Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az ismétléses...

Mi a különbség az ismétléses kombináció és a visszatevéses mintavétel között?

Figyelt kérdés

Van ez a feladat: [link]

ennél én ezzel a képlettel számolnék: [link]


És nem értem, hogy miért ne lenne jó. Nem látok lényegi eltérést az előbb linkelt feladat között és eközött:

[link]


Köszönöm a segítséget.



2022. aug. 24. 23:19
 1/3 anonim ***** válasza:
85%
Az a különbség, hogy ennél a feladatnál (kimindatlanu) SZÁMÍT A SORREND, míg az ismétléses kombinációnál nem számít.
2022. aug. 25. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. De ez amúgy nem egyértelmű, nem? Ha valaki csak elolvassa a feladatot, akkor simán gondolhatná úgy, hogy nem számít a sorrend, nem?
2022. aug. 25. 09:35
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha a feladat azt kérdezné, hogy hányféleképpen lehet kihúzni a lapokat, akkor kétféleképpen lehet értelmezni (számít/nem számít), akkor ki lehet számolni mindkét lehetőséget.

A valószínűségszámítás ezzel szemben nem önkényes; a legtöbb esetben érdemesebb a sorrendet is figyelembe venni, mert a sorrend nem figyelembe vételével más (helytelen) valószínűséget kapunk. Jelen esetben ennek az az oka, hogy például a három piros ásznak a kihúzási valószínűsége kisebb, mint három különböző lapé, viszont ha nem számolsz a sorrendiséggel, akkor a kedvező/összes képletben ezeket 1-1 esetnek vennéd, ami nem jó.

Ez ugyanaz, mint amikor van 5 piros és 9 kék golyó, és mekkora annak a valószínűsége, hogy pirost húzol elsőre, akkor a helyes valószínűség 5/14, de ha csak azt néznéd, hogy két kimenetele lehet a húzásnak (piros vagy kék), akkor a valószínűségre 1/2 jönne ki, ami szemmel láthatóan nem lehet jó.


Az ismétléses kombinációval akkor kellene itt számolnod, hogy ha a feladat valahogy úgy szólna, hogy a létező összes háromlapos kártyakombinációt elhelyeznénk egy-egy csomagba (ez alatt azt értem, hogy mindegyik fajtából csak egyet, tehát itt a kártyák sorrendisége nem számíthat), és azok közül kiválasztva egyet mekkora eséllyel fog a feltételeknek megfelelni.

2022. aug. 25. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!