Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ős és ókori ember a geometr...

Az ős és ókori ember a geometriai alakzatokat a világban fedezte fel, vagy pedig gondolatban elképzelte őket, majd rájött arra, hogy azok átültethetők, megfigyelhetők a világban is?

Figyelt kérdés

Hajlanék arra, hogy inkább elképzelte őket, tehát gondolatban születtek meg. Mert bár a kört megfigyelhette a Holdat szemlélve, de trapézt vagy rombuszt maga körül nem igazán làthatott. Azokat gondolatban kellett elképzelnie.


Tévednék?


márc. 18. 04:48
1 2
 11/11 TappancsMancs ***** válasza:

New Scientist

Az írás a barlang falán

The writing on the cave wall


"Az első rettenthetetlen felfedezők, akik kibátorodtak a 7 méteres kúszáson keresztül a dél-franciaországi Chauvet-barlangokhoz vezető, veszélyesen keskeny alagúton , csodálatos műalkotásokkal jutalmazták, amelyek bármilyen modern kompozícióval vetekednek. A teljes 3 méteres magasságban elnyúló festmények fenséges lovak csapatát ábrázolják mély színekben, egy pár lármás orrszarvú fölött, a harc közepette. Balra egy őskori tehéncsorda gyönyörű ábrázolását találták. "

"Ilyen látványos szépséggel szembesülve ki hibáztathatná a kilátogató antropológusokat, hogy nagyrészt figyelmen kívül hagyták a falakon is jelzett szerény félköröket, vonalakat és cikkcakkokat? Az elbocsátásuk azonban hibának bizonyult. A legfrissebb kutatások kimutatták, hogy a jelek messze nem emblémák, hanem nagyon szimbolikusak, és olyan írott „kódot” alkotnak, amelyet az összes történelem előtti törzs ismert Franciaországban és valószínűleg azon kívül is. Valójában ezek a megfoghatatlan formák éppoly figyelemreméltóak lehetnek, mint az ügető lovakat és tusakodó orrszarvúkat ábrázoló festmények, ..."


"Eddig az volt az elfogadott nézet, hogy őseink „kreatív robbanáson” estek át körülbelül 30-40 000 évvel ezelőtt, amikor hirtelen elkezdtek absztrakt módon gondolkodni és sziklaművészetet alkotni."

"Ezt az ötletet támogatja a rengeteg lenyűgöző barlangfestmény, ... Az írás viszont sokkal később jött létre, a legkorábbi ... 5000 évvel ez előttre nyúlnak vissza."


"Míg egyes tudósok, például Clottes feljegyezték a barlangi jelek jelenlétét az egyes helyeken, Genevieve von Petzinger, ... meglepődve tapasztalta, hogy senki sem gyűjtötte össze ezeket a feljegyzéseket a jelek összehasonlításához. különböző barlangokból. ... Átfogó adatbázist állított össze az összes feljegyzett barlangi jelről 146 franciaországi lelőhelyről, amely 25 000 év őstörténetét fedi le, 35 000 és 10 000 évvel ezelőttig."


"Megdöbbentő volt: mindegyik ugyanabban a stílusban, újra és újra megjelent számos helyszínen"

"A közelebbi vizsgálat megerősítette gyanújukat. Amikor von Petzinger visszatért a barlangfalak feljegyzéseihez, más, kevésbé absztrakt jeleket vett észre, amelyek úgy tűntek, mintha egy nagyobb alak egyetlen részét ábrázolták volna – mint egy mamut agyarát kísérő test nélkül. Ez a "synecdoche" ("szinekdoché") néven ismert funkció gyakori az ismert piktográfiai nyelvekben. Von Petzinger és Nowell számára ez bebizonyította, hogy őseink valóban azt fontolgatták, hogyan ábrázolják az eszméket inkább szimbolikusan, mint reálisan, ami végül az absztrakt szimbólumokhoz vezetett, amelyek az eredeti tanulmány alapját képezték.

„Ez egy módja volt az információk tömör közlésének” – mondja Nowell. „Például a mamut agyar egyszerűen egy mamutot vagy egy mamutvadászatot jelképezhetett, vagy valamit, aminek semmi köze a mamutok szó szerinti értelmezéséhez.” A szinekdoké egyéb gyakori formái közé tartozik a két koncentrikus kör vagy háromszög (a ló- és bölényfestményeken szemként használatosak), "


"Az igazi clincher azzal a megfigyeléssel jött, hogy bizonyos jelek többször is megjelennek párban. A negatív kezek és pontok általában az egyik leggyakrabban előforduló párosítás, ..."

"A csoportosítás jellemzően a korai piktográfiai nyelvekben látható – a kombinált szimbólumok új fogalmat képviselnek ... „A párosítások következetessége azt jelzi, hogy valóban lehetett jelentésük” – mondja Nowell. "Talán egy kezdetleges nyelvi rendszer első pillantásait látjuk." "


"Vonalak, pontok és szerelmes szívek

Von Petzinger nagy feltűnést keltett, amikor tavaly áprilisban ismertette előzetes eredményeit a Paleoantropológiai Társaság Chicagói Találkozóján."

"„Ez a munka igazán izgalmas” – mondja Iain Davidson , az Új-Dél-Wales-i New England Egyetem ausztrál sziklaművészeti specialistája. „Láthatjuk, hogy ezeknek az embereknek hasonló konvenciójuk volt, hogy képviseljenek valamit.” "

"Bár a barlangokban eltöltött hosszú telek arra késztethették az embereket, hogy csodafalak festésével töltsenek időt, okkal feltételezhetjük, hogy a szimbólumok sokkal korábban keletkeztek. ... , hogy a szimbólumok több mint háromnegyede a legkorábbi, több mint 30 000 évvel ezelőtti lelőhelyeken volt jelen."

"„Nagyon meglepődtem, amikor ezt felfedeztem” – mondja von Petzinger. Ha a kreatív robbanás 30 000-40 000 évvel ezelőtt történt, akkor arra számított volna ... Ehelyett úgy tűnik, hogy 30 000 évvel ezelőtt egy szimbólumkészlet már jól megalapozott volt."


"Az őstörténet újraírása

Ez arra utal, hogy át kell gondolnunk az őskori emberekről alkotott elképzeléseinket, mondja von Petzinger. „A használatnak ez a hihetetlen sokfélesége és folytonossága azt sugallja, hogy a szimbolikus forradalom az első modern ember Európába érkezése előtt történhetett.” "

". „A nyelvet és az absztrakt gondolkodást valószínűleg jóval 35 000 évvel ezelőtt gyakorolták, mivel a „modern ember” körülbelül 200 000 éves. Nem kell meglepődnünk ezeknek az embereknek a kifinomult gondolkodásán: végül is ük-ük-ükszüleink voltak” – mondja."

"De ha az embereknek valóban volt szimbolikus kultúrájuk idáig visszamenőleg, miért nem találunk több bizonyítékot a 40 000 évvel ezelőtti keltezésről? „Talán a korábbi szimbólumokat romlandó dolgokba faragták, például fába és bőrökbe, amelyek mára szétestek” – mondja von Petzinger. "

"Egy hatalmas kérdés természetesen továbbra is fennáll: mit is jelentenek valójában a szimbólumok? Mivel nincs Rosetta Stone a fordítás kulcsaként, a legjobb, amit tehetünk, ha kitaláljuk a céljukat."

/Megj: A Rosetta kő egy három nyelven is azonos szöveget tartalmazó kő, amin a görög nyelvűből fejtették meg az egyiptomi hieroglifákat./


"Őseink valószínűleg nagyon komolyan vették munkájuk minőségét. Suzanne Villeneuve, a kanadai British Columbia-i Victoria Egyetem munkatársának legújabb munkája azt mutatja, hogy a legügyesebben festett képek általában olyan helyeken jelennek meg, ahol nagyszámú ember láthatta volna őket, míg a gyengébb minőségű képeket nagyobb valószínűséggel kisebb méretű lyukakba kerül. A legtöbb esetben úgy tűnik, hogy csak az akkori „Leonardók” festhették ki a nagy tereket."


[link]

márc. 23. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!