Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A térben két egymással párhuza...

A térben két egymással párhuzamos pályán haladó töltéshordozók hogyan hatnak egymásra?

Figyelt kérdés

Ha adott két egymással párhuzamos áramjárta vezetö, az áram erössége és iránya függvényében vagy vonzzák, vagy taszítják egymást a vezetök. Ha csupán két azonos töltéshodozót vizsgálunk, hogyan hatnak egymásra két párhuzamos egyenes vonalú kezdöpályán ha:

-egy irányban haladnak azonos sebességgel

-egy irányban haladnak különbözö sebességgel

-egymással szemben haladnak

(Nem vagyok fizikus, csak a szakma tisztelöje. Nem egyenletekre vagyok kíváncsi, az okfejtés érdekel (hogyan keletkezik a mágneses kölcsönhatás, illetve visszavezethetö-e pusztán az elektrosztatikus kölcsönhatás idöbeni terjedésére?))

Köszi, és elnézést a pongyola megfogalmazásért :)



2022. máj. 31. 16:56
1 2
 1/17 Kólauborkával ***** válasza:
94%
Kissè zavaros, amit írtàl, mert most azt sem tudom töltèsröl vagy vezetèkröl beszèlsz-e. A kèt azonos elöjelü töltès taszítani dogja egymàst, ellentètes vonzani. 2 àramjàrta vezetöben, ha az energia àramlàsi irànya azonos, akkor vonzzani foghàk egymàst. A többihez nèlkülözhetetlen az àltalad nem kívànt matematika.
2022. máj. 31. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod.

Az áramjárta vezetök egymásra hatását (vonzás/taszítás) próbáltam visszavezetni pusztán két azonos elöjelü töltéshordozóra (már ha lehetséges). Annyit még tudok hogy az azonos töltésüek taszítják egymást. Viszont az áramjárta vezetöben is kvázi azonos elöjelü töltéshordozók "áramlanak", mégis ha azonos az áram iránya, vonzás alakul ki a kettö között. (Vagy ez pusztán a vezetö jelenléte miatt alakul ki?) Arra volnék kíváncsi, ez mire vezethetö vissza.

Mozgó töltéshordozó mágnese teret indukál, ami megint csak mozgó töltésekre eröhatást fejt ki. Nyilván ez akkor valósul meg, ha a két töltéshordozó egymáshoz viszonyítva van mozgásban

A matematikai levezetéseket is megfigyelésekre, elméletekre alapozzák. Ezek az elméletek érdekelnek, a számításokat/jóslásokat meghagyom a hozzáértöknek ;)

2022. máj. 31. 19:44
 3/17 Kólauborkával ***** válasza:
Igen, mert àramjàrta vezetö körül màgneses erötèr alakul ki (ez ugy elvàlaszthatatlan az elektromos tèrtöl —-> elektromàgneses tèr), csak az àramvàltozàs okozta màgneses hatàs (ugye 50Hz tehàt 50x vàltozik mp-kènt) sokkal erösebb a töltèsek közti taszítóerönèl, ami szibte fel sem lèp a kèt vezetö között, mert a rèszecske szempontjàból baromi messze van a màsik vezetèken haladó rèszecske, a közelèben is talàlható, de ök neg ugye a potenciàlkülönbsèg hatàsàra èpp vele egy irànyban “haladnak”, igazàból nem nagyon mennek sehova).
2022. máj. 31. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Áramjárta vezető körül mágneses erőtér indukálódik, amit a Biot-Savart-törvény ír le. Ponttöltésre is vonatkozik egy összefüggés, amit Heaviside vezetett le. [link]


Ebben az indukált mágneses térben mozgó másik ponttöltésre a Lorentz-erő hat, aminek két összetevője van. Az egyik az elektromos erőtér hatása, a másik a mágneses erőtér hatása. Az elektromos vonzás vagy taszítás álló helyzetben is fellép, mágneses erő viszont csak mozgó töltésre hat (vagy ha az erőtér mozog a töltéshez képest). Az erő merőleges a ponttöltés pillanatnyi sebességvektorára és a mágneses térerősség vektorára is.

2022. máj. 31. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de még valami nem tiszta:

1. Ha áramjárta vezetö körül mágneses tér indukálódik, akkor egy mozgó töltés pályája "mentén" is mágneses mezö indukálódik?

2. Ha két töltés halad a térben (egy nyugvó ponthoz viszonyítva) azonos irányban, azonos sebességgel különálló de párhuzamos pályán, akkor képesek-e hatni egymásra az indukált mágneses mezejük által? (ebben az esetben egymáshoz képest ugye v=0)

2022. máj. 31. 21:54
 6/17 Kólauborkával ***** válasza:

1. Igen is meg nem is, ehez kène a matek. Attól függ mire akarod hasznàlni a modelled èppen, de egy töltèssen rendelkezö rèszecskènek elhanyagolható a màgneses tere àltalàban.


2. Ez is sok mindentöl függ ès ehhez is kène a matek…

2022. máj. 31. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Nem vagyok én a matek ellensége, viszont hiábavalónak tartom ha nem tudom fejben összerakni, elképzelni, modellezni, nem látom a dolgok mechanizmusát. Ahhoz túl vizuális típus vagyok :)

Ezért is tettem fel ide a kérdést, mivel mindenhol csak a matematikai levezetéseket látom.

Tudom hogy ezen a szinten már nem sok értelme van elképzelni a dolgokat, de szerintem ennek még mennie kellene.

Végtelenül leegyszerüsítve a dolgot, mágneses teret csak és kizárólag mozgó töltéshordozók kelthetnek és kizárólag mozgó töltéshordozókra hat.

Tehát mozgó töltés eröhatást fejt ki bármely más mozgó töltésre (a mozgások irányának is a függvényében) (az elektromos eröteret most figyelmen kívül hagyva). Jól értem?

Hogy mekkora erök hatnak és milyen irányúak azt meg a matek leírja.

2022. máj. 31. 23:48
 8/17 anonim ***** válasza:

Vannak nevezetes térbeli konfigurációk, melyek be szoknak mutatni iskolai kísérletek formájában.


Ha ezek terén áttekintést szerzel, akkor jó eséllyel bonyolultabb egyenletek nélkül is érteni fogod a további, hétköznapi gyakorlatban felmerülő eseteket.

2022. jún. 1. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Kólauborkával ***** válasza:

Nincs olyan, hogy vizuális típus, mindig butaságnak tartottam, de tessék itt beszél róla az emberünk:

[link]

2022. jún. 1. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

"Végtelenül leegyszerüsítve a dolgot, mágneses teret csak és kizárólag mozgó töltéshordozók kelthetnek és kizárólag mozgó töltéshordozókra hat."


Igen. Permanens mágnesekben az elektronok mágneses dipólmomentumai adódnak össze, ami javarészt a spin-ük hatása, de a perdületük is hozzátesz.


"Tehát mozgó töltés eröhatást fejt ki bármely más mozgó töltésre (a mozgások irányának is a függvényében) (az elektromos eröteret most figyelmen kívül hagyva). Jól értem?"


Igen. Biot-Savart-törvény a mágneses mező keltés, Lorentz-erő a mező erőhatása.


"Tudom hogy ezen a szinten már nem sok értelme van elképzelni a dolgokat"


De, sok értelme van szerintem. Itt van pár videó ami hasznos lehet:


https://www.youtube.com/watch?v=QBp9kogFN7A

a vége felé már sok a képlet

https://www.youtube.com/watch?v=XiHVe8U5PhU

3:40-től tér rá

https://www.youtube.com/watch?v=9Tm2c6NJH4Y

ebben is biztos lesz szó erről, de olyan hosszú, hogy nem keresgéltem xD

2022. jún. 1. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!