Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért érezzük olyan erőteljesn...

Miért érezzük olyan erőteljesnek (rossznak) a hal szagát?

Figyelt kérdés
Miközben más állatok húsát csak akkor érezzük rossznak, ha már romlott.

febr. 12. 22:57
 1/8 anonim ***** válasza:
75%
Lehet hamarabb elbomlik. A friss hal nem budos.
febr. 12. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
90%
Nem tudom, de jó a kérdés. Ha belépsz a henteshez, akkor érezni azt a jellegzetes hússzagot, de nem feltűnő, nem különösebben zavaró. Ellenben ha kimégy a halpiacra, ott orrbavág az a tömény, átható halszag (megjegyzem, számomra egyáltalán nem büdös). A halpiacot, ha van egy városban, akkor könnyű megtalálni, 500 méterre is érezni lehet, a hentest pedig még akkor is elnézheted, ha a hentesüzlet nyitott ajtaja mellett állsz öt méternyire. Vagy még másik aspektus, ha valakinek a kocsijában a hátsó ülésen hagysz egy fél pucolt csirkét, rádobva egy kardigánt, akkor lehet, hogy még órák múlva sem tűnik fel neki, ellenben ha egy hasonló darab halat hagysz ott ugyanúgy rádobva a kardigánt, azt már akkor kiszúrja mikor beül az autóba. Szerintem erre gondolhatott a kérdező. De a friss hal szerintem sem büdös, csak jellegzetes és erős szagú.
febr. 13. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%
Mindennek van egy természetes szaga ez azért van mert a közege amiben él azt adja át ezt úgy is hívják mint feromonok amik különböző helyzetekre a test reakciója .
febr. 13. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A halszagot a trimetilamin okozza, amit gombák szabadítanak fel

[link]

febr. 13. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
gombák helyett: baktériumok. Bocsánat.
febr. 13. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Sok-sok éve fogtam a kezembe életemben először olyan 100%-osan természetes illóolajat, ami rendkívül megörvendeztetett (borsmenta vagy eukaliptusz volt - de ez mindegy is, mert az egyik embernek kedvence lehet a másiknak a legundorítóbb, és fordítva is igaz). Az évek alatt viszont annyira sokat és annyira sokszor használtam, hogy én már rég nem észlelem, hogy még jelen lenne, mások viszont távolról erősen érzik. Tehát mivel sokat használtam, ezért hozzászoktam és már nem okoz ugyanolyan élményt ugyanaz a dózis, mint régen okozott.


Ki mit tekint büdösnek...


A logikám a következő: A dolgok túlnyomó többségének van egy jellegzetes illata vagy szaga. Az, hogy mennyire érezzük intenzívnek, több mindentől függ. Nagyban attól függ, hogy milyen intenzitásban van jelen, mi mennyire szoktunk hozzá, valamint mennyire toleráljuk. (Meg idegállapot, lelkiállapot, vérellátottság stb. is közre működik, de ezek a kérdés szempontjából nem ide tartoznak, csak azért említettem meg, hogy teljesebb legyen a kép). Ha tehát hozzászokunk egy szaghoz, az jelentősen csökkenti annak érzetét.

Érdekes kérdés, hogy vajon, akik hentes bolt helyett halpiacra járnak, mert olyan helyen élnek, vajon azok is ennyire nem tudják türtőztetni magukat a halszagtól? Mivel az ilyen emberek többsége abba születik bele, ezért kialakul egy természetes hozzászokás már gyerek korban, tehát a válasz az, hogy: Az oda született emberek nem (annyira) érzékenyek a halszagra, mint mi vagyunk (általánosságban fogalmazva).

(Ki ivott már kénes vizet? Ez az a záptojás szagú víz. Egyszer egy ilyen forrásnál / kútnál egy egyértelműen a környéken lakó nénivel beszédbe elegyedtem ezzel a vízzel kapcsolatban. Többek között azt is válaszolta, hogy ő mikor ide költözött, 10 évig 1 kortyot se tudott lenyelni belőle, 10 év eltelte óta csak ezt issza. Tehát hozzá szokott. ...igen, 10 év alatt / után / ennyi kellett neki. Rendkívül erős a kénes víz, tehát nem is csodálkozom, hogy 10 évébe telt. Nekem kevesebbe telt, de korábban már ittam ilyet kényszerből.)


Üdv: egy extrém szagérzékenység

febr. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Javítok:

Üdv: egy extrém szagérzékenység

Helyett:

Üdv: egy extrém szagérzékeny

febr. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
febr. 16. 10:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!