Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miert olyan amilyen a műveleti...

Miert olyan amilyen a műveleti sorrend a matematikában?

Figyelt kérdés
Mi a bizonyitasa a muveletek sorrendjenek?

2023. aug. 7. 16:17
1 2
 11/18 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Egyébként a műveleti sorrendnek semmi köze a balról jobbra való haladáshoz. Az írás és olvasás valóban megegyezésen alapul, de ahogy írták előttem, a matematikai műveletek elvégzésének sorrendje részben megállapodás, de azért szerintem teljes mértékben logikus is.
2023. aug. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Kólauborkával ***** válasza:
73%

Akkor én eddig szemben mentem az árral elég erősen, csak a példa kedvéért legyen CSAK összeadás:

3+8+11+20+17+39+2

Én ezt soha nem kezdtem (az 1. osztályt kivéve) balról jobbra, legfeljebb az elolvasását, én automatikusan összeadom azokat, melyek könnyítik munkám:

3+17+11+39+8+2+20

És nem ezt nem szoktam leírni, ezek szerint az összes eredményem hibás, ja nem, ugyanis az összeadás pozitív számokra kommutatív, akkor mi is írja elő a balról jobbra haladást? Jaaa, hogy alsóba ezt mondta a tanárnéni?

2023. aug. 7. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
0%

Most azt gondolod, hogy ezzel meg is van védve azon állításod, hogy a balról jobbra haladásnak semmi köze a műveleti sorrendhez? Csak ismételni tudom magam: lóf.szt.


Te pusztán megcáfoltad az állításomat, és azt sugallod, hogy ebből következően igazat állítottál korábban. Miért nincs benned semmi építő szándék? Miért az összeadással példálózol ahelyett, hogy a kivonással példálóznál, amivel előrébb jutnánk a vitában, nem pedig beleragadunk egy értelmetlen kitérőbe, aminek egyedül az a funkciója, hogy később derüljön ki, hogy hülyeséget állítottál?

2023. aug. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Ez többnyire közös döntés, de logika is. Gondoljunk csak bele, hogy mi a szorzás. A szorzás (most vegyük csak a természetes számokat, mert eleinte csak azokkal számoltak) egy többször megismételt összeadás.


Azaz:


a * b = a + a + a+....+ a + a + a (b-szer)


Ebből is látszik, hogy a szorzás az egy egyszerűsített leírása a többszörös összeadásnak.


Mi a hatványozás? Egy többször megismételt szorzás.


a^b = a * a * a ... * a * a * a (b-szer)



Ebből is látszik, hogy a hatványozás egy egyszerűsített leírása a szorzásnak.


Nem egyszerűbb ennek alapján ügy dönteni, már csak a logika kedvéért, hogy ha már a hatványozás egyszerűsíti a szorzást, a szorzás pedig az összeadást, akkor a hatványozás műveletét végezzük el először, majd a szorzásét, végül az összeadásét?


Persze lehet másként is gondolkozni, pl. úgy, hogy minél bonyolultabb dolgot fejez ki egy művelet, legyen annál alsóbbrendűbb, azaz a "+" legyen az elsőrendű, a "*" a másodrendű és a "^" a harmadrendű, mert kis gyakorlással ezzel is úgy tudnánk számolni, mint a jelenlegivel.


a + b *c + d + e ^f + g egyenlő lenne

((a + b) *(c + d + e)) ^(f + g), de nem kevesebb a zárójel a megszokott műveletsórendnél?


a + b *c + d + e ^f + g = a + (b *c) + d + (e ^f) + g


(itt két zárójel van, fent több, és jóval bonyolultabbak a fenti zárójelrendszer)


Természetesen, ha + helyet * írok és fordítva, akkor egy kicsit másabb a helyzet:


a * b +c * d * e ^f * g (alternatív sorrenddel)=

(a * (b +c) * d * e) ^(f * g)


a * b +c * d * e ^f * g (megszokott sorrend)=

(a * b) +(c * d * (e ^f) * g)


(itt éppen annyi zárójel van, mint fentebb, és nem is bonyolultabb a fentinél)


Nem tartom kizártnak, hogy létezik olyan *,+,^ műveleteket tartalmazó kifejezés is, amiben kevesebb zárójelet kéne használni az alternatív műveletsorrendnél, mint a megszokottnál, de néhány kifejezés után (ahol vagy annyi, vagy több zárójelet kellett használni) feladtam, és nem próbálkoztam tovább.


Ha van itt jó matematikus, és tud írni nekem egy olyan +,*,^ jeleket tartalmazó kifejezést, ahol az alternatív műveletsorrenddel kevesebb zárójelet kell használni, megköszönöm.


Addig is gyanítom, hogy azok, akik végül is döntöttek a műveletek sorrendje mellett, azt is figyelembe vették, hogy az elfogadott sorrendnél azért rengeteg olyan kifejezés van, ahol jóval kevesebb zárójelet kell használni, mint más sorrendeknél.

2023. aug. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
#15 voltam, és most olvastam 2*Sü válaszát, és azt hiszem, hogy ez inkább hozzájárulhatott a műveletek sorrendjéhez, mint a zárójelek számolgatása. :) :D
2023. aug. 7. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 steven95 ***** válasza:
100%

Van egy másik megközelítés is.


Más műveleti sorrenddel leírható-e ugyan az ? Vagy csak kevesebb dolog, vagy akár több minden is? Ha csak ugyan az, akkor nem vesztettünk semmit, csak választottunk egyet a lehetőségek közül.


Új: + > - > ^ > *


Eredetiben: 5+2*2^3-5

Új értelmezésbebn, de az eredeti nyelvén: (5+2)*(2^(3-5))


A lényeg, zárójelezéssel bármely új műveleti sorrend leírható. Nem vesztettünk semmit.


Másik dolog. A matematika törekszik hasonló dolgokat hasonlóan jelölni. A valós számokkal megszokott összeadásnál, szorzásnál, külön külön "felcserélhető" az elemek sorrendje mert asszociatívak (ab)c=a(bc) ÉS kommutatívak ab=ba (nem elég a kommutativitás...) De vannak nem asszociatív és/vagy kommutatív műveletek. Akkor az ismételt művelet: pl.: &


a&b&c&d konszenzusosan az egyszerűsítése az ((a&b)&c)&d nek, tehát fontos tudni ilyenkor mi a műveleti sorrend, MERT más sorrendben elvégezve más lenne az eredmény MERT nem asszociatív vagy kommutatív. S jé, ez az általános iskolás "balról jobbra".


Ha több művelet van, akkor meg egyszerűen el kell dönteni, hogy melyiket végezzük el előbb, mert ha nincs róla megegyezés, akkor mindenki más eredményre jut. Ez a tény szült egy műveleti sorrendet, amely "logikusnak tűnt".

2023. aug. 8. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

#16: Nagyjából én is ezt írtam, csak nem ennyire világosan. Egy ideje azon gondolkozom, hogy hogyan kéne megváltoznia a nyelvnek, hogy egyszerűen -- hallás után -- tudjuk leírni azt matematikailag: három alma, négy körte és két narancs; 3*4-es deszkalap meg egy 6*5-s deszkalap.


A jelenlegi műveleteknél ezek adottak:

3alma + 4körte + 2narancs

3*4 deszlakap + 6*5 deszkalap


De ezt nem olyan könnyű átírni az alternatív műveletrenddel, legalább is nem könnyű kapásból leírni úgy, hogy éppen az legyen az eredmény (max zárójelekkel, de az csak megbonyolítja a dolgokat).

2023. aug. 9. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Az egyik dolgot itt bár köznyelven műveleti sorrendnek hívjuk, de egy _hierarchiáról_ van szó egymásból származtatott műveletek között. Ezek tényleg eléggé adják magukat. A balra-jobbra/balról-jobbról kérdés ehhez képest látsszólag már nem jelentős. Számoknál. De azért van a fizikában és a matekban olyan, hogy "muszáj" volt bevezetni külön balra és jobbra deriválást, hogy egyértelmű legyen a leírás (vagy ahogy korábban valaki találóan metanyelvnek nevezte), pedig már a nem kommutatív műveletek is jól elbonyolítják a helyzetet. C'est la vie.
2023. aug. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!