Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az élővilág fejlődéstörténete...

Az élővilág fejlődéstörténete (Gondolat kiadó, 1964), amit Tasnádi Kubacska András szerkesztett mennyire jó könyv, amiből lehet ma is tájékozódni? Van-e olyan hiteles a mai napig is, hogy mondjuk forrásként lehessen rá utalni?

Figyelt kérdés

febr. 11. 12:41
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
60 éves tudás. Manapság a tudás elavulási ideje 5 év körül van, 10 évig még lehet róla beszélgetni. Ez inkább már csak mesekönyv.
febr. 11. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
No igen... erre gondoltam én is.
febr. 11. 13:39
 3/6 anonim ***** válasza:
64%

"60 éves tudás. Manapság a tudás elavulási ideje 5 év körül van, "

Ennyi erővel 5 meg 5 az nem 10, hanem 20.

Az erő meg nem a tömeg és a gyorsulás szorzata (sőt, ráadásul mivel Newton egy fehér, imperialista, elnyomó, kolonizáló nép tagja, ezért tételei meghaladottak - legalábbis az aktuális trendek szerint ;) ).

febr. 11. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
94%
A taxonómia és az evolúcióbiológia pont azok a területek, ahol nem nagyon érdemes régi könyvekkel foglalkozni, mert a modern molekuláris genetikai módszerek elterjedése eléggé átrajzolta a térképet. Persze ha valami alig kutatott, szinte ismeretlen jószágról akarsz információkat gyűjteni, akkor hasznosak lehetnek, de általánosabb dolgokat és jobban kutatott élőlénycsoportokat tekintve el kell őket felejteni.
febr. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Milyen könyveket ajánlanátok a kortárs irodalomból?
febr. 11. 14:37
 6/6 anonim ***** válasza:
75%

4-es vagyok, egy dolgot kifelejtettem:

A tudományos ismeretekre az elavulás szerintem se a legjobb szó. A tudományos ismereteink természetszerűleg hiányosak, és lehet hogy örökké azok is maradnak. Nem tudunk mindent. Vannak modelljeink a világ működéséről, de ezek gyakran pontatlanok. A Newtoni mechanikával se az a baj, hogy hülyeség lenne, hanem hogy pontatlan, ami a 20. század elejére elég köztudott volt a fizikusok körében. Aztán jött Einstein, és megalkotta a jobb modellt. De a relativitáselméletnek is van egy elég komoly hiányossága, miszerint fogalmunk sincs, hogy lehetne a másik három alapvető kölcsönhatást leíró kvantummechanikával összeegyeztetni. Ha valaki egyszer ezt megoldja, akkor biztos hogy az ő modellje se lesz tökéletes. A tudomány már csak ilyen.


Az eredeti témára visszatérve: a biológiai rendszerek nagyon bonyolultak, ha egy kérdést megválaszolunk, az felvet legalább három másikat. Persze vannak alapigazságok, például hogy az élőlények örökítőanyaga DNS, de ez az általános kijelentés is csak akkor igaz teljesen, ha hozzátesszük, hogy a vírusokat nem tekintjük élőnek. A finomabb részletek tekintetében viszont mindig fedezünk fel új dolgokat, és napról napra bebizonyosodik, hogy a korábbi modelljeink pontatlanok vagy legalábbis hiányosak voltak. Ez a biológia egyes területein belül eltérő mértékben tapasztalható, de a taxonómia és evolúcióbiológia pont azok közé a területek közé tartoznak, ahol az elmúlt évtizedekben óriási fejlődés történt.

febr. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!