Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Ősrobbanás magának az...

Az Ősrobbanás magának az Univerzumnak a megjelenését, vagy a gyors kitágulását írja le?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy az Univerzum kezdtetben kisebb volt, mint egy proton. Ekkor még nem létezett a "kívül" csak a "belül".


Az viszont nem világos számomra, hogy az Ősrobbanás ennek a csöppnyi Univerzumnak a megjelenésével egyenlő-e, vagy pedig az inflációs korszakkal, amikor az Univerzum felfúvódott, és a hőmérséklete is megváltozott.


2023. júl. 19. 18:32
 1/8 anonim ***** válasza:
26%
Az ősrobbanást és az univerzumot egyaránt kisbetűvel kell írni. Ha nagybetűvel írod, azzal azt a benyomást kelted, hogy ezós vagy, aki entitásként tekint ezekre a fogalmakra...
2023. júl. 19. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mojjo ***** válasza:
92%

Az ősrobbanás annyit mond, hogy a belátható világegyetem valamikor rendkívül kicsi és rendkívül forró volt, és tágult - jelenleg is tágul -, tágulása során pedig ebből az állapotból jutott a most láthatóba.

Amit népszerű tévhitekkel ellentétben NEM mond:

- Azt, hogy hogyan nézett ki az univerzum a tágulás kezdetén. A tágulás kezdetéig nem tudjuk visszatekerni az időt, így nem tudjuk leírni az akkori állapotokat sem. Olyasmit sem, hogy végtelenül kicsi, végtelenül sűrű és forró lett volna, és azt sem, hogy a tér és az idő is a tágulással együtt keletkezett.

- Azt, hogy mi volt előtte, illetve létezett-e egyáltalán olyasmi, hogy előtte.

- Azt, hogy a semmiből keletkezett volna az egész.

- Azt, hogy a _teljes_ univerzum egy véges kicsi térrészbe volt akkor zsúfolva. Csak a belátható univerzumról tudunk nyilatkozni és annak a történetét és méretét visszatekerni. A teljes univerzum nem tudjuk mekkora, azt sem, hogy véges vagy végtelen kiterjedésű. Ha végtelen, akkor a tágulás kezdetén is az volt.


Azaz, a kérdésedre válaszolva nem az univerzum megjelenésével egyenlő, mert nem tudjuk, mi volt egy pontnál régebben. És nem is az inflációs szakasszal. Az inflációs szakasz az univerzum történetének egy korszaka, nem pedig az ősrobbanás.

2023. júl. 19. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

"Azaz, a kérdésedre válaszolva nem az univerzum megjelenésével egyenlő, mert nem tudjuk, mi volt egy pontnál régebben."


Akkor miért mondják, hogy az univerzumnak volt kezdete?

Ennyi erővel az a pont öröktől fogva létezhetett, csak valamilyen okból kifolyólag 13,8 milliárd éve elkezdett hűlni/tágulni.


Én azt hittem, hogy ősrobbanás = univerzum megjelenése.

2023. júl. 19. 21:07
 4/8 Mojjo ***** válasza:
88%

@3:

"Akkor miért mondják, hogy az univerzumnak volt kezdete?"

Bár tényleg szoktak ilyet mondani, de ez egy pontatlan értelmezése az ősrobbanásnak. Az ősrobbanás az univerzum mai formájának a keletkezése, ennyit tudunk bizonyosan.

Bár amennyiben nyelvészkedésre adjuk a fejünket, és azt mondjuk, hogy univerzumnak a mai formáját nevezzük, minden más, pl egy lehetséges előző állapot már valami másik univerzum, akkor persze, pontos azt mondani, hogy az univerzum az ősrobbanással keletkezett.

2023. júl. 19. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Mojjo ***** válasza:
90%
@4: Illetve ennek megfelelően annyit tudunk, hogy az univerzum mai formájának volt kezdete.
2023. júl. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Az, hogy az univerzum a mai formájában ősrobbanással keletkezett elfogadható.

Csakhogy, ha az univerzumot a kezdeti formájában nézzük, amikor még illett a kvantumvilágba, akkor nem eldönthető, hogy volt-e kezdet vagy sem. Lehet, abban a formában mindig létezett, akkor a világ öröktől fogva létezik (csak nem ebben az állapotban). Lehet tényleg volt kezdete, mert spontán módon megjelent/valaki létrehozta.


Talán a gravitáció kvantumelmélete (Mindenség elmélete) majd válaszokat nyújt a fizikának erre az ismeretlen területére is. Feltéve persze, hogy lesz nagy egyesített elmélet.

2023. júl. 19. 21:35
 7/8 Mojjo ***** válasza:
83%

"Talán a gravitáció kvantumelmélete (Mindenség elmélete) majd válaszokat nyújt a fizikának erre az ismeretlen területére is."


Pontosan, és pont erre várunk. (Bár a kvantumgravitációs elmélet nem feltétlen jelenti a mindenség elméletét.)

2023. júl. 19. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

"minden más, pl egy lehetséges előző állapot már valami másik univerzum"


Ez is egy magyarázat, bár én másként látom a témát.

Stephen Hawking filmjéből tudom, hogy az univerzum kezdetben kisebb volt, mint egy proton. Ez azt jelenti, hogy volt előző állapot is. Ugyanez az univerzum volt az is, hiszem az a kis pont tágult ki, és duzzadt fel ekkorára. Ez kb. olyan, mint az emberi életszakasz. Volt idő, mikor embriók, zigóták, szedercsírák voltunk, és ugyan már nem hasonítunk arra az állapotra, de attól még az voltunk mi is.

2023. júl. 19. 21:47

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!