Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az igazság ezekről a...

Mi az igazság ezekről a kijelentésekről, amik a Napról, csillagról szólnak?

Figyelt kérdés

Úgy döntöttem, folytatom a megszakadt gimnáziumi tanulmányomat, és felnőttként leérettségizek. Valószínűleg a Földrajz lesz a választott tantárgyam. Olvasgattam a tankönyvet, és van pár dolog, ami nem tiszta.


A NAT 2020-as, kilencedik osztályos Földrajz tankönyv 7. oldalán ezt olvasom:


"A Nap energiatermelését a hidrogén héliummá való, atommagreakciókban lejátszódó folyamata biztosítja. E folyamat még kb. 10 milliárd évig fedezi az energiatermelést".


Kérdésem:


10 milliárd év?

Nem arról szólnak a kutatások, hogy 5 milliárd év múlva a nap lényegében szénné égeti a Földet, majd elnyeli a többi bolygóval együtt?

Akkor most 5 vagy 10 milliárd éve van hátra a Napnak?


Ugyanezen az oldalon ezt olvasom:


"A Nap felszínén 6100 K hőmérséklet uralkodik." - majd lentebb megmagyarázza, hogy mi az a K (Kelvin).


Kérdésem:


Én eddig úgy tudtam, 6000 celsius fok van a Nap felszínén.

Most akkor 6000 Celsius fok, vagy 6000 Kelvin?

Mert a kettő nem ugyanaz.


A 9. oldalon ezt olvasom:


"A Napnál jóval nagyobb tömegű csillagok a vörös óriás állapot elérése után hatalmas szupernóva-robbanásban fejezik be életüket. A robbanás maradványaiból nagy neutronsűrűségű, ún. neutroncsillag keletkezik. Ugyancsak az óriáscsillagok tanúi a hatalmas tömegvonzással rendelkező fekete lyukak. A csillag felrobbanásakor felszabadult anyagok pedig újabb születő csillagok anyagául szolgálnak."


Kérdéseim:


Akkor most fekete lyuk nagy vagy kis tömegű csillagból keletkezik?

Ha a csillag felrobban, hogy maradhat a helyén fehér törpe?


(A fehér törpékről is van egy kevés kijelentés)


ápr. 29. 15:07
 1/8 anonim ***** válasza:
82%

A Nap teljes élete a 10 mrd év.

A 6000 fok egy kb. érték, adott helyen és időben változik.

Fekete lyuk adott nagyság fölött keletkezik a csillagból, tehát a nagy tömegű lesz az.

Robbanás után nem maradhat fehér törpe, az pl. a mi napunkból lesz majd.

ápr. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

csak így séróból.


1. nekem is az rémlik, hogy a teljes élete 8-10 milliárd év és ennek kb. a felénél tartunk.


2. Kelvin. nem mintha az a 273 fok olyan nagyon számítana ide-oda.

színhőmérséklet, hogy ténylegesen mennyi a hőmérséklete, azt nem tudjuk, de de úgy viselkedik (úgy sugároz), mintha annyi lenne.


3. nagy csillagból.

felrobban és lesz belőle neutroncsillag vagy fekete lyuk.

a fehér törpe az a kialudt csillag, nem robbant fel, nincs benne fúzió, már csak meleg. ilyen lesz a napból is majd.

ápr. 29. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A könyv ezt írja:


"Végül a csillag felrobban, és törpecsillaggá (fehér törpe) zsugorodik"

(9. oldal)


Pont ezt nem értem, hogy ami felrobban, hogy zsugorodhat?

ápr. 29. 15:20
 4/8 Mojjo ***** válasza:
100%

@3: A külső héja robban le, a belső részei pedig rendkívül gyors zsugorodás során a tömegtől függő csillagmaradvánnyá változnak.

A legkisebb tömeg maradványa a fehér törpe. Nem tipikus, hogy a fehér törpévé válást a csillag külső héjának lerobbanása előzi meg. A nagyobb tömeg maradványa a neutroncsillag, még nagyobbé a fekete lyuk.

ápr. 29. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Sőt: mostanában találtak még egy lehetőséget.

Ilyenkor a csillag nem robban fel, hanem azonnal fekete lyuk keletkezik belőle.

Nehéz észrevenni, mert ilyenkor csak annyit látni, hogy van egy csillag, ami egyszer csak eltűnik.

ápr. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszönöm a segítséget!

ápr. 30. 10:21
 7/8 anonim ***** válasza:

én földrajzból tettem emelt érettségit 2020-ban


én ilyen mélyremenően nem találkoztam csillagászattal, egyetemen is földrajzszakos tanárhallgatóként is 1 félévig volt csillagászatom😅


a magyar földrajztudomány (így az érettségi is például) inkább természetföldrajz felé hajlik,szóval ha jól felakarsz készülni akkor a prioritást nagyjából az alábbiak szerint alakítsd:

Természetföldrajz>társadalomföldrajz>csillagászat

máj. 1. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#7


Köszönöm a tippet.


Kár amúgy, mert nagyon menőnek gondoltam volna, ha a csillagászat nagyobb szerepet kap, és a Nagy Bummról, meg a fekete lyukakról kell értekeznem.

Úgy éreztem volna magam, mintha én lennék Stephen Hawking. 😁


De akkor megfogadom a tanácsod, és inkább a természetföldrajz és a társadalomföldrajzot teszem előre a fontossági listán.


Neked meg sok sikert a tanulmányaidhoz!

máj. 1. 18:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!