Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet ez a furcsa, nagyon...

Mi lehet ez a furcsa, nagyon mély, alig hallható, mégis erőteljes zúgás, amit már napok óta hallok késő éjszakánként? Mintha egy repülő zúgna a házunk felett, de se nem közeledne, se nem távolodna, hanem mindig egyenletesen zúgna.

Figyelt kérdés
Budapesten a XI. kerületben lakom, és már 3. éjszaka, hogy érzem. A hallható tartomány és az infrahangok határán lehet, mert bár alig hallani, mégis úgy érzem, hogy a dobhártyám majd beszakad olyan erősen remeg.

2013. márc. 1. 03:06
1 2 3 4 5 6 7
 1/68 anonim ***** válasza:
100%

Nem képzelődsz, én is hallok ilyen hangokat, ahogy írtad: a hallható tartomány alsó határán, az infrahangok környékén levő hangokat. Bár én semmiképpen sem érzem olyan erősnek őket, mint amennyire te érzed, de engem is zavarnak. Én ráadásul egy összetettebb hangjelenséget hallok: egyrészt van ez a nagyon mély búgás, másrészt ez olyan 1,5-2 másodperces periódusidővel hangosodik, halkul valahogy olyan mintha halkan azt mondanám, hogy "huu-huu" és ez az amit nem annyira hallok, hanem inkább nyomásnövekedésnek érzek a dobhártyámon.


Ezt a hangot én már pár év óta érzékelem, nemcsak éjjel, hanem nappal is, de akkor a nagyobb környezeti zajok jobban elfedik a jelenséget, az kevésbé zavaró. Nem csak itt Budapeten (XIV. ker. panellakás) észlelhető, hanem egyik megyeszékhelyünkön is családi házban. A hangjelenség nem folyamatos, van hogy órákig tart, azután megszűnik. A hangmentes időszakok hosszáról nem tudok közelebbit mondani, hiszen az az időszak nem zavarja az embert, ezért nem is figyel rá. A jelenség azért majdnem mindennapos lehet.


Vidéken azt is megfigyeltem, hogy a ház különböző helyiségeiben eltérő intenzitású a jelenség, de ha kimegyek az udvarra, ott nem hallom. Ezek után arra a következtetésre jutottam, hogy a jelenséget a légkondicionáló-, illetve szellőztető berendezések nagyméretű ventilátorai okozzák, infrahangok keltésével. Ezek az infrahangok a lakószobával, mint üregrezonátorral kerülnek kölcsönhatásba, gerjesztik annak sajátfrekvenciáit és én ezt érzékelem. Fontos megjegyeznem, hogy szüleim vidéki házához legközelebb 100, illetve 250 méterre van ilyen nagyméretű ventilátort használó berendezés, tehát a zavart keltő forrás elég messze is lehet.


Ha már nagyon zavarni fog a jelenség, akkor majd fogok egy 0 Hz-től mérő mikrofont és rákötöm egy oszcilloszkópra és alaposabban megvizsgálom a jelenséget.

Továbbá utána kellene nézni, hogy a környezet infrahangokkal történő szennyezésére milyen hatósági előírás létezik. A mérhető értékek túllépik-e az előírásokat.


Az infrahangok károsak is lehetnek az emberi szervezetre, szorongást, nyugtalanságot, rosszkedvet, félelemérzést okozhatnak. Mivel az emberek között nagy eltérések vannak a hallás tekintetében így lesznek páran akik hallanak valamit, de legtöbben semmit sem hallanak, ha infrahangok hatásának vannak kitéve, viszont szembesülni fognak a negatív hatásokkal. A hatás milyensége az alkalmazott frekvenciáktól függhet.


Állítólag készültek már olyan infrahang keltő berendezések amivel tömegek érzelmeit lehet befolyásolni. Mondjuk el lehet érni, hogy egy tüntetésen összegyűlt tömeg elkezdjen félni, rettegni és otthagyja a tüntetést, vagy ellenkezőleg fel lehet kelteni a dühöt bennük, akkor meg szétverik majd az utcát. Nos lehet, hogy egy ilyen berendezéssel próbálják az emberek érzelmeit befolyásolni éjszakai pihenésük alatt. Persze ez már az összeesküvés-elméletek közé tartozik.

2013. márc. 1. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/68 anonim ***** válasza:
43%

Ha panelben laksz, akkor eléggé valószínű, hogy a világító aknában vagy a szellőző rendszerben fütyül a szél - azok keltenek ilyen nagyon mély, alig hallható hangot, amit a beton remekül közvetít.


Az összeesküvés elméletekre meg inkább több szót nem is vesztegetek, annyira röhejesek :)

2013. márc. 1. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/68 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Nekem a számítógép hangszórója produkál időnként éjjelenete (valószínűleg nappal is csak akkor a háttérzaj miatt nem hallani) egy alig hallható frekvenciájú zúgást, akkor is ha áramtalanítva van. Újat kellene már venni.
2013. márc. 1. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/68 Wadmalac ***** válasza:
77%

Házban valaki nem vett új keringető-szivattyút a központi fűtésébe?

A cső+víz+fal viszi a hangot ám rendesen.

2013. márc. 1. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/68 anonim ***** válasza:
80%

[link]


remélem, ez a forrás Butcher cica igényeinek is megfelel

2013. márc. 1. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/68 A kérdező kommentje:
4-es zseniális: pár hete csináltak valamit a hőközpontban. Csak azt nem tudom mit tehetnék ellene.
2013. márc. 1. 13:10
 7/68 Wadmalac ***** válasza:
83%

#6:

Hááát....

-Reklamálsz a fűtőközpontosoknál

-Szabotálod a fűtőközpontot kézigránáttal, síppal, dobbal, nádihegedűvel.

-Befogod a füled, vagy felhangosítod a tévét.

Sajnos kb. ennyi. Ebből az első és a harmadik a legális és attól nem is fázol. :)

2013. márc. 1. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/68 anonim ***** válasza:

A fűtőműnél csak akkor lehet reklamálni, ha ők végezték a szerelést.

Ha a társasház közösségének megbízásából vagy hibaelhárítás stb. miatt a közös képviselő rendelte meg a munkát, akkor a távhősök elhajtanak, mert semmi közük hozzá.


Nem tudom, nálatok hogy vannak a tulajdonjogok. A ház Alapító okiratából kiderül, hogy kié a helyiség tulajdonjoga (társasházi közös tulajdon vagy a távhőszolgáltató külön tulajdona, jellemzően az előbbi szokott lenni). A Szervezeti és működési szabályzatból pedig az, hogy kinek a tulajdonában vannak a berendezések (többnyire a távhőszolgáltatóéban, így a javításokat, felújításokat stb. is ők szokták végezni).


Szóval fordulj a közös képviselőhöz, egyrészt ő úgyis tudja (hacsak nem teljesen tök), másrészt adott esetben neki van intézkedési kötelezettsége.

2013. márc. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/68 SBPeti válasza:
100%

sokszor meglepően egyszerű, semmitmondó dolgok okozzák a megmagyarázhatatlan zajokat. Például egy nemrég berakott, ám bizonyos ponton rosszul záró bejárati ajtó, ami valahol ellenpólust találva huzatot gerjeszt a lépcsőházban. csak egy pici lyuk, és mekkora galibát okoz. Ehhez persze az is kell, hogy szél legyen.


Ha van gázvezeték-hálózat végpont a környéken (nem hiszem, hogy lakott területen van ilyen, de elképzelhető, hogy egy távolabbi helyen van és hallani), az is okozhat ilyet, amikor elégetik a gázfelesleget.


De a legkézenfekvőbb egy nemrég felszerelt bolti hűtő, annak is a ventilátora. Nagyon zavaró tud lenni! Érdemes lenne körüljárni a környéket.

2013. márc. 1. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/68 zita21 válasza:
100%

En par napja kezdtem el hallani ezt a hangot, Budapest 1.keruleteben lakom. Ejjel, nappal kb 8 perces intervallummal, bar ez neha hosszabb. Kizartnak tartom hogy szellozo berendezes vagy miegyeb okozna a zajt. Kifejezetten az egbol jon, nagyon eros. Maga a hang valoban sokszor epphogy hallhato de szinte faj tole a dobhartyam. kb 4 eve itt lakom es pont dec 25 hajnalban hallottam eloszor ezt a hangot, ami sok kivalto okot mar eleve kizar.

Gondoltam a katonai repuloktol kezdve mindenre de semmi sem magyarazza meg, masra nem tudok gondolni mint hogy valami termeszetfeletti vagy foldonkivuli dologrol van szo.

2013. dec. 28. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!