Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet hogy 2D-sek vagyunk...

Lehet hogy 2D-sek vagyunk csak a Harwardi professzor szerint. Hogyan kell ezt megérteni? Elképbzelni?

Figyelt kérdés

".Juan Maldacena, a Harvard Egyetem fizikusa ’97-ben felfedezte, hogy a világegyetem bármely háromdimenziós (3D) tartománya leírható a tartomány kétdimenziós (2D) határán kódolt információval, hasonlóan ahhoz, ahogyan a 2D hologram a 3D tárgyakról az információt tárolja. Sok tudós gondolta már, hogy a körülöttünk lévő univerzum csak egy 2D vetítés, akárcsak a hitelkártyákon: minden információ 3D-ben érhető el, azonban valójában csak kétdimenziós, ami az univerzumban körülvesz minket, anélkül, hogy ezt képesek lennénk észlelni...."


Ezt hogyan kell elképzelni? Mi emberek és minden tárgy ami körülvesz csak 2D-s ami egy hologram segítségével azt imitálja nekünk, hogy 3D-sek vagyunk? Hogy kell ezt elképzeni és vajon igaz lehet mindez? [link]


2022. jún. 8. 13:27
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Hogy kell azt érteni, hogy :" a hitelkártyákon: minden információ 3D-ben érhető el, azonban valójában csak kétdimenziós"


Hogy kell ezt érteni, : "kétdimenziós (2D) határán kódolt információval" Milyen határ?


Hogy értik a tudósok ezt józan paraszti ésszel megfogalmazva : "Sok tudós gondolta már, hogy a körülöttünk lévő univerzum csak egy 2D vetítés, ...anélkül, hogy ezt képesek lennénk észlelni."

2022. jún. 8. 13:36
 2/16 A kérdező kommentje:
Hogy van pl egy szimuláció amiben mi a 2D-s valóságunk nézzük 3D-ben a 2D-s szemünkkel? Valami kivetíti akkor. Természetben ilyen folyamatos vetítés gondolom nem jön létre, ha jól értem. Tehát valakik azt akarják, hogy ezt lássuk a valóságunk helyett ami 2D-s. Most felveszek egy poharat és a számhoz emelem, de ez valójában csak egy papíron tettem meg két kiterjedéssel. Jól kapizsgálok?
2022. jún. 8. 14:14
 3/16 A kérdező kommentje:
A 2D-s szemem a fejem veszi körül, mégis ki tudok belőle nézni a pohárra, mert kivetíti valamilyen szimuláció és ott tudom a tárgyakat tájolni úgymond?
2022. jún. 8. 14:15
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon egyszerűen megfogalmazva: igazából lapos vagy, csak nem úgy nézel ki.
2022. jún. 8. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 2*Sü ***** válasza:
100%

Sokan ma úgy képzelik el a hologramot, ahogy azt a Star Wars – [link] –, meg egy raklap más sci-fi megjeleníti, illetve amin ma sokan dolgoznak. De ha korrektül fogalmazunk, ezek nem is annyira hologramok, mint inkább 3D megjelenítők. Egy részük valóban hasonló elven működik, mint a hologram, egy másik részüknek nincs köze a holográfiához.


Az igazi – Gábor Dénes által feltalált – hologram a fény hullámtermészetét használja ki, és tárol a tárgyról valódi térhatású képet, jellemzően valamilyen kétdimenziós, sík hordozón. Lásd: https://www.youtube.com/watch?v=0ics3RVSn9w


Ez „sima” – kétdimenziós – film csak, ahogy egy fénykép is (nincs benne elektronika, stb…), a különbség csak annyi a hétköznapi fényképhez képest, hogy a látott kép attól is függ, hogy milyen irányból nézed a hologramot. (Ha két ember nézi két különböző irányból akkor mást fog látni a képen, pl. a linklet videó elején látható hologramon az egyik irányból nézve takarásban van a nő fülbevalója, a másik képen meg látszik.) Így tehát a hologram ugyan egy kétdimenziós, lapos valami, mégis teljes értékűen tárolja a tárgy háromdimenziós képét.


Ugyanilyen elven készített hologram van egy csomó területen, biztonságtechnikai elemként, lévén a hologramot viszonylag könnyű ipari mennyiségben legyártani, de nagyon nehéz, megfelelő eszközöket igényel a hamisítása. Ilyen hologram van pl. hitelkártyákon, igazolványokon, vagy bizonyos termékcsomagolásokon, de még a nagyobb címletű papírpénzeken is vannak hologram csíkok (lásd: [link] ). Nem annyira 3D-s hatást keltenek ezek – bár van ilyen is –, inkább csak a szín, mintázat változik attól függően, hogy milyen szögből nézed. Ezért lett megemlítve a hologram kapcsán a hitelkártya. A hitelkártya nem holografikusan tárol érdemi, a bankkártya működéséhez szükséges adatokat, pusztán csak van rajta hologram is, amin valamilyen kép látható.


~ ~ ~


„Juan Maldacena, a Harvard Egyetem fizikusa ’97-ben felfedezte, hogy a világegyetem bármely háromdimenziós (3D) tartománya leírható a tartomány kétdimenziós (2D) határán kódolt információval”


Ehhez nem értek túl nagy mélységben, de valóban leírható így a világunk. Számos kvantumfizikai jelenség plasztikusabb magyarázatot kapna így, viszont cserébe számos más problémát vetne fel. Nincs igazán okunk feltételezni, hogy valóban ilyen a világunk, pusztán egy lehetséges hipotézisről, felvetésről van szó.


> Hogy van pl egy szimuláció…


A szimulációnak ehhez nincs köze. Az, hogy a világunk egy szimuláció, az egy teljesen másik hipotézis, felvetés. Az nem csak hogy hipotetikus felvetés, de még bizonyíthatatlan is.


> Természetben ilyen folyamatos vetítés gondolom nem jön létre, ha jól értem.


Részben igen, részben nem. Nyilván a természetben viszonylag ritka a lézer, egy hologram meg tulajdonképpen interferenciát tárol, amihez meg azért kellene a lézer. Viszont a természetben vannak olyan dolgok, amiknek a látványát befolyásolja a fény interferenciája. Ha valami olyat látsz, aminek a színe változó, attól függően, hogy milyen irányból nézed – pl. gyöngyházfényű –, ott könnyen lehet, hogy valamiféle interferencia játszik szerepet.


> Tehát valakik azt akarják, hogy ezt lássuk a valóságunk helyett ami 2D-s.


Nem, ezt már csak te gondolod bele.

2022. jún. 8. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Attól, mert elméletben leírható két dimenzióban is, attól még nem lesz az 2D-s.
2022. jún. 10. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Tehát nem 2D-sek vagyunk, de valakik egy 2D-s felszínről vetítenek holografikus módszerrel egy hologrammot és mi azt nézzük? Abban élünk? Azt hiszük mozgunk, de közben nem? Kik és miért teszik ezt velünk?
2022. jún. 13. 07:58
 8/16 2*Sü ***** válasza:
100%

> Tehát nem 2D-sek vagyunk


Még egyszer: Ez csak egy felvetés, egy hipotézis, egy ötlet. Arra, hogy a mi 3D-s világunk *elvileg* leírható egy kétdimenziós felületen „kódolt” információval *IS*.


> de valakik egy 2D-s felszínről vetítenek holografikus módszerrel egy hologrammot és mi azt nézzük


Nem. (Illetve ez a felvetés az általad elképzelteket semennyivel nem teszik valószerűbbé). Vegyünk egy egyszerűbb példát, a tükröt. A tükör a fizikai törvények összhatásaként úgy működik, hogy az embernek az az *élménye*, mintha a tükör egy „ablak” lenne, és mögötte lenne egy a tükör előtti világhoz teljesen hasonló másik *tér*. Persze a tükröt pont ezért hoztuk mi emberek létre mesterségesen, de tükröződő felületek azért vannak a természetben is, pl. egy vízfelület, egy délibáb stb… Illetve a tükör esetén tudunk olyan tapasztalatokat szerezni, amitől ez az *illúzió* – miszerint a tükör mögött egy másik ember áll, aki megszólalásig hasonlít rám – lelepleződik, az ember – meg kellő mentális képességgel egy értelmesebb állat – be tudja építeni a valóságképébe a tükör sajátos viselkedésű létét.


A tükör egyrészt nem *vetít* semmit, nem a szó hétköznapi értelmében. Egyszerűen csak a tükör 2D felületéről olyan információk érkeznek a szembe, hogy abból az elme egy 3D képet *modellez* le magában. Másrészt a jelenség mögött egyszerű fizikai törvények állnak. Nem áll mögötte sem Isten, sem UFO, aki szándékosan üzemeltetné a tükröt, pláne nem akarja elhitetni senki senkivel, hogy a tükör mögött egy hozzám hasonló ember áll. Ilyet csak az képzel – jobb híján –, aki nem ismeri a tükröt, nem ismeri a működését, vagy nem érti, nem képes értelmezni a tükröt a maga valójában.


> Azt hiszük mozgunk, de közben nem?


Ha a világ holografikus természetű, attól még a mozgás ugyanaz. Maximum más fizikai összefüggések állnak a mozgás hátterében, mint amilyen mélységben a mozgást, a tárgyak pozíciójának a változását eddig megismertük.

2022. jún. 13. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Az a szép ebben a dimenzió dologban, hogy a világunk 3D-s, de élnek 90D-s vagy akár 120D-s nök is.
2022. jún. 29. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

5@ "Számos kvantumfizikai jelenség plasztikusabb magyarázatot kapna így, viszont cserébe számos más problémát vetne fel. "


Kedves 2*Sü mi lenne a plasztikusabb magyarázat?

2022. jún. 30. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!