Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan nézne ki egy olyan...

Hogyan nézne ki egy olyan világegyetem ami sose halna hőhalált, és örökre keletkeznének csillagok, de folyamatosan tágulna, csak a térrel együtt csillagok is keletkeznének új energia?

Figyelt kérdés
Tudom hogy fizika törvényei tiltják, csak képzelődtem, ti hogyan látjátok? Mi történne egy ilyen univerzumban?

2023. júl. 7. 13:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez az úgynevezett "steady state" kozmológiai modell, amelyet Fred Hoyle részletesen kidolgozott a 40-es években, de később elvetették, mert olyan predikciót adott a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásra, amely nem egyezett a mérésekkel. Ha valakit részletesebben érdekel a téma, Dávid Gyula előadását ajánlom:

https://www.youtube.com/watch?v=g5CPSBpSKIY

2023. júl. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Megnézem, elég érdekes. Tudtok még videót erről a témáról linkeljetek vagy bármit. :D
2023. júl. 7. 15:52
 3/3 anonim ***** válasza:

Csak így laikusként számolgattam, szóljatok ha nem jó!


Mennyi protonnak kellene keletkezni évente ahhoz hogy egy állandó világegyetemet kapjunk?


Azt feltételezzük, hogy a világegyetemben az anyag túlnyomórészt protonokból áll, és a sűrűségének megőrzése érdekében az anyag folyamatosan új protonokkal keletkezik.


A világegyetem sűrűsége körülbelül 9,47 x 10^-27 kg/m^3, ahogy korábban említettem. Ahhoz, hogy meghatározzuk, hány protonnak kellene évente keletkeznie a folyamatos sűrűség fenntartásához, először meg kell határoznunk, hogy hány proton helyezkedik el egy köbméteren.


A proton tömege kb. 1,67 x 10^-27 kg, így a következő arányban kaphatjuk meg a protonok számát egy köbméteren:


Protonok száma = Sűrűség / Proton tömege


Protonok száma = (9,47 x 10^-27 kg/m^3) / (1,67 x 10^-27 kg)


Protonok száma ≈ 5,67


Tehát, körülbelül 5,67 proton található egy köbméteren.


Most, hogy tudjuk, hány proton van egy köbméteren, meg kell határoznunk, hány köbméternyi anyagot kell évente keletkeztetni a világegyetem folyamatos sűrűségének fenntartásához.


A világegyetem ismert térfogata közelíthető 3,4 x 10^80 m^3-nak. Tehát az éves protonkeletkezési mennyiség a következőképpen számolható:


Éves protonkeletkezési mennyiség = Világegyetem térfogata / Protonok száma


Éves protonkeletkezési mennyiség = (3,4 x 10^80 m^3) / 5,67


Éves protonkeletkezési mennyiség ≈ 5,99 x 10^79


Tehát körülbelül 5,99 x 10^79 protonnak kellene évente keletkeznie ahhoz, hogy egy állandó sűrűségű világegyetemet kapjunk. Fontos megjegyezni, hogy ez a szám csak egy közelítő érték, amely a feltételezett paraméterekre épül, és az aktuális ismereteinkre vonatkozik.


7 x 10^26 Egy emberi test proton tartalma vagyis ha 1000 milliárd ember keletkezne akkor is csak 7 x 10^26 * 10^12 = 7 x 10^38 ami messsze van a 5,99 x 10^79 proton mennyiségtől.


De az elektronokkal mi a helyzet mert csak protonokról volt szó a videóban, és a neutronokkal mert csak proton lenne dögivel.

2023. júl. 7. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!