Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A feszültség és az ellenállás...

A feszültség és az ellenállás a vezetékben folyó elektronok részecskefluxusát is megadja vagy csak az áramerősséget?

Figyelt kérdés
2022. szept. 2. 14:17
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Bocsánat, nem a részecskefluxusra vagyok kíváncsi, hanem az elektronok sebességére.


Tehát honnan tudhatom, hogy sok elektron megy-e lassan, vagy kevés elektron megy-e gyorsan?

2022. szept. 2. 14:20
 2/12 Kólauborkával ***** válasza:
48%

Feynman: Mai fizika, amelyik az árammal foglalkozik.

Ez áramnem függő is részben,

DC-nél néhány centiméter/s sebességgel közlekednek tudtommal, váltóáramnál ez inkább rezgés, de tudtommal nem nagyon megy az elektron sehova, mármint mindig is a saját fémes kötésének eleme marad és azt nem hagyja el, inkább az elektromágneses térrel továbbítja az energiát a hozzá legközelebbi töltéshordozónak.


Ilyen irányú kísérleteket nem végeztem, ezek még régen tanult dolgok, amire lehet rosszul emlékszem, de én így tudom.

2022. szept. 2. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Pedig azt hittem egy villamosmérnök tisztában van ezzel.
2022. szept. 2. 14:51
 4/12 Kólauborkával ***** válasza:
39%
Ilyen mélységekben max PhD-n tanulod, egy BsC képzés kereteibe nem fér bele.
2022. szept. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
De beleférne, ha nem ostobaságokat tanítanának helyette.
2022. szept. 2. 14:59
 6/12 Kólauborkával ***** válasza:
61%

Részben igaz, de sajnos a mai világban a gazdasági, jogi tárgyakat nem mondanám feleslegesnek, ahogy a programozást is általánostól oktatnám…

Szóval ilyen ez…utáltam egyébként a fent említett tárgyakat, de azóta voltak problémák, amiket azoknak köszönhetően oldottam meg, vagy részben vagy egészben.

2022. szept. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 krwkco ***** válasza:
100%

Pedig ez nem akkora varázslat, hogy PhD kelljen hozzá:

Amikor áram folyik, a vezetékben levő valamennyi szabadelektron elmozdul. Atomonként 1 vagy 2. A vezeték mol tömegéből az Avogadro számból és az elektron töltéséből kiszámítható, hogy 1 méter vezetékben mennyi szabad töltés van összesen. (Jó sok.)

Az áram és az idő szorzata megadja, hogy hány Coulomb ment át mondjuk egy akkumulátor egyik lemezéről a másikra.

És abból kijön, hogy hány méternyit kellett elmozdulniuk ehhez az elektronoknak. (Keveset.)

És az idővel osztva megvan a szabad elektronok átlagos sebessége.

2022. szept. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Kólauborkával ***** válasza:
25%

Azt nem állítom, hogy ne lenne igazad, ettől függetlenül én úgy tudom, hogy a (példa kedvéért vezetékben) a fémes kötésben a szabad elektronok ott maradnak a kötésükben, nem válnak el onnan, így túl messzire nem mehet az az elektron.


Egyébként anno suliban engem is nagyon érdekeltek ezek a részletek, de sajnos a tanáraim csak azt álltak neki megmagyarázni, hogy mennyire nem szükséges ezt tudni… szóval valószínűleg jobban tudod, csak a “vita” kedvéért mondom amit én tudok.

2022. szept. 2. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Amelyik elektromérnök nem képes ezt kiszámolni, az adja vissza a kamudiplomáját! A 7-es válaszban "krwkco" leírta a helyes számítási módszert.
2022. szept. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 krwkco ***** válasza:
100%
Mondhatjuk úgy, hogy az elektronok általában az atomok esetében mély "energialyukakban" ülnek. Nem tudnak kimászni, nem tudnak az atommagjuktól elszakadni. De a jó vezető fémek esetében a legkülső héjon levő elektronok energiavölgyei kisimulnak és egy olyan energiaállapot jön létre, hogy az elektronoknak nem kell nagy energia, hogy elvándoroljanak. A töltéssemlegességet nagyjából tartani fogják, de ha a fém(vezeték) egyik végén kimegy pár elektron, akkor a másik végén bejön ugyanannyi és az egész társaság arrébb mozdul.
2022. szept. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!