Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az állkapocs méretét nemzedéke...

Az állkapocs méretét nemzedékeken keresztül befolyásolhatja-e a tájszólás használata?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy a tájszólást értelemszerűen jobban formálja a száj. Az erőteljes hangképzés és a jellegzetes kiejtés formálhatja-e a száj-, állkapocs-, és arcizmokat? Ezáltal növelheti-e a szájbelső térfogatát, az állkapocs terjedelmét, az ajak szélességét, a fej izmainak méretét?
2011. aug. 6. 22:55
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Nem hiszem,az ilyesmihez több idő kell,és nem biztos h generációk sora tájszólással fog beszélni,keverednek az utódok.Ezen kívül nem merném biztosan állítani h a tájszólást jobban formálja a száj.
2011. aug. 6. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
66%

Igen érdekes elképzelésed van az örökletes tulajdonságokról. Nem tudom hogyan képzeled, hogy a tájszólás "visszahat" a spermára és a petesejtre, mert hogy ez kéne hozzá. A szerzett tulajdonságok (akármilyen használatból eredő erősebb izomzat, akár pl. a kar akár az állkapocs izmairól van szó) NEM ÖRÖKLŐDNEK.


Mellesleg a tájszólás nem ad akkora különbséget mint gondolod. Ha így lenne, akkor a tájszólást beszélők az életük során erősödnének ezen izmaikra a nem beszélőkhöz képest, mint ahogy a sokat súlyzózó ember erősödik az élete során a nem súlyzózó emberekhez képest.


Ha van is összefüggés ezen jegyek és a tájszólás között, akkor az összefüggés fordítitt: van egy öröklött helyi antropólógiai jelleg, ami az adott tájegységben jellemző, és esetleg ez befolyásolja a hangképzést, de nem fordítva. Ilyenről nem hallottam, de ha van, akkor előbb volt a jelleg és aztán a helyi tájszólás.

2011. aug. 6. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy tudománytalannak hangzik, de ott van Fekete Pákó: "kocsog".

Biztos, hogy a fej berendezése a beszédhez idomul egy adott személynél.

Darvin szerint ez nem lenne még olyan szelekciós hatás, hogy nemzedékeken keresztül átalakítsa a vonásokat, de lehet, hogy a beszéd alakult ki (vagy át) egy népcsoport fejszerkezetéhez, hogy könnyebben tudják használni.


Aztán lehet, hogy van olyan visszahatás, amiről Darwinnal együtt mi sem tudunk. (vagy csak én.)

2011. aug. 6. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Nos, menj el Csajágaröcsögére és nézd meg, hogy az ottani, tájszólással beszélő parasztbácsik tányérszájúak -e?Ha igen, akkor talán van valami az elméletedben.
2011. aug. 6. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Második hozzászólónak írom: Nem gondoltam az öröklődésre konkrétan, bár szerintem befolyásolhatja az anatómiai felépítést. Alapjában véve arra gondoltam, hogy az anya a gyermekhez tájszólással beszél, tehát a gyermek ezt sajátítja el. A gyermekkori szó és hangalakítás formálhatja az izmokat, a csontozatot a fejen. Szerintem. Évtizedeken keresztül meg pláne!
2011. aug. 6. 23:28
 6/20 A kérdező kommentje:
Fekete Pákót légyszíves ne hozzuk ide. Semmi köze a magyar nyelvhez, a magyar nemzethez meg pláne nincs!
2011. aug. 6. 23:30
 7/20 anonim ***** válasza:

Fekete Pákó egy külföldi, aki egyszerűen nem tud különbségeket tenni bizonyos hangok között. Ismert tény, hogy a hangkészletünk gyerekkorunkban fejlődik ki, és ha egy nyelvben van mondjuk 5 féle 'sz' hang, azt idegen nyelvként egyszerűen nem fogjuk tudni használni. Japánul tanulók pl mondják, hogy nem hallanak bizonyos különbségeket olyan szavak közt, amit a helyiek különbözőnek hallanak.


Magyar anyanyelvű, de néger származású egyének bizonyítják, hogy igenis nem a fej anatómiája számít az o/ö különbség megformálásában.

2011. aug. 6. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

A válasz írója 86%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 23:31


Bocs, ha nem volt egyértelmű:


Nem arról van szó, hogy ki hogyan tud megtanulni magyarul, ha hazánkba költözik, hanem hogy NEMZEDÉKEKEN ÁT befolyásolhatja-e magát az izmokat, csontozatot az arcon az eltérő hangképzés!

2011. aug. 6. 23:38
 9/20 anonim ***** válasza:

"Alapjában véve arra gondoltam, hogy az anya a gyermekhez tájszólással beszél, tehát a gyermek ezt sajátítja el. A gyermekkori szó és hangalakítás formálhatja az izmokat, a csontozatot a fejen."


Akkor csak annyit kell nézni, hogy egy adott tájegységen élő jellegezetes anatómiai jegyű szülők gyerekét távol neveljük fel (pl szülők meghalnak és örökbe fogadás történik más megyébe), ez esetben a gyerek állkapocs izomzata és egyéb jegyei idomulnak-e az új környezethez. Tehát mondjuk Vasban nevelt palóc gyereknek vasi képe lesz-e. Biztos van egy pár ilyen eset, ha erre teszed fel az életedet, talán meg tudod válaszolni a kérdést.


A magam részéről továbbra is fenntartom, hogy a hangkézpés nem ad jellegezetes anatómiai különbségeket, mert a hangképző szerveket nagyon sok egyéb dologra használjuk (ugye egyben rágó, nyelő, légző stb szervek), így a hangképzés a munkájuk töredéke, és ezen munka közt lehet töredéknyi különbség az egyes vidékek közt.

2011. aug. 6. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
A példák sorozata kapcsolódik a te kérdésedhez is,melyre a válasz egyértelmű,mégpedig h semmit sem befolyásol a tájszólás használata.Szerintem sem hosszútávon,tehát nem öröklődik,a génekben nem okoz változást,de mégcsak az egyén élete során sem erősödik,formálódik semelyik hangképzési szerve sem.Csak nézd meg az embereket,akik így beszélnek,egyértelműen látható eltérés mutatkozna már most is,de különbség nem látható.Sőt,nézz meg egyáltalán magyar embereket,akik millió féle arcberendezéssel rendelkeznek,ilyen száj,olyan állkapocs,mégis mindenki ugyanúgy használja a nyelvet.Ha ez így működne,minden második ember raccsolna v selypítene v pösze lenne stb.
2011. aug. 6. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!