Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozza egyes anyagokban a...

Mi okozza egyes anyagokban a mágnesességet?

Figyelt kérdés
Úgy értem, míg az elektrosztatikában a szabadon elmozdulható töltések, vagy elektronok, addig magnetosztatikában mi áll ennek hátterében?
2009. febr. 14. 21:05
 1/2 anonim ***** válasza:
Általában az adott irányba beálló elemi mágnesek (domainek). Ha rendezetlenek, az anyag nem mágneses. Ha teljesen rendezettek, az anyag maximálisan mágneses.
2009. febr. 14. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az elektromos áram mágneses teret hoz létre.

Az elektron forog az atom mag körül (és saját tengeje körül is - ez a spin) és ezzel mágneses teret hoz létre... ezt nevezzük mágneses momentumnak (természetesen a magnak is van mágneses momentuma, hisz abban is vannak töltések, de az elhanyagolhatóan kicsi)


(nagyon leegyszerűsítve) az atomok mágneses momentumai a mágneses térnek megfelelően rendeződnek és ezért "mágneseződik".


Az első válaszoló által említett doménekről: a ferromágneses anyagokban (ilyen a vas és a többiek, a tipikus mágnesezhető anyagok) több egymás melletti atom mágneses momentuma válik párhuzamossá ezek a domének... nagyobb mágneses tér hatására az összes domén egyirényba áll be, így lesz az anyagból mágnes...



Természetesen a fentiekbe én magam is millió helyen bele tudnék kötni, de igyekeztem a legegyszerűbben leírni (nem azért mert hülyének tartom a kérdezőt, csak gondolom ő se volt kiváncsi ennél mélyebb magyarázatra... ugye? :) )

2009. febr. 14. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!