Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek létezik az óriás...

Szerintetek létezik az óriás gyilkos fehér cethal? (Mobidik)

Figyelt kérdés

Egyáltalán ez a "legenda" hogy keletkezett? Egy hatalmas, a többi cetnél jelentősen nagyobb, "fehér" (?) cethalról van szó ami megtámadta a hajókat, nagyon féltek tőle a tengerészek, és próbálták már elkapni. Vajon tényleg létezik ez az óriás tengeri lény vagy csak puszta kitaláció?

Mert a cetek többsége nem támad emberre.


2010. dec. 31. 20:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
25%

Úgy keletkezett hogy egy szép tavaszi napon az őszi szellő meglengette Joe kapitány alsóneműjét, és a szép nyári naplementében megette egy HAAAAAL XDDDD

Amúgy meg mittudomén :D:D

2010. dec. 31. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
43%
Olyanok találták ki akik nem tudják hogy a nagy cetek apró planktonokkal táplálkoznak!És főként nem ragadozók!
2010. dec. 31. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Emberi fantázia...


Láttam egy bálnát, ami nagy volt. Erre valaki elsütötte, hogy biztos van olyan, ami elnyel egy egész hajót. Valakinek megtetszett, és továbbszőtte. Aztán mire elértek a kikötőbe, már egy hősi eposz volt, ahol az egész legénység vállvetve küzdött az életéért.


Mára meg ennyi maradt belőle :)

2010. dec. 31. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Moby Dick ámbrás cet volt, azok pedig ragadozók, általában lábasfejűeket, polipot, tintahalat esznek. Nagy mélységekbe merülnek le értük, mert azok ott élnek. Nagy álkapcsukban sok nagy, hegyes foguk van.

Planktont a bálnák esznek, nekik fog helyett szila van a szájukban, ami tulajdonképpen a bajszuknak felel meg, azzal szűrik ki a szájukba vett vízből a planktonokat.

2010. dec. 31. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Ja, a története kimaradt.

Az ember szinte mindenféle állatról kitalált már valami rémtörténetet, főleg a ragadozókról.


De abban az időben még keményen vadászták a bálnákat és a ceteket a húsukért és az ámbrájukért (ámbrás cet, az egyfajta zsír, olaj), és közben könnyen előfordulhatott, hogy nekimentek a hajóknak, csónakoknak, amik széttörtek, vagy kibillentek az emberek belőlük és a vízbe estek. Szóval biztos volt sok kaland és az mindig hálás téma.

2010. dec. 31. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Értem. És ha nem is MobyDick akkor hatalmas méretű ámbránscet ami fehér létezik? mert pl mobydicket mindíg fehérnek ábrázolták.

Meg volt valami (ős ???)cet is ami 18-20 méteres, vagy egy átlagcet nem nő meg ekkorára?


Azt tudom hogy a cethal ragadozó de az embert is bántaná? most nem a tengerpartoknál értem hanem mondjuk ha az óceánba esne valaki. Akkor a cet megenné?

2011. jan. 1. 00:13
 7/15 anonim ***** válasza:

Szerintem nem bántaná. De a bikák valamennyire biztosan védelmezik a nőstényeket és a kicsinyeket, akkor előfordulhat, hogyha azt gondolja veszélyt jelenthet rájuk. De szerintem akkor is inkább nekimenne, fellökné a farokúszójával. Ez egyébként néha véletlenül is megtörténik a búvárokkal, ha közel úsznak hozzá. Megenni szerintem nem enné meg, vagy nem harapna bele. De néha egyébként eszik halakat is.


Fehér biztos előfordult már, biztosan születik néha albínó példány. Meg vannak fehér színű bálnafajok, azokkal meg össze lehet téveszteni. A nagysággal meg ugyanaz a helyzet, mint bármelyik állatnál vagy az embernél is, vannak kisebbek meg nagyobbak. Mondjuk a cetnél ha arányaiban csak egy kicsivel nagyobb is, az az ember szempontjából nézve sokkal nagyobb, mivel sokkal nagyobb az embernél.

Szóval kicsi az esélye, de előfordulhat, hogy egy példány albínó is legyen, meg egy kicsit nagyobb is. De olyan ÓRIÁSI biztos, hogy nincs. Meg szerintem a könyvben sincs benne, hogy olyan természetfölöttien nagy lenne.


Végezetül, ez a törénet egyébként több annál, mint egy egyszerű kalandtörténet, aminek első pillantásra látszik. Vannak mélyebb rétegei, amelyek a vallást érintik, stb. szóval mélyen szimbolikus mű, erről sokat lehet olvasni. Ha érdekel nézz utána egy irodalmi elemzésének.

2011. jan. 1. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Itt van egy rövidebb elemzés róla, bár úgy láttam ennél a vallási vonalat nem igazán említik:

[link]

2011. jan. 1. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy volt hatalmas cet régen de azzal ember biztos nem találkozott (max. megtalálta a csontvázát).


Mellesleg a tengerészlegendák köztudottan túlzóak (magyarul a tengerészeknél csak a horgászok füllentenek gyakrabban :D ). Ennek oka, hogy jóérzésű tengerész vizet csak akkor ivott, ha muszáj volt, a szomjas tengerész RUMOT iszik. Innen meg már könnyű elképzelni, hogy félhomályban a tengeren elszigetelve 2-3 deci rum után tengeri szörnyeket látnak vagy a megszigonyozott bálnára, ami mondjuk eltépi a kötelékét kitalálják, hogy "Hú az annya Jack ez nagyobb vót' mint a hajó!" Vagy a bálna telibeveri a halászhajó oldalát (itt ugye még fa hajókról beszélünk) ami betörik és a hajótöröttek később nem azt mesélik, hogy "Kapitány úr ezt elcsesztük mert nem volt jól megszigonyozva a cet", hanem azt, hogy a nagy randa 20 m-es tengeri szörny széttépte a láncokat és dühében darabokra tépte a hajót.


És ezek a történeketek a korai kikötőkben terjedtek a kocsmákban a tengerészek között. És az ismert történet alapján ők is látták a tengeri szörnyeket, sziréneket, sellőket, akármit...

2011. jan. 1. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 doboszoli válasza:

Csak pontosítás végett, vagy cet,(emlős), vagy hal.

A kettő együtt mitológiai faj.

2011. jan. 2. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!