Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan volt képes ilyen rövid...

Hogyan volt képes ilyen rövid idő, mindössze néhány ezer év alatt a farkasból egy attól annyira különböző faj kialakulni?

Figyelt kérdés
Attól, hogy befogadta és befogta ház körüli munkára, hogyan gyorsult fel ennyire az evolúció, anélkül hogy más fajjal keresztezte volna, ennyire eltérő fajták jöttek létre mint pl a tacskó, és főleg hogy ennyire eltérő sokszáz kutyafajta.

márc. 26. 12:12
1 2 3
 1/23 anonim válasza:
100%
Alapvetően arról van szó, hogy egyrészt a kutyának nagyon rövid a generációs ideje. De ami még ennél is fontosabb: az ember irányítja a szelekciót. Nem arról van szó tehát, hogy bizonyos változatok kicsivel nagyobb eséllyel élnek túl, hanem arról, hogy az ember számára kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkező állatok 100%-ban lesznek tovább tenyésztve.
márc. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Évszázadok óta mesterségesen, szelektív tenyésztéssel alakítgatja az emberiség a különböző kutyafajtákat.

[link]

márc. 26. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 bollocks ***** válasza:
58%
Egy kis pontosítás: a kutya nem különböző faj.
márc. 26. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ezek jók amiket írtatok és szerintem is fontos a szándékos tenyésztés figyelembevétele. De a kutya háziasítása az nem ennyi időre vezethető vissza, hanem

33 000 évre.


A legkorábbi jól dokumentáltan háziasított kutya maradványok kora 15 000 éves és ember mellé temetve fedezték fel a csontjait, amiből biztosan tudjuk, hogy háziállat volt. És ez a temetkezési gyakorlat sem mellékes a témában, mivel elvileg a kutya lehet a háziasítás eredménye, vagy természetesen is kialakulhatott és utána is történhetett a háziasítás. Röviden összegezve más kutatás és kérdés (lehet) a kutya kialakulási időszaka és más a háziasításának időszaka is.


Így a kutya kialakulásának és háziasításának időpontja így még igényel további vizsgálatokat, mert a korai leletanyag viszonylag kevés. A genetikai kialakulást genetikusok 40-30 ezer évre teszik és ez egy jó adat a már biztos 15 ezer évnél régebbire. Ezeket paleolit kutyáknak nevezik. A paleolit kutyákról nem tudják biztosan, hogy menyire voltak háziasítottak, de farkas és kutya jellegzetességeivel is rendelkeznek, adott esetben inkább a kutyára hasonlítanak. Vagyis vannak átmeneti paleolit kutyáink, amik nem is egy paleolit kutya fajt jelentenek.


A legrégebbi kutya csontvázat Szibériában találták az Altaj-hegységben, a Razboinichya-barlangban. A kora 33 000 évvel ezelőtti. Vizsgálatok szerint már megegyezik az 1000 évvel ez előtti grönlandi kutyák maradványaival, és nem hasonlít se az ősi, se a mai farkasokhoz . Úgy tűnik, hogy ez a háziasított kutya korai példánya.


Ugyanebből a korból van kutyánk Európában is. Vannak sokkal régebbi koraink is ember és farkas párhuzamos lelőhelyekkel, amik néhány százezer évesek, viszont a szándékos együtt temetés igényel vizsgálatokat.

Ezekben az esetekben már 400 000 és 300 000 évekről van szó és ilyen léptékben a csontok elég ha néhány száz évvel később kerülnek oda és innen nézve kb egyező időpontot látunk. Tehát ez még vizsgálandó, bár az általános modern paleolit kutatások fejleményeinek összességébe ezek a nagyobb dátumok is beleillenek. És idézet talán egy publikációból.

márc. 26. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 TappancsMancs ***** válasza:
100%

PubMed


"Egy 33 000 éves kezdő kutya a szibériai Altaj hegységből: bizonyíték a legkorábbi háziasításra"


Absztrakt

"A korai házikutya (Canis familiaris) gyakorlatilag minden jól dokumentált maradványa a ... származik 14 000-9000 naptári évvel ezelőtt, ... kevés feltételezett kutyát találtak ... előtt ... 26 500-19 000 cal BP."


"Módszertan/fő megállapítás: A Razboinichya-barlangból (Dél-Szibéria Altaj-hegységéből) egy kutyaszerű vadállat jól megőrzött maradványait írjuk le. Az anyag – beleértve a koponyát, az állkapcsokat (mindkét oldalt) és a fogakat – rendkívüli megőrzése miatt teljes morfológiai leírást és összehasonlítást lehetett végezni az LGM előtti vadon élő farkasok, a modern farkasok, a történelem előtti háziasított kutyák és a korai állatok reprezentatív példáival. ...

Megállapítást nyert, hogy a Razboinichya barlangi egyed leginkább a grönlandi (körülbelül 1000 éves) teljesen háziasított kutyákra hasonlít, és ellentétben az ősi és modern farkasokkal, valamint a közép-oroszországi Eliseevichi I lelőhelyről származó feltételezett kutyákkal. A Razboinichya canid koponyájának és mandibulájának három független laboratóriumban végzett közvetlen AMS radiokarbonos kormeghatározása rendkívül kompatibilis életkorokat eredményezett, átlagosan kb. 33.000 cal BP."


[link]

A PlosOne oldalán ugyanez:

[link]

márc. 26. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 TappancsMancs ***** válasza:
100%
És kérdező megkülönböztetném egy állaton belül a változatait és az állat kialakulásának idejét. Az előbbi gyorsabban és könnyen változik.
márc. 26. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%
Jól látszik, hogy a véletlen evolució, kb ezerszer lassabb, mint a tudatosan írányított evolució.
márc. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
De hogyan tudta az ember irányítani az evolúciót? Hiszen nem volt még csak a farkas, mivel keresztezte? Hogyan kezdte háziasítani?
márc. 27. 03:36
 9/23 anonim ***** válasza:
100%

Úgy hogy a számára kedvező hasznos, tulajdonságokkal rendelkezőt segítette az életbenmaradásban és a szaporodásban. Aztán a következő generációból úgyszintén a számára legjobban tetszőt, leghasznosabbat védte segítette.

Mondjuk egy alomba születik 8 kölyök, akkor annak lesz esélye leginkább életben maradni, aki az emberrel legjobban képes együttműködni, a többi elkalodik, éhenhal, ragadozok prédája lesz. Így az az egy fog tudni felnőni szaporodni, és lesz 20 utodja, akik közül majd, megint kiválasztják a legbarátságosabbat, legokosabbat, legcukibbat, és annak lesz a legnagyobb esélye szaporodni. És így kb 20-30 generáció alatt ami pár száz év, jelentősen megváltozik a faj.

márc. 27. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Ahol éltem falun még pár éve is divat volt, hogy amikor a megszületett kiskutyák már kb. önállóan tudtak mozogni (ez ilyen 4-5 hetes) a "kupaktanács" összeült, és kiválogatták azt az 1-2 kölyköt akiről úgy gondolták, hogy megfelelő lesz, a többit lapáttal agyon ütötték. Ha meg később nem teljesített jól (amire szánták) akkor vagy elengedték, vagy kivitték a mezőre kikötték egy fához és megvárták amíg éhen pusztul.


És nem az őskorról beszélünk, hanem a 21-ik századról. Amikor meg még a kaja is kevés volt, abból a kevésből annak a kölyöknek adtak enni amelyik szimpatikusabb volt, jobban megfelelt az elvárásoknak. Sok-sok ilyen cikk van, hogy egyes tulajdonságok miért erősödtek fel a kutyákban.

márc. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!