Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan öröklődik az előreugró...

Hogyan öröklődik az előreugró állkapocs?

Figyelt kérdés
A férjem édesapjának csúnya, előreugró állkapcsa van és érdekelne, hogy a gyerekünk ezt milyen eséllyel örökli meg.
2008. dec. 18. 13:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia,

hát ez jó kérdés...

Arra tudok gondolni, hogy vannak olyan betegségek, amiknek lehet ez a tünete, bár ezek nem túl gyakori és jellemző betegségek, általában szellemi elmaradottsággal is járnak (pl. fragilis X betegség). De ezek leginkább nemhez kötötten öröklődnek és gondolom, ha ilyen jellegű betegség előfordult a családban, akkor már rég teszteken estetek volna át.

Továbbá lehet az előreugró állkapocs egy atavizmus is, ez azt jelenti, hogy egyes egyének olyan sajátságokat vagy külsőt kapnak, amelyek a közvetlen előttük lévő generációinál hiányzik s egy régen letűnt generációra emlékeztet. Tehát, ha apósodon kívül másnak is volt a felmenők között ilyen, akkor esélyes, hogy a gyermek is megkapja.

Nekem is előreugró állkapcsom van,bár nálam ez nem örökölt tulajdonság, hanem egy csecsemőkorban elszenvedett trauma miatt az alsó állkapcsomnál álizületek alakultak ki, így a csont nem ott rögzül, ahol kellene...de ezt a gyermekem nem tudja örökölni (16 hetes terhes vagyok), hiszen ez egy testi elváltozás...semmi köze a génekhez.

Lehet, hogy hasonló miatt van apósodnak is ilyen állkapcsa.

Ennél okosabbat nem tudok írni. Remélem, segítettem.

2008. dec. 18. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat. Azt nem hiszem, hogy ez egy tünetegyüttes része lenne, tudod, vannak olyan emberek akiknek előrébb van az alsó álkapcsa mint a felső. Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy ez recesszíven öröklődik-e és egyáltalán mekkora esélye van rá az unokájának. Bár 2 gyereke van és egyik sem örökölte ezt...

Gratulálok a babához! :)

2008. dec. 18. 18:35
 3/9 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem ne aggódj...tudod, az ember megteremti magának azt, amitől fél...

Egy biztos. Az állkapocs nem olyan, mint a szemszín vagy a vércsoport. Nem hinném, hogy ez autoszomálisan vagy nemhez kötve öröklődne. Biztos gyönyörű babátok lesz!

2008. dec. 18. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Én csak a saját tapasztalatomat tudom mondani. Anyai papának előrébb van a felső állkapcsa, mint az alsó, anyunak is, nekem is, öcsémnek nem. Nagyobbik lányomnak igen, a kisebbiknek azt hiszem, nem lesz olyan (egy hónapos, így nem nagyon látszik még).
2008. dec. 19. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ismerősöm ex-barátnőjének volt az átlagosnál előreugróbb állkapcsa. Egyszer láttam a lány édesanyját... hát nem tudom hogy mondjam el, de valami brutális volt. Ott egyből rá lehetett jönni, hogy a lány az anyjára ütött.
2008. dec. 21. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
sziasztok! Megszületett a babánk és gyönyörű! :-) Nincs előreugró állkapcsa!! :-))
2009. nov. 18. 14:10
 7/9 anonim válasza:

Már jó régen tetted fel a kérdést,de remélem segithetek.

Tapasztalat


Nálunk a családban dédnagymamámnak volt előreugró állkapcsa ún.progenia(bulldogharapás),de sem a nagyapám,sem a 9 gyereke nem örökölte : D küztök anyukám sem,sőt a bátyám sem,de ÉN igen.16 éves vagyok és sajnos csak műtéttel lehet segiteni rajta.Még nem döntöttem el,de érdemes megfontolni,mert később,akár izületi problémák is adódhatnak.

Nem voltam csőnya kisbaba,sőt :),először senkinek sem tűnt fel,meg hát nem is ezzel születnek a babák csak később alakul ki.Nálam is akkor kezdődött kb.mikor iskolás lettem...egyébként erre is érdemes oda figyelni,mert ha mi előbb felfigyelünk rá,akkor lehet műtét nélkül korrigálni.


Egyébként ezt nem csak örökölni lehet.Kisbaba korban is kialalkulhat,ha túl magasan támasztják alá a baba fejét.

2010. júl. 12. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
bocsi, h itt, de az utolsótól szeretném kérdezni, h megműtette-e magát? nekem is ilyen műtétem lenne, én is 16 vagyok. nem akartam csak úgy rátörni azért itt és nem priviben kérdezem:)
2010. szept. 29. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
hali, engem is érdekelne ez a műtét. Nekem is ugyanez a problémám, csak idősebb vagyok. Azt mondták csak műtéttel lehet rajtam segíteni és nagyon hosszú és macerás is.
2010. dec. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!