anyagot szívhatsz. A középosztálybeli magyarkának szarabb és öregebb a kocsija, szarabbak a háztartási gépei, laptopja pc-je TV-je mint az átlag amerikai négernek, fizetése is kb. harmada jó esetben mint a feketének az USA-ban.


"Aki egalitarista, az azt fogja mondani, hogy egy alacsony IQ-val rendelkező embernek is ugyanolyan politikai, társadalmi, törvényi jogai vannak, mint egy magas IQ-val rendelkezőnek. Illetve azt fogja mondani, hogy ha egy alacsony IQ-val rendelkező embert a helyzetéből fakadó igazságtalanság ér, azt kompenzálni kell."


Egy kapitalista verseny alapú szabadságra meritokratikus társadalomban nem lehet mindenki egyenlő.


Te összekevered az esélyegyenlőséget (equal opportunities) az egyenlőségre törekvéssel (egalitarizmus vagy angolul EQUAL OUTCOME). Egyenlőségre a kommunizmusban elnyomással törekedtek, mert máshogy nem megy, el kell nyomni a sikereseket tehetségesebbeket intelligenseket, akiknek meg nem tetszik és szóvá teszik, azokat likvidálni kell a kommunista elvtársaid szerint..


Magyarországon az 1848 áprilisi törvények óta esélyegyenlőség és jogegyenlőség van, azok számára akik tehetségesek szorgalmasak , és tenni is akarnak emelkedésük érdekében. Ez szűnt meg az I.VH után és totálisan a kommunizmus alatt.

OLVASS: [link]



"Aki meg elveti az egalitarizmus eszméjét, az meg azt fogja mondani, hogy ha valaki alacsony IQ-val nem tud boldogulni, az így járt. Számára ez nem egy megoldandó probléma"

Ez az igazi klasszikus liberalizmus és szabadversenyes kapitalizmus éjjeli őr államának véleménye (Laissez-faire), amely az esélyegyenlőséget támogatja, de nagyon helyesen az egyenlőségre törekvést csípőből visszautasítja, mint a szabadság ősellenségét.


"Különböző helyeken, különböző korokban mindenféle ideológia mellet megjelent a csürhe."


Engem az érdekel hogy a II.VH után a csürhe mindig baloldali anti-kapitalista anarchista színekben jelent meg. Kit érdekel mi volt 100 200 vagy 70 éve? Ez a mi valóságunk, nem pedig a régmúlt.


"Miért kellene látnom a videót ahhoz, hogy válaszoljak arra, hogy az iskolázottság növeli-e az IQ-t vagy sem."


Talán mert egy szakértő pszichológus tudós beszél benne, nem valami szociológus vagy politológus végzettségű Marxista.

Pusztán ezért. De te szerintem sosem nézel meg olyan videót vagy olvasol olyan tanulmányt ami véleményeddel világnézeteddel ellenkezik, mert egy un. SZEMELLENZŐS un. closed-minded personality vagy.


Tudod az IQ főként a pszichológia vagy ideg/agykutatás és genetika tudományának multidiszciplináris témakörébe és metszéspontjába tartozik, ennek ellenére baloldali szociológusok társadalomkutatók politológusok meg (most kapaszkodj meg) filozófusok ugatnak bele dühödten az egalitárius eszmék védelme érdekében. Ők valójában politikai ideológiák elképzelések által vezérelt dühös laikusok az IQ témában. Többségük nem jutott be jogi karra, mert mindig magasabb a felvi pontszáma nyugaton is, így hát lettek belőlük amik lettek...

2021. dec. 10. 13:40
 22/31 2*Sü ***** válasza:
100%

> Már egyszer elmondtam elmondtam neked, ez a tényező a harmadik világ afrikai ázsiai d-amerikai országaiban játszik csak, a civilizált világban régóta NEM.


Ha csak ott játszana, akkor az állítás igaz, az anyagi helyzet meghatározó lehet a megfelelő tápláltság szempontjából, a megfelelő tápláltság meg jelentős faktor az intelligencia fejlődésében. De sajnos ez nem így van. Nyilván nem a fejlett, nyugati országokban is vannak szép számmal alkoholista/drogos/szerencsejátékfüggő/miegyéb szülők. Vannak mélyszegénységben élők is szép számmal, nem csak itthon, nyugaton is. (Itthon elég vastag a minimálbéren, közmunkán tengődő családok száma, hogy ne tekintsük elhanyagolhatónak.)


Illetve a megfelelő tápláltság az intelligencia szempontjából a kiegyensúlyozott, változatos étrendet jelenti, ami mindenféle vitamint, ásványi anyagot optimális arányban tartalmaz. Lehet, hogy egy gyerek ugyan nem éhezik, kalóriára megvan az, amit megeszik, csak éppen a táplálék minősége nem megfelelő. Mert mondjuk nem vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagabb tejet iszik, hanem valamiféle tejszármazékból kotyvasztott „reggeli italt” stb…


> Nagyon jó erős anyagot szívhatsz.


Hadd szúrjak be egy intermezzot: Nem vagy képes rá, vagy nem akarsz kulturált módon, az alapvető illemnek eleget téve vitázni? Én ugyan remekül tudom ignorálni ezeket a beszólogatásokat, de szerintem ez kontraproduktív. Hogy akarsz valakit meggyőzni bármiről is, ha pusztán a stílusoddal már eleve kiváltasz egy ellenállást, ellenszenvet?


> A középosztálybeli magyarkának szarabb és öregebb a kocsija, szarabbak a háztartási gépei, laptopja pc-je TV-je mint…


A középosztály nem egy egzakt fogalom. De úgy általában a középosztályba azt soroljuk, aki nem hónapról hónapra él, bár nem engedhet meg magának bármit, de ritkábban egy-egy nagyobb kiadás belefér. A boltban nem a legdrágább és nem feltétlenül a legjobb minőséget vásárolja meg, de nem is a legolcsóbbat. Általában nem a termékek ára számára a legfontosabb tényező, de azért az ár is számít. Megengedhet magának két belföldi, vagy egy külföldi nyaralást, a nadrágszíj szorosabbra húzása nélkül. Tud félretenni, megtakarítani, és van annyi vagyona, megtakarítása, hogy egy évig megéljen mindenféle kereset nélkül is. Ez a réteg Magyarországon, meg a legtöbb nyugati országban is egy eléggé szűk réteggé apadt az elmúlt 50–100 év alatt.


> …az átlag amerikai négernek


Hogy egy átlag amerikai néger milyen életszínvonalon él, azt nem tudom. Különösebben nem is lényeges. Csakhogy te nem az átlag amerikai négereket említetted, hanem a gettókat. Vagy szerinted az átlag amerikai néger jellemzően gettókban lakik?


Meg persze kérdés, mit értünk gettó alatt. Ha a szó ma inkább használatos értelmét nézzük, a gettó egy nagyobb város olyan nyomornegyede, amiben valamilyen kisebbség tagjai laknak.


> Egy kapitalista verseny alapú szabadságra meritokratikus társadalomban nem lehet mindenki egyenlő.


A kapitalizmus nem egy bináris kapcsoló egyik állása. Pl. itt Magyarországon a tőke, a termelési javak igen nagy része magánkézben van, a termékek és szolgáltatások elosztása a szabad piac játékszabályai szerint működik. De mellette működik az állami tulajdon, sőt az állami monopólium, meg az államnak a piacot erősen szabályozó szerepe is, ami bár szöges ellentétben áll a kapitalizmus rendszerének logikájával, de nyilván a kettő működik egymás mellett, a csavargyártás attól még működhet szabad piaci alapon, hogy a tankönyvpiac kvázi monopolizált. Szóval a dolog inkább egy potméter. De igen, minél inkább kapitalista egy gazdaság, annál valószínűbb, hogy nőnek az egyenlőtlenségek.


Viszont a másik oldalon is ott állhat az állam, és kompenzálhatja ezt az egyenlőtlenséget. Egy alapvetően kapitalista gazdaság esetén is. Mondjuk ennek (ma) a viszonylag szélsőségesebb példája az alapjövedelem. A kevésbé szélsőséges példája meg egy raklap szociális segély, támogatás, juttatás, szolgáltatás: a nyugdíjtól a családi pótlékig, az ingyenes oktatástól a gyógyszertámogatásig stb… Ezek mind-mind valamiféle társadalmi és/vagy szociális helyzetből fakadó egyenlőtlenségnek a kompenzációja.


Ha a potmétert balra tekerjük, akkor sem annyira a piac működése az, ami a lényeges, hanem hogy az milyen céllal, kinek a javára és hogyan működik. A kommunizmusnak csúfolt diktatúrában abszolút nem volt szabad verseny. De az egyenlőtlenségen megszüntetése sem volt jobb, mint ma. Ha meg a Morus Tamás Utópia című művében leírtakat nézzük, ott meg igen jól megvalósul az egyenlőség egy teljesen kollektivista gazdasági rendszerben. (Az más kérdés, hogy valóban utópikus az általa felfestett kép, az ember számos jellegzetességét nem veszi figyelembe.) Meg bizonyos szempontból megvalósul mondjuk egy szerzetesrendnél is (más szempontból meg egy szerzetesrendben ennek ellenére van egy nagyon erős hierarchia is).


Szóval én inkább érzem úgy, hogy a dolog nem is annyira a gazdasági berendezkedésen múlik, hanem sokkal inkább azon, hogy az állam feladatának tekinti-e az egyenlőtlenségek kompenzálását, illetve milyen mértékben tekinti annak.


> Te összekevered az esélyegyenlőséget (equal opportunities) az egyenlőségre törekvéssel (egalitarizmus vagy angolul EQUAL OUTCOME).


Nem. Te kevered össze az egalitarizmust azzal, amit angolul equality of outcome-nak neveznek. Az egalitarizmus egy átfogó fogalom. Bele tartozik az egalitarizmusnak az az ága is, ami pusztán a törvény előtti egyenlőségre törekszik, bele tartozik az esélyegyenlőség, bele tartozik a teljes politikai, társadalmi, jogi egyenlőség, és igen, beletartozik a gazdasági egyenlőség is. Ha úgy tetszik a teljes gazdasági egyenlőség (equality of outcome) az egalitarizmusnak egy radikálisabb, szélsőségesebb, és viszonylag kevesek által komolyan gondolt ága, változata.


De ha visszatérünk az eredeti kérdésre, hogy egy teljes gazdasági egyenlőségben hívőnek mennyire fáj, hogy az iskolázottság nem növeli az IQ-t, hát szerintem neki is édesmindegy. Ha igen, ha nem, akkor is azt fogja mondani, hogy járjanak neki azonos anyagi feltételek, körülmények.


> Egyenlőségre a kommunizmusban elnyomással törekedtek, mert máshogy nem megy


Mondjuk a kommunizmus egy kissé komplexebb ideológia, de ha csak ebből az aspektusból nézzük, akkor mehetne máshogy is. Mehetne akár belátással, akarattal is. Mehetne úgy is, hogy nem nyomjuk el a sikereseket, tehetségeseket, intelligenseket, hanem felébresztjük bennük a mások iránti szolidaritást, testvériséget, felelősséget, hogy önként és örömmel segítsenek azokon, akik kevésbé voltak sikeresek, tehetségesek, intelligensek.


Csak hát naivitás lenne azt gondolni, hogy ez működne. Az ember olyan, hogy széles tömegekkel nem képes igazán szolidáris, empatikus lenni. Az ember gondolkodása úgy működik, hogy pl. egyetlen ember halálát nézve képes átérezni a drámát, a fájdalmat, míg egymillió ember halála puszta statisztikává degradálódik benne.


Pont ezért működik a kommunizmushoz hasonló rendszer jól egy kis, áttekinthető méretű közösségben, ahol a közösség tagjainak többségével személyes és közvetlen viszonyod van (pl. egy faluban, egy kisebb egyesületben, egy szerzetesrendben), és ezért tökéletesen működésképtelen nagyban, nem hogy egy ország, de egy nagyobb város szintjén sem. Ahhoz az embernek egyenként kellene magasabb erkölcsi és/vagy szellemi szintre jutnia. Csakhogy ez eleve szélmalomharc, ha más nem, már csak azért is, mert egy társadalom nem egy állandó valami, újabb generációk jönnek, akik nem rendelkeznek azokkal a belátásokkal, tapasztalatokkal, tudással, amire az előttük élő generációk esetleg szert tettek.


> azokat likvidálni kell a kommunista elvtársaid szerint


Akkor még egy intermezzo. Mégis mi alapján akarsz beletolni egy személyes álláspontba? Szándékosan úgy írtam eddig minden választ, hogy az független legyen attól, hogy személy szerint én mit tartok helyesnek és helytelennek. Mikor leírom, hogy szerintem mit gondol egy egalitarista, azt egy semleges álláspontból írtam. Nem mondtam, hogy én amúgy egyetértek azzal a bizonyos egalitarista nézeteivel. Persze azt sem, hogy nem értek vele egyet. De miért kellene nekem a személyes álláspontomat belevinni? Az rám tartozik, és a kérdés szempontjából irreleváns.


Ez olyan, hogy ha azt kérdezted volna, hogy miért utálják sokan a mazsolát, akkor leírnám, hogy tapasztalataim szerint mi az, amiért sokan utálják a mazsolát. Az meg rám tartozik, és nem volt a kérdés tárgya, hogy én amúgy személy szerint szeretem a mazsolát. Meg ha az a kérdés, le tudom írni a dohányzás káros hatásait… Egy cigivel a számban…


> Magyarországon az 1848 áprilisi törvények óta esélyegyenlőség és jogegyenlőség van, azok számára akik tehetségesek szorgalmasak , és tenni is akarnak emelkedésük érdekében.


Nos. Papíron lehet. Papíron ma is esélyegyenlőség és jogegyenlőség van. Meg számtalan az szociális egyenlőtlenségeket kompenzáló intézmény. A gyakorlatban meg valahogy mégis sokan indulnak erős hendikeppel az élet ilyen vagy olyan területén. Hogy most ez jó-e vagy sem, azt mindenki döntse el magában, de hogy ha az esélyegyenlőség a cél, akkor még nem szakítottuk át a célszalagot…

2021. dec. 11. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 A kérdező kommentje:

A nyugaton és hazánkban szupermarketekben zöldséget, gyümölcsöt vásárló középosztály komoly/sokkoló vitaminhiányban szenved (bármennyit is vásárol) ha nem jár el külön patikába különböző mesterséges vitaminokért. A lehetséges ok: műtrágyázás és erős permetezés.


Olvass erről:

[link]


Még 1X: a feltárt adatok sokkolóak.


És elég erősen él / elterjedt manapság az a tévhit, hogy gyümölcsökben van az igazi vitamin együnk sokat....valójában a modern szép gyümölcsökből szupermarketben árult gyümölcsökből lehetetlen eleget enni, hogy a vitaminszükségleteidet fedezhessed.



Csakhogy te nem az átlag amerikai négereket említetted, hanem a gettókat. Vagy szerinted az átlag amerikai néger jellemzően gettókban lakik?


A négerek többsége nagyvárosokban él, a 20.sz. elején áramlottak be az amerikai nagyvárosokba nagy tömegekben.


A gettó fogalma nem eléggé tisztázott. PL: A monarchia idejében és a Horthy időkben is széles körben így nevezték egyes antiszemita körök már a 20.sz. elején az V. VI. VII. elit kerületeket Budapesten. Tehát leszögezhetjük, hogy nem feltétlenül automatikusan szegénységet jelent, hanem egyes etnikumok előfordulási valószínűségének igen magas arányára vonatkozik.


"Szándékosan úgy írtam eddig minden választ, hogy az független legyen attól, hogy személy szerint én mit tartok helyesnek és helytelennek."


Ezt te is tudod, hogy lehetetlen vállalkozás.


"Papíron ma is esélyegyenlőség és jogegyenlőség van. Meg számtalan az szociális egyenlőtlenségeket kompenzáló intézmény."


Az esélyegyenlőség fogalmát kevered megint a jogegyenlőség fogalmával.

Az esélyegyenlőség megvan, a 19.sz. végén 20.sz. első felében rengetegen emelkedtek fel szegény sorból, és töltöttek be olyan pozíciókat a hadseregben, közigazgatásban igazságszolgáltatásban, vagy a politikában is, amik régen nemesek vagy a gazdagabb felsőbb osztályok privilégiuma volt. Márpedig az ő személyes példájuk bizonyíték volt arra, hogy a modern polgári korszak jogrendszere működött: aki akart az fel tudott emelkedni, ehhez tehetség szorgalom kitartás kellett csak. Nem volt a minőséget felhigító tömeg oktatás sem az egyetemeken. Az átlagos középszerű emberek pedig szívtak. Szerintem tökéletesen jól is volt ez így.

2021. dec. 12. 12:23
 24/31 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, te eldöntötted magadban, hogy a veleszületett IQ-t semmi sem változtathatja meg. Hozhatok itt tudományos kutatási eredményeket, te semmit sem fogadsz el, mert jobban hiszel az újságíróknak, mint a kutatási eredményeknek,

mivel akkor felborulna a világképed.

[link]

[link]

[link]

[link]

2021. dec. 12. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 A kérdező kommentje:

Ezeket nem szakemberek írták. Neurobiológus genetikus pszichológus csak ezek szakemberek.

Nem érdekelnek elavult ósdi ötletek sem.

2021. dec. 12. 15:56
 26/31 anonim ***** válasza:
95%
Nem, kedves #25, azoknak se hisz. Legalább 20 éve bebizonyították, hogy téveszmék tulajdonosait vitában (sem máshogy) meggyőzni nem lehet. Ha elfogadnák, oda lenne az énképük. Ez pedig kizárt.
2021. dec. 12. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 A kérdező kommentje:

A 27 és 25-ös személy azonosak. Fel is szoktad magadat pontozni?


Olcsó bulvár újságok mindenféle referencia és kutatók publikációjuk elérhetővé tétele nélkül fantasztikus hülyeségeket írnak. Ez lehet hogy egy proli származéknak (8 osztályos szakmelós leszármazott) megbízható, de nekem csak bulvár szint.

2021. dec. 12. 19:00
 28/31 anonim ***** válasza:
91%
Az előbbi közlés is egy téveszme
2021. dec. 13. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 A kérdező kommentje:
29-es! Tehát a genetikusok hülyék az ikerkísérlet is smafu. Érveid nincsenek se komolyan vehető hivatkozásaid.
2021. dec. 13. 11:36
 30/31 anonim ***** válasza:
100%

A felvetetésre nyomatéknak a 3 diplomás, szakbarbár, műveletlen, érzéketlen bunkó.


Amúgy Einsteint sem az ápolatlan kinézet, bozontos fej, öntörvényűség tette

zsenivé. Csakszólok.

2021. dec. 26. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!