Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valaki nem saját vércsoport...

Ha valaki nem saját vércsoportja szerinti vért kapna, mi lenne a következménye? Mennyi a minimum, amitől még nem lenne baja, illetve ha túl sokat kapna, bele is halhat?

Figyelt kérdés
2010. szept. 11. 14:00
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom vérrögök keletkeznének(az erekben, de nem tudom ez máshol is előfordulhat e)
2010. szept. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Idegenként kezeli a szervezet és megszabadul tőle. Pl.: valaki A csoport, de B-t kap, akkor a B antigénhez hozzákapcsolódik az B antitest és az a vörösvérsejt elpusztul. Az antigén a B csoportú vér vörösvértestjén van, az B antitest az A csoportú vér vérplazmájában.
2010. szept. 11. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenkor rendszerint belehal a beteg.
2010. szept. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

[link]

A, B: antigén, a, b: antitest. (Azért ilyen puritán, mert én csináltam, de szerintem a lényeget érteni fogod.)

2010. szept. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Dióhéjban:


A sok idegen antigént megkötnék a plazmában levő antitestek, és innentől beindulnak az immunmechanizmusok (komplement aktiválódás, különféle citokinek és kemokinek termelése stb.). Az egész folyamat anaphylaxiás shockot eredményez (az erek kitágulnak, így a vérmennyiség az értérfogathoz képest "kevés" lesz; ennek ugyanaz a következménye, mintha a beteg több liter vért veszítene, és az sem mellékes, hogy aki transzfúzióra szorul, az eleve híján van a vérnek).


Emellett az antitestek összecsapják a vvt-ket, melyek emiatt összeállnak nagy "masszákká" így a kisebb erek elzáródnak, ezért több szervben mikroinfarktusok alakulnak ki.


Már egy egység nem megfelelő vércsoportú vér is kiválthatja mindezt.


Megjegyzés: Rh összeférhetetlenség esetén az első "hibás" transzfúzió beadásakor nem történik baj (ha az AB0-vércsoport egyezik), mert az Rh- emberekben nincsenek anti-D (mert az Rh+ egyének vvt.-in D-antigén is jelen van) antitestek, de a transzfúzió után pár héttel már megjelennek. Ez a következő Rh-inkompatibilis transzfúziókor okoz gondot, ill. akkor, ha Rh- anya Rh+ gyerekkel esik teherbe (ilyenkor a magzat elhal, de az anyának nem lesz baja).

2010. szept. 11. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Azt azért valaki elmagyarázhatná, hogy hogy kaphat az AB-s akármilyen vért meg. Hiszen ugyanúgy lesznek antitestek és ugyanúgy pusztulni fognak a vörösvértestek...
2010. szept. 11. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az AB-s emberben NINCS és soha nem is lesz sem anti-A sem anti-B antitest, mivel akkor a saját vvt-it is kicsapná.


(A donor vérben pedig nincsenek antitestek, mert az tisztított vvt.-koncentrátum)

2010. szept. 11. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Na EZ volt a kérdésem :)

Mert ugye tökmindegy, hogy AB-be öntök B-t, vagy B-be öntök AB-t, ugyanúgy fellépnek reakciók. De akkor így már világos, mármint hogy tisztított vért kapnak.

Régen is így volt ez? Úgy értem amikor még csak kísérleteztek a vérátömlesztéssel, és nem tisztogattak, úgy is kaphatott AB-s akármilyen vért?

2010. szept. 12. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!