Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Házilag hogyan tudok Van de...

Házilag hogyan tudok Van de Graaff generátort készíteni?

Figyelt kérdés

Fizikából volt szorgalmi...A motor egy Wartburg ablaktörlőmotor, a váz fémépítőből van.A kérdés leginább arra vonatkozik, ábrákon láttam hogy a görgőnek kell valami külső burok. szükséges ez?

Amit nem értek, hova kell az alsó tüske?


2010. dec. 30. 20:28
 1/5 A kérdező kommentje:

Illetve ha felcseréltem a hengereket az nagyon rossz?

a műanyaghenger van alul a fém felül?

2010. dec. 30. 20:50
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A tartóvázat általában plexiből szokták csinálni. Ha fémből csinálod, akkor azon keresztül elszivárognak a felső gömb felé vezetett töltések.


A felső hengert műanyagból érdemes csinálni, egyébként abban gyűlne össze a töltés egy része, ahelyett, hogy a felső gömbbe kerülne.


Az alsó hengert általában fémből csinálják. Könnyebb földpotenciálra vinni így a szalag alját (vagy esetleg nem is földpotenciálra, hanem meg lehet hajtani egy Cocroft-Walton generátorral is, úgy lehet igazán nagy szikrákat csinálni).


Egy tüske van a felső gömbben, ami rámutat a gumiszalagra. Így a töltések a szalagról csúcshatás segítségével át tudnak menni a gömbre.


Gyakran alulra is szerelnek egy fém tüskét, vagy még inkább egy fém kefesort (de a karácsonyfa boa is jó hozzá). Ezt a kefét leföldelik (vagy a C-W generátorra kkötik). Így a földből vagy a generátorból szintén csúcshatással újabb töltéseket lehet juttatni a gumiszalagra, a felső henger által elvett mennyiséget pótlandó.


Külső burkot nem szoktak általában csinálni. Esetleg ha tízmillió Voltosnál is nagyobb szikrákat akarsz csinálni, akkor az egész eszközt száraz, tiszta nitrogénnel vagy nemesgázzal töltött búrába teszik, mert ezek a gázok kevésbé ionizálhatóak, így a töltésveszteség kisebb. Magnézium-kloridot is szoktak betenni a búrába mert az portalanít és szárít.

2010. dec. 31. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Én már régebben építettem egy Van de graff generátort. Az egésznek van egy fa alapja, és ehhez van rögzítve 80x20 mm keresztmetszetű léc (2db két oldalt) hossza 600 mm. Két tengely szükséges, nekem az alsó PVC. műanyagcső, a felső szintén PVC. cső, de betekertem aluminium fóliával, és csak a szélét ragasztottam le szigetelőszalaggal, így a középső rész gyakorlatilag aluminiumnak tekinthető. Hogy melyik tengely hol van (lent vagy fönt), az kísérleteim alapján mindegy, az eredmény annyíból változik, hogy a tetején lévő fémbura töltése milyen lesz (negatív, vagy pozitiv, a földhöz képest). A meghajtást egy 12 V os egyenáramú villanymotor biztosítja, az alsó tengelyt hajtja. A két tengelyen pedig (orvosi boltban kapható) gumilepedő van, ez szíjhajtást valósít meg. A gumianyag kiválasztásában fontos hogy a gumi széntartalma kicsi legyen, ezért a gumi általában fehér színű. Kettő fémtüskére is szükség van, egy az alsó tengelyhez, amely le van földelve (de nem a dugaszolóaljzat védőföldje!), a másik pedig a felső tengelyhez. A tüske és a gumilepedő között kb. 5mm távolság célszerű, de ez tapasztalati uton megállapítandó. A felső tüske pedig fémes kapcsolatban kell hogy álljon a fémgömbbel. Én a tüskéket a következőképpen készítettem el. Egy átmérő 3mm es vasdrótra merőlegesen, 10 mm-enként gombostűket forrasztottam. A gombostű működik így, mint tüske. A tetején lévő fémgömb a következő: Kapható a boltban átmérő 290mm-es szájú, közel félgömb alakú fémtál, 2db kell belőle. Ha szembefordítjuk egymással, akkor kiadódik, egy közel gömb alak. A felületet megnövelhetjük úgy, hogy a két félgömb közé beiktatunk egy hengerpalást felületet is. Pl.Vaslemezből hajlítunk egy hengerpalást felületet, és ezt ráhegesztjük a két félgömbre. Ha nem áll hegesztés rendelkezésre, akkor akár kemény kartonpapírból hajtsuk meg ezt a hengert, ragasszuk hozzá (pl. közönséges tixóval) a félgömbökhöz, utólag pedig vonjuk be alufólia-papírral. A hengerből, célszerű hagyni egy üres darabot is, ahol megvalósítjuk a rögzítést a faállványhoz, ill. a fémes kapcsolatott a felső tüskével, stb. Kipróbálás előtt mindent földeljünk le, a fémgömböt is. Beindítás után tegyünk leföldelt szög végét a gömbhöz, de ne érintsük neki, ha szikra keletkezik, akkor jó a berendezés. A szikra hossz növelhető úgy, ha a fémgömb végéből is kivezetünk egy szöget. A két szög csúcsa között kb. így 15 mm -es szikra is lehet. A hatás még fokozható kondenzátorok beiktatásával, stb. Egyenlőre ennyit írok, ha van még kérdésed, válaszolok. Sok sikert a megépítéshez.
2010. dec. 31. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok és továbbra is állítom, hogy a felső henger jobb ha nem fémmel borított, hanem szigetelt. Ekkor kicsit nagyobb feszültséget lehet produkálni. Az alsó is lehet szigetelt, ha úgy könnyebb megoldani, de azt általában fémből csinálják, a földelés miatt.


Ha más nincs, jó a fa váz is, de plexi az igazi, mert a fa gyengén ugyan de vezeti az áramot. A plexinél is ajánlott, hogy összeszerelés után alkohollal vagy legalább mosószerrel pucold le, mert még a felületén levő kosz is képes lehet arra, hogy elvigye a töltés egy részét.


Ha lehet, akkor a felső gömb tényleg gömb formájú legyen. Minden eltérés csak csökkenti az előállítható feszültséget. A henger (kapszula) forma még elfogadható, de szöget semmiképp se szereljél rá véglegesen. Szöget akkor érdemes rá rakni, ha épp azt a kísérletet mutatod be, ahol a szög elfújja a gyertyát. Egyébként a csúcshatás miatt fellépő elektromos szél csökkenti az elérhető feszültséget és csak kisebb szikrákat lehet előállítani.


Ha jól van megcsinálva az eszköz, akkor nem 15 mm-es, hanem 15 cm-es vagy még nagyobb szikrák fognak keletkezni. 15 mm-t a C-W generátor is tud csinálni.

2010. dec. 31. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen teljes szigetelés nem érhető el soha, mindig is lesz egy kis szivárgás. Mindenesetre házilag nehézkes olyan van de graff generátort készíteni, amíből 15 cm-es szikrát lehet kicsikarni. Ennek egyik oka pl. az anyagbeszerzés. Mint említetted, tökéletes gömb forma kéne, de ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen. A bolti tálnak is ott van ugyebár a pereme, amely körül jelentősen nagyobb a felületi töltéssűrűség, mint a többi részen, így hát ez rontja az egészet.
2010. dec. 31. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!