Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » FIZIKA kérdés jöhet a "forgó...

FIZIKA kérdés jöhet a "forgó biciklikerék"-kel kapcsolatban? Az un. "Giroszkóp hatás" miatt a forgó kereket elég az egyik oldalon alátámasztani. Ön megtudná-e magyarázni ezt a jelenséget egyszerűen?

Figyelt kérdés
Könnyű úgy megmagyarázni hogy a "lendület-vektor"-ra vagy hasonló matematikai kifejezésre hivatkozva. De megtudná-e indokolni a jelenséget hétköznapi kifejezésekkel is?

2023. márc. 4. 04:31
A kérdező szavazást indított:
Igen, vágom a témát, mármint a "giroszkóp-hatás"-t
Persze, minden ilyesmit tudok, nem gond
Wikipédia megmondja az tuti (mindent is)
Kicsit azért gondolkodnom kéne ezen, de menni fog
Eztet mindenki tudja az is biztos
Giroszkóp már a középkorban is volt, nem nagy szám
Nekem is volt BÚGÓCSIGÁM jóhogy tudom
9 szavazat
1 2
 1/18 krwkco ***** válasza:
84%
Te meg tudod?
2023. márc. 4. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
91%
Már a középkorban azért jártak egyetemre a világ dolgai iránt érdeklődőek, hogy meg tudják magyarázni a jelenségeket, nem?
2023. márc. 4. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Tom Benko ***** válasza:
70%
Fizikatanárként vicces lenne nem tudnom megválaszolni.
2023. márc. 4. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 krwkco ***** válasza:
76%

#3

Akkor lássuk.

De semmi tehetetlenségi nyomaték. Sebesség, gyorsulás, erő. Ezek állnak rendelkezésre.

Ismertem olyan fizika tanárt, aki nem boldogult volna ezzel.

2023. márc. 4. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Tom Benko ***** válasza:

A biciklikerék forgása az elindítás után állandó nagyságú sebességgel történik. Ugyebár külső erő nem hat rá, csak belső. E belső erő is csak a körforgást tartja fent. A forgás tengelye tehát nem változik. Ha meg akarjuk változtatni, ahhoz erőhatás szükséges. Ez az erőhatás lenne a gravitációs erő, amit ellensúlyozunk az alátámasztásnál. Ez egy rögzített pont, azaz a gravitációs erő egy forgó mozgást próbál teremteni, így a kerék kétféle forgás hatása alatt áll. Ezek eredményeképpen a harmadik irányba el fog fordulni, ami pedig vízszintes. A biciklikerék tengelye ugyanis vízszintesen áll, ha velünk szemben, akkor bal-jobb irányban. A gravitáció lefelé húzza, a másik elfordulás tehát az előre-hátra irány mentén történne ebben a helyzetben, a harmadik irány tehát (erről már volt szó szeptember második-harmadik hetében) a fel-le. Ha ez a tengelye az elfordulásnak, akkor látható, hogy a biciklikerék csak elfordulni tud (ezt láthatjuk is), de lefordulni nem.


Megfelel? Amúgy nyugodtan használhatod a nevemet, nem tabu.

2023. márc. 5. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
8%
Ugyan nem nekem irányult a megfelel? kérdés, de szerintem, ha szereted az iskolát, azaz az épületben akarsz maradni, akkor lépj át a takarító céghez.
2023. márc. 5. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 krwkco ***** válasza:

#Tom Benko

Magam is elkezdtem gondolkodni róla, de a kiindulási pont után nem foglalkoztam tovább vele. De majd írok érvelést én is.

Utána majd megvitathatjuk, hogy kinek melyik tetszik jobban.

2023. márc. 5. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 krwkco ***** válasza:

Tehát:

A klasszikus mechanikát Newton 4 törvénye teljes egészében leírja. Sebesség, gyorsulás, erő. A newtoni mechanikában ezekkel kell mindent megmagyarázni. (Az erőket a 4 törvény nem határozza meg, csak használja.)

Tehát mindent ami ezen túlmutat (pl. a forgásra, forgások kölcsönhatására vonatkozó állításokat) ezekből kiindulva bizonyítani kell. Gondolom, erre gondolt a kérdező is.


Vegyünk egy függőleges síkbeli biciklikereket. Ha szembenézünk vele, az óra járásának megfelelően forog. A tengelye a tőlünk távolabbi ponton van alátámasztva.

Két erő hat rá: a tömegközéppontjára a gravitációs erő és az alátámasztási ponton egy felfelé ható nyomóerő. Két ilyen erő hatására egy szokásos tárgy lebillen.

Vegyük a 3 óránál levő tömegpontot. A sebessége függőlegesen lefelé mutat. Ha a kerék egy kicsit lebillenne és a tömegpont követné az abroncsot, akkor kapna egy tőlünk elfele mutató sebesség komponenst. A 9 óránál levő felfele mozgó tömegpont egy felénk mutató sebességkomponenst kapna.

Hagyjuk a kereket a tengelye körül 90 fokban elfordulni. Közben a tömegpontok az abroncshoz viszonytott irányban megőrzik a sebességüket. Ha felülről ránézünk a sebességekre, akkor mindkét pont csak úgy tudja követni az abroncsot, ha ez a merev rendszer felülről nézve az óramutató járásának megfelelően elfordul. Ezért kezd a tengely vízszintesen forogni. Természetesen 90 foknál finomabb lépésekben kell a mozgást kezelni, miközben a pontok csak egy másik közeli pont helyét veszik át.

Tudom, hogy ez egy kicsit furcsa. Akkor most lebillen a kerék vagy nem billen le? De emlékezzünk, hogy egy zsinóron forgatott súly jelenségét is lehet így tárgyalni: ha nem volna zsinór, akkor a súly 1/4 fordulatnyi idő alatt eltávolodna a körtől. De a zsinór ereje okozta gyorsulás visszakényszeríti a pályára.

És miért nem billen le a kerék? Mert ahogy a kerék pontjainak sebességösszegében létrejön egy lefelé mutató változás, a kerék elforog és a plussz összetevő már nem lefelé fog mutatni.

2023. márc. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Tom Benko ***** válasza:
@6: Aha, nem.
2023. márc. 6. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Tom Benko ***** válasza:

@krwcko: Kicsit nehézkes, de logikus és követhető a gondolatmeneted. Azt azonban külön ki kell fejteni, hogy a két tömegpont miért kap merőleges sebességkomponenst. És egy gyors levezetést igényel, hogy mi van a többivel, hogy a teljes kép kialakuljon.

De ettől függetlenül szép a levezetésed, tetszik az ötlete.

2023. márc. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!