Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A térben két egymással párhuza...

A térben két egymással párhuzamos pályán haladó töltéshordozók hogyan hatnak egymásra?

Figyelt kérdés

Ha adott két egymással párhuzamos áramjárta vezetö, az áram erössége és iránya függvényében vagy vonzzák, vagy taszítják egymást a vezetök. Ha csupán két azonos töltéshodozót vizsgálunk, hogyan hatnak egymásra két párhuzamos egyenes vonalú kezdöpályán ha:

-egy irányban haladnak azonos sebességgel

-egy irányban haladnak különbözö sebességgel

-egymással szemben haladnak

(Nem vagyok fizikus, csak a szakma tisztelöje. Nem egyenletekre vagyok kíváncsi, az okfejtés érdekel (hogyan keletkezik a mágneses kölcsönhatás, illetve visszavezethetö-e pusztán az elektrosztatikus kölcsönhatás idöbeni terjedésére?))

Köszi, és elnézést a pongyola megfogalmazásért :)



2022. máj. 31. 16:56
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

"Nincs olyan, hogy vizuális típus, mindig butaságnak tartottam, de tessék itt beszél róla az emberünk:"

Tényleg érdekes téma, de ö a vizualitást mint oktatási módszert említi, (tanulás képek/beszéd/olvasott szöveg alapján)ha jól értettem. Én pedig úgy értem, hogy el kell képzeljem a dolgokat (akár matematikai levezetések által). Egy nagyon primitív példával élve egy F=m*a összefüggést is könnyen össze lehet rakni fejben, az ember látja, érzi hogy - konyhanyelvre fordítva - minél nagyobb a tömeg, annál nehezebb megváltoztatni annak sebességét.

Egy 3 oldalas pusztán matematikai levezetésnél hiába a szabályszerüség, nekem az átláthatóság hiányzik. Tudom hogy ezeket a levezetéseket bármely fizika könyben megtalálom, de nekem a magyarázatra van szükségem, hogy felfogjom a hozzá tartozó matekot is :)

2022. jún. 1. 16:38
 12/17 A kérdező kommentje:
10-es, köszi a linkeket, meg fogom nézni öket
2022. jún. 1. 16:51
 13/17 anonim ***** válasza:
2022. jún. 3. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Egyedi töltéshordozókról nincs értelme elmélkedni, mert az a kvantummechanika hatásköre.


Vegyük pl. a kérdezett esetet: "Ha csupán két azonos töltéshordozót vizsgálunk, hogyan hatnak egymásra két párhuzamos egyenes vonalú kezdőpályán..."


Itt klasszikus szemlélettel nem jutunk hasznos eredményre, hisz a két azonos töltéshordozó csak taszítani fogja egymást a középsuliból jól ismert Coulomb-erőhatással. Ez semmit sem fog mondani két párhuzamos áramjárta vezető között fellépő makroszkopikus erőhatásról, hisz ott éppen vonzerő fog kialakulni!


A kérdezőnek el kell döntenie, hogy makroszkopikus áramokat és erőhatásokat akar érteni, vagy bele akarja ásni magát a részecskefizikába - mert kezdőként elég nehéz értelmezni az összefüggést a két szemléletmód között!

2022. jún. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm, pont ezt szeretném megtudni. Hogyan lehet értelmezni a makroszkopikus világban tapasztalt mágneses kölcsönhatást az általad említett részecskefizika szintjén. Ez az amire még nem találtam választ. Nem baj, ha bonyolult a dolog, az sem baj ha van hozzá matek. Csupán megérteni szeretném a dolgot, de szívesen beleásom magam :)
2022. jún. 6. 13:50
 16/17 anonim ***** válasza:

Akkor hajrá kérdező - irány a szakkönyvtár!


Ezt a témát ugyanis nem fogod megérteni gyakoris kérdéseken keresztül, mert magántanarat nem fogsz itt találni ingyen a szükséges óraszámban.

2022. jún. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Féltem hogy ez lesz a válasz, de igazad van :D

Neki fogok látni a dolognak.

Köszi mindenkinek!

2022. jún. 6. 14:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!