Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor túl negatív egy anyag...

Mikor túl negatív egy anyag ahhoz, hogy leváljon az elektródon?

Figyelt kérdés
A standardpotenciál érdekelne.

febr. 6. 23:07
 1/8 anonim ***** válasza:
66%
Ezt fogalmazd meg kissé részletesebben!
febr. 7. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
78%

[link]

Talán itt választ kapsz.

febr. 7. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Van egy kisérlet, ahol NaCl oldatot elektrolizálnak. Klór gáz feljődik az anódon, a katódon meg vízbontás történik. A megoldókulcs szerint a Na azért nem válik le a katódon, mert túl negatív a standardpotenciálja. Az érdekel, hogy hol van ez a határ, honnan tudom, hogy egy adott anyag túl negatív? Tehát mondjuk E° = -2,6V alatt már nem válik le, vagy ilyesmi.
febr. 7. 11:39
 4/8 anonim ***** válasza:
86%

Itt a standardpoteciál-sor:

[link]

Viszont a hidrogén-túlfeszültség megkeveri a dolgokat, még leválaszthatóvá tesz néhány negatív (E°) elemet. A hidrogén-túlfeszültség nem fix érték, nagysága függ a katód anyagi minőségétől, és az alkalmazott áramsűrűségtől is. Az sem mindegy, hogy az elektród felülete sima, vagy rücskös, porózus.

Szkenneltem neked:

[link]


Házi körülmények között, sufnilaborban az ismertebb fémek közül a cink még leválasztható.

febr. 7. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#3 - kérdező, a megoldókulcsot is írhatja egy szakmailag alkalmatlan de beképzelt idióta!


A nátrium igenis kiválik a katódon, de egy ilyen elektrolitikus folyamat sokkal bonyolultabb mechanizmussal zajlik a valóságban. Esetünkben a kiváló nátrium azonnal reagál a vízzel, így nátrium hidroxidot képezve.


A dolog még ennél is sokkal bonyolultabb, mert diafragmás anód/katód térelválasztás nélkül hipoklórsav, klorátok és perklorátok is keletkeznek. A hatékony klorát és perklorát termeléshez a folyamatot megfelelően be lehet állítani segédanyagokkal, elektródafelülettel, pH szabályozással, hőmérséklettel, stb. - tehát hatalmas szakirodalma van a témának.

febr. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


5. Kémia érettségi kísérlet megoldókulcsban van így.

febr. 7. 23:02
 7/8 A kérdező kommentje:
Jobban utánanéztem és azt találtam, hogy az s mező fémei nem válnak le grafit elektródok között vizes oldatban. De pl. higany elektródok között már leválik a Na.
febr. 7. 23:15
 8/8 anonim ***** válasza:
79%
Nemcsak a higanyba válik le a nátrium, de a higany megvédi a keletkező alkálifémet a vízzel való kireagálástól.
febr. 8. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!