Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor használom a mól-t és...

Mikor használom a mól-t és mikor a mol-t.. (nem értem ) ??????

Figyelt kérdés

dec. 5. 14:49
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Móltömeg egységjele a "mol" - ennyi!
dec. 5. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Mikor használod a kilogrammot és mikor a kg-t? Szövegben kell az előbbi, képletban az utóbbi. Ha osztásjel szerepel mellette, akkor (általában) képletben van, például a móltömeg egysége a g/mol.


Szóval annyi, hogy a mól a mértékegység neve, a mol pedig a szimbóluma.

dec. 5. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Magyarul mól, nem magyarul meg mol, mert az ó betű nem ismert sok nyelvben (például az angolban), szóval ha magyar környezetben azt írod, hogy g/mól, az sem hiba, és az is ugyanazt fogja jelenteni, mint a g/mol.
dec. 5. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A mol az egy nemzetközi szimbólum, ami magyarul is mol, mint ahogy a kg is egy nemzetközi szimbólum, ami magyarul is kg. Hogy ezek a mól és a kilogramm jelei, és hogy ezeket angolul mole-nak és kilogramnak (vagy kilogramme-nak) hívják, az más kérdés.

[link] enwp.org/Mole_(unit)

[link] enwp.org/Kilogram


Hogy mi hiba, és mi nem, azt döntse el a BringaManó nevű felhasználó, de ahogy nem szerencsés kg*méter/s² a kg*m/s² helyett, úgy a g/mól alakot se érzem bátorítandónak a g/mol-lal szemben.


Meg akkor egy rövid szösszenet a toldalékolásról is: mol-t és nem molt, de mólt és nem mól-t. (Ahogy kg-ot és nem kgot, de kilogrammot és nem kilogramm-ot.)


(((Megjegyzés az informatikatanároknak: ezért is lehet szerencsés a LaTeX-et tanítani, mert ott mindig explicite jelöljük a dollárjelekkel, hogy képletre vagy szövegre gondolunk. A mértékegységekkel kapcsolatban lásd még a Wettl–Mayer–Szabó-féle LaTeX kézikönyv 7.6-os alfejezetét.)))


(((Végezetül egy furcsaság, hogy az SI 2019-es reformja óta azt mondani, hogy 1 mól, az teljesen ekvivalens azzal, hogy 6,02214076*10²³ darab (vagy képlettel: 1 mol = 6,02214076e23 db), tehát effektíve a mol szimbólum olyanná vált, mint ° vagy a % jel, tehát 1% = 0,01, és 1° = π/180 rad. Szabad cserélgetni. (És ugye képletben nem kötelező kiírni a rad-t meg a db-ot, mert mind a kettő egy számot jelent, mégpedig az egyet, amit szerintem ebben a környezetben szerencsésebb 1-nek írni, csak azért nem így írtam, hogy hátha más is furának találja. De ugye az 1-gyel szorzás az effektíve semmit tevés.) Oké, nagyon elkalandoztam…)))

dec. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ezt nem tette tisztába a kémiatanár, legalábbis én nem értettem.
dec. 5. 17:52
 6/7 anonim ***** válasza:

"szóval ha magyar környezetben azt írod, hogy g/mól, az sem hiba"

De igen. A Joule helyett sem írod, hogy Zsúl magyar környezetben! Kiejtve magyar nyelvterületen nyilván hosszú ó-val mólnak MONDOD. De az anyagmennyiség mértékegysége SI-ben: mol. Rovid "o"-val. Ez nem arról szól, hogy nekem így tetszik, neked meg úgy.

dec. 5. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

> „De az anyagmennyiség mértékegysége SI-ben: mol.”

Nem. Az anyagmennyiség mértékegysége mól. Ennek a jele a mol. De ha a kilogramm–kg párhuzam alapján nem világos, akkor itt egy táblázat az SI mértékegységek neveiről és jeleiről

magyarul: [link] vargaeva.com/tag/si-rendszer

és angolul: [link] nist.gov/image/si-base-units-table


Persze az igaz, hogy egy ékezetet könnyebb elrontani, mint hozzáírni vagy kihagyni 7 betűt (ilo ramm), szóval nem szólok érte, ha valaki elrontja (meg olyan helyzetek is vannak, hogy felcserélhetők). De ha kifejezetten ez a kérdés, akkor ne mondjátok már, hogy bonyolult eldönteni, hogy melyik a jel, és melyik a név…

dec. 5. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!