Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nők is ugyanannyit vadásztak...

A nők is ugyanannyit vadásztak az őkorban mint a férfiak?

Figyelt kérdés
Egyes újabb elméletek szerint a nők ugyanúgy és ugyanannyiszor mentek vadászni az őskorban mint a férfiak. De azt nem értem ha ez igaz akkor a csecsemőkkel ki foglalkozott volna? Ez így nem logikus.
febr. 11. 20:33
1 2 3 4 5 6
 11/52 anonim ***** válasza:
94%
Vannak még őskörülmények között élő törzsek. A nők kemény fizikai munkát végeznek a gyereket magukra kötve.
febr. 12. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/52 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem ez inkább a civilizációval alakult ki, amely során a nők elnyomásba kerültek. Eszkimóknál a nők ugyanúgy mennek vadászni, ha szükséges. Szkítáknál konkrétan még harcos nők is voltak, a görögök róluk mintázták az amazonokat. A vikingeknél szintén voltak harcos nők. Aztán később ahogy oda is elért a civilizáció, a társadalmi különbségtétel, úgy szorultak ki a nők az ilyen jellegű dolgokból.
febr. 12. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/52 anonim ***** válasza:
20%

"Egyre inkabb olyanok. Talán valójában mindig is olyanok voltak csak a társadalon hatása miatt voltak évezredekig mások és most ez pereg le"


nem. egyre különbözőbbek.


igen, az volt a gondolat, hogy a nők csak a társadalmi elvárások, sztereotípiák miatt nem viselkednek úgy, mint a férfiak. pl. azért van kevesebb tudós, kutató, mérnök stb. nő, mert a férfiak kiszorítják, nem engedik érvényesülni őket.

ezért aztán számos országban (pl. a skandináv országokban kimagasló mértékben) hoztak olyan szabályokat, amik kifejezetten a bigott társadalmi elvárások leküzdésére irányultak. mára elmondható, hogy pl. a skandináv országokban szinte teljes az egyenlőség.


az eredmény katasztrófa. legalábbis az elmélet szempontjából teljes katasztrófa. a várakozás az volt, hogy ezekben a társadalmakban a nők lényebesen nagyobb arányban fognak részt venni olyan tevékenységekben, amik az "elmaradottabb" országokban a férfiak "monopóliuma". az eredmény pont a várttal ellentétes.

amikor szabadon engeded a nőket, hogy nem kell olyan dolgokkal foglalkozniuk, mint pl. biztosabb megélhetés, akkor baromira nem akarják azt csinálni, mint a férfiak. eszük ágában sincs olyan dolgokkal foglalkozni mint tudomány, technika, mérnökség, matematika. még ha egyébként tehetségük is lenne hozzá, akkor sem.


valójában azt történik, hogy az "elnyomó társadalmak" azzal, hogy lebecsülik a "női" tevékenységeket, egyben létre is hoznak egy olyan hatást, hogy a férfias tevékenységek (az ezekhez affinitással rendelkező nők esetében) egy biztos(abb) megélhetést jelentenek a nőknek és (elsősorban anyagi okokból) inkább ezt választják, mint szívüknek kedvesebb "női" tevékenységeket.

abban a pillanatban, hogy a "női munkákat" (leginkább mesterségesen, de ez egy külön téma) felértékeled ez a hajtóerő eltűnik, a társadalmi kényszerek eltűnésével dominálnak az eredendő biológiai különbségek.


ábra:

[link]

febr. 12. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/52 anonim ***** válasza:
0%

"szintén voltak harcos nők"

Az, hogy VAN NÉHÁNY ilyen nő, nem jelenti azt, hogy a többség szívesen csinálná!


"tudós, kutató, mérnök"

Még mindig az van, hogy a férfiaknál nagyobb a szórás, ezért TÖBB zseni van, mint nő. Igen, valóban több van.

Igen, akkor is több van, ha egyenjogúság van. Ezért, és más okokból is léteznek olyan foglalkozások, amelyeket a nők, vagy a férfiak szeretnek jobban.

Igen, néhányan azért ezt választják az ellenkező nemből is. Néhányan.

febr. 12. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/52 anonim ***** válasza:
77%
Nem néhány volt. Konkrétan a nők egy nagyobb része is harcos volt. Ez még a jóval később élő mongoloknál is megfigyelhető volt egyébként. Annyi volt a különbség, hogy szinte kizárólag csak a védekező háborúkban vettek részt.
febr. 12. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/52 A kérdező kommentje:
Elsősorban amúgy az őskorról szólt a kérdés hogy evolucionálisan hogyan volt ez. Mert ha belemegyünk hogy most az ókorban meg középkorban mi volt hogy volt stb akkor elzerelődik a téma a biológiáról
febr. 12. 10:14
 17/52 A kérdező kommentje:
Tehát hogy a társadalmak kialakulása előtt hogy volz ez amikor még csak az ösztönök működtek
febr. 12. 10:15
 18/52 anonim ***** válasza:
44%

Nyilván mindent is csinált akkor mindkét nem, kivéve a szülést és a szoptatást - ha NAGYON kellett.

De már akkor is volt megosztás, mert a nők akkor sem szerettek harcolni, meg terhesen nem is ment nekik olyan jól.

febr. 12. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/52 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Általában véve is az őskorról az embereknek nagyságrendileg 95%-ban téves elképzelései vannak, bár ez nem az ő hibájuk, hanem sajnos az oktatás és a média minden számlájára írható. Ezt azért tartom fontosnak a kérdéshez, mert egyáltalán nem csak erre a konkrét kérdésre vonatkozik és többre mennek az emberek őskor témában, ha abból indulnak ki, hogy például a mozifilmek, illusztrációk és még a tankönyvi teóriák is kb sehol sincsenek a mai ismeretekhez.


Vagyis kérdező a kérdés valóban nagyon is jó és sok minden, szinte minden más volt az ősi időkben - a kutatások sokasága szerint már így látjuk.

A kiírt kérdésre azt lehet mondani, hogy igen. Inkább néhány közhiedelmet oszlatnék el ami a háttérben merül fel a témában, és jobban képeben lehet lenni vele. Ja és mivel úgy tűnik, hogy sokan el sem olvasták a linkeket - bár kérdezőnk tényleg sok amit idemásoltál 🤗 és inkább így kell ezt, de akkor röviden legyen már itt miről is van szó a kutatásban, és ezt részedről is megfontolandónak tartom a későbbiekre (és általában is gyakorlatiasabb és kevesebb a fölösleges irkálás is).


A kutatás röviden:


Az elején vázolja a közhiedelmeket, hogy a férfiak vadásztak és a nők otthon voltak, és ezt nem részletezzük, ismerjük. Majd rátér, hogy találtak 9000 éves női csontvázzal temetkezést, ahol fegyverekkel temették a nőt. Vagyis vadász volt. Említi, hogy a temetkezéseknél olyan tárgyakkal temették az elhunytakat, ami sajátjuk volt vagy hasznos a számukra. Főként a saját tárgyaikkal (erről önmagában is sok infó van amúgy is).

A kutatók 107 lelőhelyről összesen 429 személyt vizsgáltak. Ebből 27 egyed kapcsolódott nagyvad vadászeszközökhöz – 11 nőstény és 15 férfi.

"A minta elegendő volt ahhoz, hogy "azt a következtetést levonjuk, hogy a nők részvétele a korai nagyvad vadászatban valószínűleg nem triviális volt" - mondták a kutatók."

Itt értelmezésnek hozzátehető, hogy megkülönböztethető a kisvad és nagyvad vadászata és eszközei is, mivel például egy finomabb és kisebb nyilvessző elegendő egy nyúlhoz, de kevés egy bölényhez aminek a bőre nagyon vastag. Jelen esetben konkrétan nagyvadak vadászati eszközeiről van szó, tehát biztosan nem kiegészítő kisebb vadászatról beszélhetünk a nők esetében.


Érdemes szerintem újra megnézni a talált arányokat, hogy a nagyvad vadászatát a vadászok nemi arányaival:

11 nő

15 férfi

Ez láthatóan közel fele-fele arány és százalékban így néz ki:

42% nő

57% férfi

Vagy vizuálisan is bemutatnám, ami így látszódik:

👩👩👩👩

👨👨👨👨👨👨

febr. 12. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/52 anonim ***** válasza:
0%
Senki nem mondta, hogy a valós arányt találtuk meg. Főleg ilyen kicsi mintából.
febr. 12. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!