Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan öröklődik a kék szemszin?

Hogyan öröklődik a kék szemszin?

Figyelt kérdés

nem találtam kimondottan a kék szín öröklődésre vonatkozó adatokat sehol, így bízom benne, hogy van köztetek olyan, aki ért hozzá.

válaszaitok előre is köszönöm!


2010. jan. 12. 18:04
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

[link]


Ezt már ismerem de nem túl kézzelfogható,sztem.

2010. jan. 12. 18:25
 2/16 anonim ***** válasza:
20%
DNS
2010. jan. 12. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
98%

DNS :D grat


Szóval nagy vonalakban :


Kapsz 1 allélt (génváltozatot) anyukádtól és egyet apukádtól. És akkor ez a két változat valahogy "kiegyezik"

A Szemed lehet, kék, zöld, barna, szürke, fekete


A fekete az domináns, szóval ha egyik allél fekete, akkor tuti, hogy fekete lesz a szem.

A barna az a fekete alatt van a "rangsorba", de szintén a kék, zöld, szürke fölött.

Ha kapsz egy barna és egy kék allált, akkor barna szemed lesz.

A kék, zöld, szürke, pedig köztes megoldás, hoz létre.

kékeszöld, szürkészöl, szürkéskék.


Szóval lényeg : akkor lesz kék a szemed, ha anyukádtól és apukádtól is olyan génváltozatot örököltél, ami kék szemszínt akar létrehozni.

2010. jan. 12. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
85%
ha picit idősebb vagy, és tanultál már biológiát picit komolyabban, mint általános iskolában, akkor nézz utána a domináns-recesszív öröklődésnek egy biosz könyvben. szerintem meg lehet belőle érteni (én legalábbis megértettem egy sima tankönyvből a lényeget). azt hiszem, 12-es anyag.
2010. jan. 12. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
79%
12. év eleje ; ) genetika résznél keresd, de neten si megtalálod,ha beírod keresőbe.
2010. jan. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Nem tudom, én azt hallottam, hogy a kék szem dominánsabb, de lehet hogy ez nem tudományos.

Nálunk egyedül én lettem kékszemű( de nagyon) se apám, anyám, nagyszülőknek nem volt ilyen. Az unokatesóméknál is apa fekete haj, nagyon kék szem, anya kreolosabb, barna szem, és mindkét gyerek fehérbőrű, őrült kék szemű lett. De a szem színe, meg az allé-vagy mi az gondolom nem egy és ugyanaz. Magyarán nem lehet megmondani hogy ki mit hordoz, mert amit látunk az más tészta?

2010. jan. 13. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim válasza:

Nem tudom pontosan, de a második válasz nem igazán hiteles, mivel az egyik szülőm kék a másik barna szemű, én pedig kék szémű vagyok.

De az is lehet, hogy mutáns vagyok! :D (Ez vicc volt!)

2010. jan. 13. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
na akkor megpróbálom előszedni kissé hiányos biosz ismereteimet: mindenki szemében 2féle allél van (az most lényegtelen, h mi), ami lehet domináns (A) vagy recesszív (a). a barna a domináns ami azt jelenti, hogy ha az egyik allél barna, akkor a másik hiába kék, akkor is barna lesz a szemed. a szüleidnek is kettő van. te mindkettőtől egyet-egyet örökölsz. tehát lehet az is, hogy mindkét szülőd barna szemű, de te kék, mert nekik van egy barna meg egy kék alléljuk, és te mindkettőtől a kéket kapod. (ez persze nem ilyen egyszerű, és az alléloknak nincs színük, mielőtt valaki beleköt). ennyire emlékszem.
2010. jan. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:

Kedves 18:46! Én 19:37 vagyok. Nem olvastam e pontosan a válaszodat ezér írtam azt amit írtam. Sajnálom!

Vedd úgy, hogy le se írtam!

2010. jan. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:

Akék szemszín csak és kizárólag akkor örökölhető HA a szüleid közül vagy a nagyszüleid közül valakinek kék a szeme. Szoval öröklölni lehet csak!


Élő példa (én): kék szemem van(+zöld+enyhe világosbarna) nekem anyukámank zöldes barna, apukámnak sötétbarna szeme van. a nagymamámnak szintén barna volt, és csak a nagypapámnak van kék szeme.


remélem segítettem ezzel valamit (:

2010. jan. 18. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!