Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A savanyú só pH számítási...

A savanyú só pH számítási képletének levezetésében egy kis logikai bökkenőre bukkantam: valaki meg tudná magyarázni, hogy miért az jön ki, ami le van írva ?

Figyelt kérdés

Adott egy MHA összegképletű savanyú só (kiváló példa a NaHCO₃ mondjuk), melynek a pH-ját a klasszikus módon kívánnám levezetni: reakcióegyenletek, egyensúlyi állandók, töltés- ill. anyagmérlegek segítségével. Kezdem is írni:


Tudjuk, hogy a savanyú só (MHA) az alábbi egyenlet szerint disszociál fémionra és a megfelelő savanyú só anionra:


MHA ⇋ M⁺ + HA⁻


Ezek után, mivel tudjuk, hogy ez a savanyú só amfoter; felírhatjuk viselkedését savként és bázisként is, melyek alá közvetlen oda írtam a megfelelő egyensúlyi állandókat (I. és II.):


H₂A ⇋ H⁺ + HA⁻


I. K₁ = [H⁺][HA⁻]/[H₂A]


HA⁻ ⇋ H⁺ + A²⁻


II. K₂ = [H⁺][A²⁻]/[HA⁻]


Ezek után írnám fel a töltésmérleget, melynek lényege, hogy a pozitív és negatív töltésű ionok összege kiegyenlíti egymást. Igenám, de amit én kapnék logikusan egyenleteknek (III/a, III/b) az nem ugyanaz, mint amit a tanár úr a diára felírt (IV.):


III/a [H⁺] + [M⁺] = [HA⁻] + [A²⁻]


Tudom, hogy már ez sántít, mert két pozitív töltést nem 3 negatív egyenlít ki. Szerintem akkor annyit tudnék orvosolni a problémán, hogy megkettőzöm a hidrogénionok sztöchiometriai számát:


III/b 2[H⁺] + [M⁺] = [HA⁻] + [A²⁻]


Ezzel szemben a tanár úr valahogy kihozta azt, hogy a kétszeresen negatív töltésű spéciesz sztöchiometriai számát kéne megduplázni az alábbiak szerint:


IV. [H⁺] + [M⁺] = [HA⁻] + 2[A²⁻]


Kérdésem az lenne: MIÉRT ? Hiszen +2 =/= -5 !!!

Nem értem, hogy miért a jobb oldalon kettőzzük a teljesen disszociált forma számát. Honnan jön ez ki ? Az a probléma, hogy a levezetés további részéhez szükségem lenne erre a nélkülözhetetlen információra, ugyanis ezután ebbe az egyenletbe kellene beletennem az anyagmérlegemet, melyet a fémionra kifejezve, melyhez tulajdonképpen az összes spéciesz koncentrációja hozzájárul - névileg az eldisszociálatlan H₂A savmolekula, a savanyú só spéciesz HA⁻, valamint a teljesen eldisszociált A²⁻ spéciesz (V.):


V. [M⁺] = [H₂A] + [HA⁻] + [A²⁻]


Az ebből az anyagmérlegből kifejezett [M⁺] koncentráció összefüggésemet kéne ugye a továbbiakban beletennem a IV. kifejezésbe az alábbiak szerint (VI.):


VI. [H⁺] + [H₂A] + [HA⁻] + [A²⁻] = [HA⁻] + 2[A²⁻]


és itt a tanulsága ennek a kis levezetési résznek, hogy a [HA⁻] spéciesz lehúzható, és ha én rosszul, azaz nem teszem oda a kettes sztöchiometriai együtthatót az [A²⁻] spécieszhez, akkor az is kiesne az egyenletemből, ami viszont nem történhet meg, (!) mert így tudom megkapni azt az összefüggést a hidrogénion-koncentrációra rendezve (VII.):


VII. [H⁺] = [A²⁻] - [H₂A]


Innen az egyensúlyi állandókból a két spéciesz koncentrációját kifejezve (I. és II.) kifejezhető a hidrogénion-koncentráció az alábbiak alapján:


I. K₁ = [H⁺][HA⁻]/[H₂A] ⇔ [H₂A] := [H⁺][HA⁻]/K₁

II. K₂ = [H⁺][A²⁻]/[HA⁻] ⇔ [A²⁻] := K₂[HA⁻]/[H⁺]


Melyből előáll VIII.:


VIII. [H⁺] = K₂[HA⁻]/[H⁺] - [H⁺][HA⁻]/K₁


Beszorozván mindkét oldalt a [H⁺], kapjuk IX.:


IX. [H⁺]² = K₂[HA⁻] - [H⁺]²[HA⁻]/K₁


Hozzáadván a [H⁺]²[HA⁻]/K₁ tagot mindkét oldalhoz, adódik X/a és X/b:


X/a [H⁺]² + [H⁺]²[HA⁻]/K₁ = K₂[HA⁻], aminél az első két tagot összevonva:

X/b [H⁺]² (1 + [HA⁻]/K₁) = K₂[HA⁻]


Ahol utolsó lépésként a hidrogénion-koncentrációra rendezve adódik XI.:


XI. [H⁺] = √(K₂[HA⁻])/(1 + [HA⁻]/K₁)


Még ezt lehet picit pofozgatni: a gyök alatti tag nevezőjéből K₁ a számlálójába felhozható XII.:


XII: [H⁺] = √(K₁K₂[HA⁻])/(K₁ + [HA⁻])


Innen pedig ha feltesszük, hogy a savanyú só koncentrációja c, akkor egyszerűen írható összefüggésünk XIII.:


XIII. [H⁺] = √(K₁K₂ c)/(K₁ + c)


Ha a c >> K₁, akkor pedig végül megkapjuk XIV.:


XIV. [H⁺] = √K₁K₂



Kérdésem, tehát hogy hogyan jön a IV. kifejezésbe a kettes együttható ? Azt hogyan lehet megmagyarázni, mert sehogy nem tudom érteni...

További kérdésem csak az lenne, hogy az utolsónak megkapott XIII. összefüggésben még a számlálóba szokás egy + K₁Kₕ tag (ahol Kₕ a vízállandó), mely a vízállandóval való plusz számítási tagot jelenti és így az összefüggés pontosan így nézne ki XV.:


XV. [H⁺] = √(K₁K₂ c + K₁Kₕ)/(K₁ + c)


Kérdésem: a levezetésbe hogyan lehetne még ezt a vízállandós plusz tagot beleinvolválni ?


Válaszokat előre is megköszönök, aki tud benne segíteni !



jan. 12. 00:07
 1/2 sadam87 ***** válasza:

"III/a [H⁺] + [M⁺] = [HA⁻] + [A²⁻]

Tudom, hogy már ez sántít, mert két pozitív töltést nem 3 negatív egyenlít ki."

Itt, és a következő egyenletben valamiért teljességgel figyelmen kívül hagyod, hogy az egyes ionok koncentrációja nem egyezik meg.

"IV. [H⁺] + [M⁺] = [HA⁻] + 2[A²⁻]

Itt nem maradt ki valami? Én ezt az egyenletet találtam:

[H⁺] + [M⁺] = [OH⁻] + [HA⁻] + 2[A²⁻]

[link]

(8. oldal)

Ami így jön ki:

1. felhasználjuk az 5. egyenletedet. (Ami értelemszerűen az előzőktől függetlenül igaz, ha csak sót mértél az oldatba.)

V. [M⁺] = [H₂A] + [HA⁻] + [A²⁻]

2. HA⁻ + H₂O = H₂A + OH⁻

Ezért: [H₂A] = [OH⁻]

(Illetve ha a képződő hidroxidion elreagál a hidrogénionokkal, akkor értelemszerűen a IV. egyenlet mindkét oldala egyforma mértékben csökken.)

3. HA⁻ ⇋ H⁺ + A²⁻

Ez alapján [A²⁻] = [H⁺] (jó közelítéssel)

4. Rendezzük át a fentiek alapján az V. egyenletet!

[M⁺] = [H₂A] + [HA⁻] + [A²⁻]

[A²⁻] + [M⁺] = [H₂A] + [HA⁻] + 2 [A²⁻] (bővítettem mindkét oldalt [A²⁻]-val)

[H⁺] + [M⁺] = [OH⁻] + [HA⁻] + 2[A²⁻] (behelyettesítettem a 2. és 3. pontban felírt egyenlőségeket)

(Amúgy lehet, hogy azért hiányzik az [OH⁻] az általad írt egyenletből, mert a savanyú só oldata általában savas lesz, és így lehet, hogy az [OH⁻] elhanyagolhatóan kicsi lesz. De ebben nem vagyok biztos.)


(Inkább külön válaszban reagálok a kérdés maradék részére, nehogy az eddigieket véletlen kitöröljem.)

jan. 23. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 sadam87 ***** válasza:

"VII. [H⁺] = [A²⁻] - [H₂A]"

Hogy miért úgy van levezetve, ahogy, azt én sem értem. (Mint látod én is az V. egyenletből vezettem le a IV.-et.) De ez logikailag is belátható, hogy így van (ha a víz autoprotolíziséből származó hidrogénionkoncentráció elhanyagolható). Az A²⁻ képződése során hidrogénion képződik, míg a H₂A képződése során hidroxidion. A hidroxidionok értelemszerűen elreagálnak a hidrogénionokkal (ha nem ők vannak túlsúlyban), így logikusan a kettő különbsége lesz a maradék hidrogénion koncentráció.


"Innen pedig ha feltesszük, hogy a savanyú só koncentrációja c"

Itt gondolom nem azt feltételezed, hogy a savanyú só (bemérési) koncentrációja c, hanem azt, hogy a bemérési koncentráció nem tér el jelentősen az [HA⁻]-tól. (Csak kis rész alakul át mindkét irányba.)


"Kérdésem: a levezetésbe hogyan lehetne még ezt a vízállandós plusz tagot beleinvolválni ?"

Az akkor jön ki, ha az általam írt egyenlet alapján a [OH⁻] tartalmú részt is beveszed az egyenletbe. A levezetés az előzőleg is linkelt diasor 8-9. oldalán van:

[link]

jan. 23. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!