Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A valószínűség és a végtelen...

A valószínűség és a végtelen értelmezése egyben?

Figyelt kérdés

Elsősorban leírom, hogy tudásom és logikám alapján mi a végtelen, de ha tévedek javítsatok ki. Aztán írnék két példát, ami amúgy ugyanazt a jelenséget írja le. Tehát a 2 példa és az előtte lévő definíció is része a kérdésnek ugyanúgy.


Úgy tudom, hogyha végtelenszer (akár egyre kisebb mértékben) megközelítünk valamit, akkor el is érjük azt, akár a végtelent is.


Az merült fel bennem, hogyha egy dobókockát végtelenszer eldobok, akkor lehet e olyan, hogy nem dobok soha hatost. A fent leírtak miatt elvileg nem, de ha valaki azt mondaná, hogy egy nagyon nagyon kicsi esélye van, (akár végtelenül kicsi) amit nem tudunk meghatározni, akkor az is logikusnak tűnik, sőt ez tűnik hihetőbbnek számomra.


Na de jön a két példa. Tegyük fel, hogy adott univerzumban van végtelen föld szerű bolygó, az élet kialakulásának feltételeivel. (Amiket nem ismerünk, de az most más) Minden bolygón van egy kicsike esély az élet kialakulására.


Akkor ha végtelen ilyen bolygó van, akkor az első logika alapján biztosan van élet valahol nem? De akkor ha kialakul az első élet és még végtelen van, (mármint bolygó) akkor kialakul a második és így tovább a végtelenig nem? Tehát végtelen bolygón van végtelen élet, (meg végtelenen nincs) de nincs minden bolygón élet nem? Ez ellentmondás.


De ha a kockával nézzük, akkor végtelen próbálkozásból dobnék végtelen hatost, de nem lenne minden dobás hatos, lenne minden számból végtelen nem? Tehát végtelenszer dobok végtelen hatost, de nem minden dobás hatos. Ugyanaz mint az előbb.



2022. nov. 24. 19:42
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
Ha a cikkben hivatkozott irodalmat fellapozza az ember, akkor csakugyan kiderül, hogy ő látta be először. :)
2023. febr. 2. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 dq ***** válasza:

Legalább örülsz. Az is valami.


A legtöbbek szerint Kolmogorov látta be, 1930-ban a francia akadémiának küldött francia levelében (én ezt nem ellenőriztem); de mondjuk található egy bizonyítás a Feller: An introduction to probability theory and its applications (1968) tankönyvben.

2023. febr. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!