Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizika szerint a jövő előre...

A fizika szerint a jövő előre meghatározott, és nincs beleszólásunk, vagy alakíthatunk mi is rajta?

Figyelt kérdés

Dávid Gyula tartott egy előadást az időutazásról, ahol beszélt az idő természetéről is. A speciális relativitáselméletből jön az, hogy a múlt be van fagyva, vagyis nem lehet megváltoztatni. De az a helyzet, hogy a jövő is be van fagyva. Olyan ez az egész, hogy elvileg végig lehetne nézni ezt az egészet, mint egy magnószalagot, de beleszólni nem lehet. A múlt, a jelen és a jövő együtt létezik egy úgynevezett "tömb-univerzumban" Einstein szerint, amelyben minden esemény benne van, változatlan formában.


Kálvin Jánosnak volt egy olyan tanítása, hogy egyesek üdvösségre, mások pedig kárhozatra vannak ítélve, és úgy tűnik, hogy a relativitáselmélet is ezt a kálvini, teológiai tanítást adja vissza, csak tudományos köntösben.


Tehát ha be van fagyva a jövő, (nem lehet rajta változtatni) akkor ez azt is jelenti, hogy egy diák hiába nyer felvételt az orvosi egyetemre, ha neki az van megírva, hogy nem lehet belőle orvos, akkor úgy alakulnak majd a dolgok, hogy nem tudja elvégezni az egyetemet?


Ez igen hátborzongató.


Az említett előadás:


[link]


1:10:41-től van szó a befagyott jövőről.

1:17:09-től


2022. nov. 30. 13:04
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:

1:17:09-től a lényeg.


Amúgy felvetettem már a témát az oldalon, de átrakták az ezotéria rovatba. Pedig ez tudomány, ezért tudományos válaszokat szeretnék most.

2022. nov. 30. 13:06
 2/18 A kérdező kommentje:

Kicsit olyan ez, mint a horoszkóp. Ott pl. meg van előre írva, hogy két csillagjegy összeillik-e vagy sem.

Akkor ezek szerint teljen felesleges komolyan tervezni a párunkkal is? Ha a tömb-Univerzumban ott a befagyott jövő, ahol meg van írva, hogy szakítani fogunk, elkerülhetetlen a szakítás, mert le van fixálva?

2022. nov. 30. 13:09
 3/18 Z003 ***** válasza:
91%

Ha feltételezzük egy tökéletes modell létezését, amivel pontosan le lehet írni az univerzumunk minden folyamatát, bármilyen körülmérek között. Akkor elméletileg a jövő teljes mértékben megjósolható lenne.


Viszont a jövő nem egy dolog, nem lehet azt mondai hogy kőbe van vésve. A világunk tartalmaz véletlent, például egy instabil atommag bomlása teljesen véletlen időpontban fog megtörténni. Vagy egy elektron spontán olyan helyen lesz amire látszólag nincs esély. Így a már említett modellel kiszámolhatunk egy fajta jövőt, de a végtelen mennyiségű véletlen miatt végtelen számú jövő létezhet. Ebből adódóan a végtelen számú jövőben gyakorlatilag bármi bekövetkezhet (viszont a valóságban csak 1 jövő "szál" fog bekövetkezni).

2022. nov. 30. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Majd megnyitom ezt is, de van az a következő 137 kvadrillió év vagy hasonló című, ott rendre elmondja mi fog történni. Röviden: hőhalál.
2022. nov. 30. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Kólauborkával ***** válasza:
85%

Te tényleg horoszkóphoz köröd a pártalálást? Találkozolvalakivel meg minden jó, jó a másik társasága, de fellapozod a könyvet: áh te Bika vagy, hát nem illünk össze, szia?


Az, hogy tudjuk (sejtjük) mi lesz valaminek a vége, attól még a közben lejátszódó folyamatok (az utat) nem ismerjük…


Meg fogsz halni, ez tuti, akkor nincs is értelme az életednek? Esetleg ismersz minden tapasztalatot, ami elvisz az úton?


Én nem így látom, de hát kinek mi…

2022. nov. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

#5


Ha minden el van döntve, és a fizikában is a kálvini predesztináció érvényesül, akkor semmi értelme az életnek. Akkor az ember semmit sem tehet, csak hagyja, hogy sodródjon az előre megírt eseményekkel.

Akkor vagy szerencséje van az embernek, vagy nincs, de ő maga nem felelős semmiért, hiszen ami a tömb-Univerzumban lefagyasztva ott van az egész élete.


Ebből a szemszögből a horoszkóp és a fizika elég sok àtfedést mutat.

2022. nov. 30. 16:20
 7/18 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Nekem hót mindegy errö az “Angol tudósok…” miként vélekednek. Én pontosan tudom, hogy sok lehetöség áll rendelkezésre minden pillanatban és mindig én döntöm el mit teszek. Azért nem lopok mert ÉN nem értek egyet azzal, azért végzem rendesen a munkám, mert ÉN fontosnak tartom.

Én élvezem az èletem akkor is, ha valami okos majd azt mondja, ennek semmi értelme. Számára talán tényleg nincs, számomra van.

2022. nov. 30. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Hát én meg egy ilyen életet nem igazán tudok élvezni.


Az életet akkor tudom élvezni, ha tudom, hogy ÉN vagyok a felelős érte. Ha ÉN azt mondom, hogy márpedig lediplomázok, és lesz belőlem egy nagyon jó orvos.


De ha a speciális relativitáselméletet veszem figyelembe, akkor ez egy illúzió. Ha lefagyasztva ott van, hogy nekem pl. celebnek kell lennem, akkor majd ki fognak rúgni az egyetemről, mert ez a sorsom.


Ha ez igaz, akkor a fizika lényegében semmivel sem mondd többet, mint a Szopfoklész az Oidipusz királyban, vagy Kálvin János a predsztinációról. Ezek a tekintélyes emberek mind azt vetették fel, hogy az élet előre le van fixálva. És ide jutott a modern tudomány is.

Érdekes.

2022. nov. 30. 16:30
 9/18 A kérdező kommentje:
De amúgy bízok abban, hogy inkább Z003 nevű felhasználónak van igaza!
2022. nov. 30. 16:33
 10/18 Kólauborkával ***** válasza:
80%

Hál istennek a relativitás elmélet ilyet nem mond de még csak nem is következik belöle ilysemi (tudtommal).

Szóval élvezd nyigodtan az életet, ha nem nyomod orrba az osztálytársad, mert hülye, akkor az a te döntésed és nem a csillagok állása.

2022. nov. 30. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!