Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek a Gödel,Escher,Bac...

Bulcsando kérdése:

Szerintetek a Gödel,Escher,Bach könyv jó ?

Figyelt kérdés

Szeretném még jobban megérteni hogy hogyan alakulhatott ki az élet egy olyan világban ahol az entrópia nő . Annyit tudok hogy az anyagok az energiaminimumra törekedtek ahogy az élőlények is és ezért mindig megbontották a bonyolultabb környezet rendjét és így bonyolultabb formákat vettek fel persze sok evólúciós zsák utca is volt közben . Kicsit bonyolult nekem ez a könyv eléggé elbutultam sajnos de ti mit gondoltok róla ? Jó dolgokat mond ?

Meg azt is furcsálom hogy azt állítja hogy érti hogy alakult ki az élet amit elvileg teljesen sose érthetünk meg mert mindig lesz egy dolog ami-nek még az okát nem ismerjük csak elfogadjuk okozatként .



#könyv #élet #evolúció #Gödel,Escher,Bach #energiaminimum
2023. nov. 12. 03:39
1 2 3 4 5
 21/43 anonim ***** válasza:

A tengerpart (inkább a tengerfenék) homokját vegyük úgy, maximálisan rendezetlen. Ennél jobban már képtelen szétszóródni.

Ha most megnöveled 100-szorosára a tengert, akkor ugyanaz a homok olyan laza lesz, hogy bőven tud tovább szóródni. Tehát növekedett a maximális entrópia.

2023. nov. 14. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/43 Pombe ***** válasza:
50%

#19: "Ez így igaz, de a példát nézve most nem ez a fő kérdés."


Az energia nagyon is fő kérdés. Ahogy a sűrűsége egy térrészletre vetítve fogy, úgy egyre fogy annak is a lehetősége, hogy egyáltalán valami tudjon rendezést végrehajtani.

2023. nov. 14. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/43 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és milyen érdekes hogy most magamon tapasztalom Gödel tételét vagy is hogy ha nincs embernek elég nagy tudása akkor bizonyos dolgokat se cáfolni se bizonyítani se tud abból a tudásból . De van egy buta sejtésem hogy nem lehet hogy bizonyos rendszerek evolúciósan zsák utcák és azért nem viselkedik úgy mint a normál élet ? Azt se tudom hogy amikor kezd kihalni egy faj és kezdi megmérgezni a környezetét akkor is növeli -e a környezete entrópiáját vagy olyankor mi történik az entrópiával ?Mindenesetre érdekes hogy bizonyos anyagok rendszerek nem váltak bonyolultabbá az idő folyamán csak a szénből lett szerves anyag ismereteink szerint. A többi anyag megrekedt a fejlődésben valamiért.Viszont akkor az is érdekes hogy miért nem estek szét ezek az anyagok ? Mondjuk az is igaz hogy nem voltak elzárva a környezetüktől . Sajnálom hogy ha sok mindenbe nem tudok bele gondolni kicsit elbutultam valóban.
2023. nov. 14. 19:37
 24/43 Pombe ***** válasza:

21: "Ha most megnöveled 100-szorosára a tengert, akkor ugyanaz a homok olyan laza lesz, hogy bőven tud tovább szóródni. Tehát növekedett a maximális entrópia."


Ne má' :)


Van mondjuk 100 homokszem. Ha ezek egymással semmilyen rendezett kapcsolatban nem állnak, akkor már nem létezik ennél nagyobb maximális entrópia. Tök mindegy milyen messzire sodorja a homokszemeket egymástól a szél később, ha továbbra is marad a helyzet, hogy ez a 100 homokszem semmilyen rendezett mintázatot se ad ki, és semmilyen kapcsolatban se állnak egymással.

2023. nov. 14. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/43 Pombe ***** válasza:

Magamtól: "Tök mindegy milyen messzire sodorja a homokszemeket egymástól a szél később"


És ne feledjük, hogy a szél egyre gyengébb lesz, és végül semmivé olvad, és semmi se mozdítja már meg végül a homokszemeket.

2023. nov. 14. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/43 anonim ***** válasza:

Hát, Pombe... egyszerűen félelmetes vagy.

Tényleg ritkán adódik olyan helyzet, amikor nem neked van igazad.

De ha mégis összejön... na, akkor vége a világnak.

Akkora hisztit (máshol) és mellébeszélést (itt) még a világ nem látott, amit te ilyenkor képes vagy levágni. Komolyan, megszégyenítesz vele néhány itteni illusztris figurát.

Egy áthidaló javaslatom van csak: írd meg ezt a kérdésed Dávid Gyulának. Mondd meg neki, hogy miért nem hiszed, amit ő mond, és kérdezd meg, mit gondol erről.

Kíváncsi vagyok, vele mire jutsz.

2023. nov. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/43 Pombe ***** válasza:

#26: "Akkora hisztit (máshol) és mellébeszélést (itt) még a világ nem látott, amit te ilyenkor képes vagy levágni."


Elnézést. Csak teljesen rossznak látom az érvelésed.


Bocsika!


Te ezt írtad: "Ha most megnöveled 100-szorosára a tengert, akkor ugyanaz a homok olyan laza lesz, hogy bőven tud tovább szóródni. Tehát növekedett a maximális entrópia."


Én ezt butaságnak tartom, akárki mondja. A példád azért is rossz, mert a homokot szóró tenger energiája is állandóan csökken a tágulással, vagyis idővel semmi se fogja mozgatni a homokot. Nem tudom, hogy mi nem érthető ezen.


De ettől függetlenül szórj szét 20 golyót egy 5 m2-es helyen, és kérdezd meg az első arra járót hogy rendezetlennek tartja-e a golyók mintázatát. Persze majd azt mondja, igen.


Most szórd szét, 10 m2-en. És kérdezd meg tőle, hogy most is rendezetlennek látja-e a mintázatot. Persze azt mondja ismét, hogy igen.


Most kérdezd meg tőle, hogy melyiket látta rendezetlenebb mintának a két eset közül. Ha nem fog teljesen értetlenül nézni rád, akkor megeszem a kalapom. Azt fogja mondani, hogy a rendezetlen az rendezetlen. Nincs olyan, hogy két rendezetlenből az egyik rendezetlenebb, mint a másik, mert akkor már az egyikre is azt kellett volna mondania, hogy alapvetően rendezetlen, de némiképp rendezettnek is nevezhető lenne.


Ráadásul nyilvánvaló tény az is bárki számára (rajtad kívül), hogy az energia fogytával a rendezettség és a rendezetlenség is totálisan értelmét veszti. Baromira semmit se tudok kezdeni egy rendezett számítógéppel, ha nincs energia ami működteti, és annak az esélye is baromira csökken, hogy egy rendezett számítógépet össze tudok hozni, ha az alkatrészeit a szerelőtől egyre távolabb viszem, miközben a szerelő energiája is vészesen fogy, mert egyre ritkábban jut levegőhöz, kajához...stb.


Nézd! Kizárt dolognak tartom, hogy Dávid Gyula ilyet hordott volna össze: "Ha most megnöveled 100-szorosára a tengert, akkor ugyanaz a homok olyan laza lesz, hogy bőven tud tovább szóródni. Tehát növekedett a maximális entrópia."


Ez kb olyan megállapítás, mintha azt mondanád, hogy te találtál a nullánál még nullábbat... :D


Muti má' Dávid Gyulától ezt a maximális entrópiánál lehet még maximálisabb is... Légyszi! Nézd! Én linkeltem az állításaimat alátámasztandó, igazán te is megtehetnéd a hisztizés helyett, nem?

2023. nov. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/43 anonim ***** válasza:

Tessék, itt van... az egyik, mert máshol is beszélt még erről, és hogy mi lesz a világban majd nagyon alacsony hőmérsékleten.

https://www.youtube.com/watch?v=kGjxepabCgk

Dávid Gyula: Feltámadás a hőhalálból (Atomcsill, 2023.09.14.)

1:50 után, ha lusta vagy, de egyébként érdemes végignézni.

2023. nov. 14. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/43 Pombe ***** válasza:

Végignéztem, és egy halom cikket mutattam be neked arról, hogy ez így miért vitatható. Ha már lustaságról van szó...


Most megint kezdjük elölről?


Ráadásul nem emlékszem semmi ilyesmire, hogy a maximális entrópiánál lenne benne még maximálisabb.

2023. nov. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/43 anonim ***** válasza:

1:50-től a végéig talán 10 perc.

Azt kéne jobban megnézned.

Máshol beszél arról is, hogy már legalább 5 hőhalál volt idáig a világban, és hogy ezek hogyan értek véget.

Például az ősrobbanás után a mozgások még rendkívül gyorsak voltak a világ nagyságához képest, így kb. azonnal beállt a hőhalál, az entrópia elérte a maximumot.

Ez úgy ért véget, hogy a kvarkleves szétesett a mai elemi részecskékre. Ez mindjárt egy NEM maximális entrópia állapot.

2023. nov. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!