Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetika feladat, trihibrid,...

Genetika feladat, trihibrid, keresztezés? Segítség!

Figyelt kérdés
Sziasztok,nos nem azért írtam ide hogy könnyen megússzam, de már másfél órája ülök a feladaton, és nem jutottam még semmire. Genetika tanárunk borzasztó,semmit nem tud magyarázni,de ezen most át kéne szenvednem magam a plusszpontokért,hogy jó jegyet kaphassak.Kérlek segítsetek eljutni valamerre.
2011. márc. 3. 10:14
 1/10 A kérdező kommentje:

Növényi trihibrid keresztezést végzünk AABBrr X aabbRR szülőpár


A és B domináns,de nem áll fenn dominancia R és r között

Az utódok hány százalékában várja az egyik ill. a másik szülői fneotípust?

2011. márc. 3. 10:15
 2/10 anonim ***** válasza:
Punnett táblát tudsz írni? Na mindjárt írok egyet és feltöltöm, azzal jól meg lehet oldani.
2011. márc. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Na hülye vagyok. Nem is kell Punnett tábla, ránézsére is megy, csak nem néztem rá eléggé. Nem kapsz vissza szülői fenotípust egyáltalán.
2011. márc. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Na csak összejön persze. Szóval ez az F1-re vonatkozik. Ha a kérdés F2-re vagy más nemzedékre vonatkozik, akkor persze kaphatsz vissza szülői fenotípust.


A kulcs az, hogy R és r nem állnak dominancia viszonyban, ami azt jelenti, hogy instermedier az öröklésük. Azaz RR piros, rr fehér, Rr pedig rózsaszín.


F1-ben az összes utód AaBbRr lesz, azaz leginkább az AABBrr szülőre fog hasonlítani, kivéve hogy az fehér volt, az utód meg rózsaszín.


F2-höz tényleg kell a Punnett tábla. Szólj ha kell, de ha ez alapján megy, akkor jó.

2011. márc. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

köszönöm. Akérdés F2re vonatkozik.Lemarad: "független hasadást feltételezve vizsgálja emg F2 nemzedéket"

(Felírtam én a punett táblát de nem sokra jutottam vele.Nem jöttem rá milyen genotípus milyen fenotípust okozna...)

2011. márc. 3. 11:51
 6/10 A kérdező kommentje:
Intermedier öröklésmenet az monohibrid,nem?
2011. márc. 3. 11:56
 7/10 anonim ***** válasza:

A monohibridségnek nincs köze ahhoz, hogy intermedier vagy sem. Az intermedier az azt jelenti, hogy az adott gén hogyan viselkedik. A monohibrid-dihibrid-trihibrid stb azt jelenti, hogy hány gént vizsgálunk egyetlen keresztezéssel. De attól még az adott gén lehet domináns-recesszív öröklésű, kodomináns öröklésű, vagy éppen intermedier öröklésű.


Nevezzük el a fenotípusokat valahogy, hogy emberközelibb legyen:


Az A gén legyen mondjuk a levél szőrözöttsége: van szőr vagy nincs. Az A allél domináns, szőrözött levelet okoz, tehát AA és Aa fenotípus esetén szőrös a levél, aa fenotípusnál sima. Úgy szokás jelölni, hogy A_ esetén szőrös, azaz a kis vonalon bármi lehet.


A B gén legyen a levél színe, mély zöld B_ esetén (azaz B allél domináns), míg bb esetén világos zöld.


Az R gén legyen a virág színe. RR legyen piros, rr fehér. Az, hogy R nem domináns, az azt jelenti, hogy Rr nem piros lesz, hanem intermedier, azaz rózsaszín.


Nézzünk egy monohibrid keresztezést mondjuk fehér és piros virágú növények közt:


P = RR x rr


F1 = mind Rr (rózsaszín)


De ez ugye nem jelenti azt, hogy ezeknek a növényeknek színtelen a levelük, vagy nem tudjuk eldönteni, hogy szőrös-e vagy sem. A monohibrid pusztán azt jelenti, hogy minket NEM ÉRDEKEL a levél színe vagy szőrössége. (Egészen pontosan azt jelenti, hogy ezekre egyforma homozigóták voltak a növényeink.)


Van-e tehát egy monohibrid keresztezésben részt vevő növénynek A és B génje? VAN! Hogy ne lenne?


Az előbbi keresztezést úgy is felírhatom, hogy A és B gént is feltűntetem. A monohibrid ugye tehát azt jelenti, hogy csak a virág színében van variancia, az összes többiben a növények ugyanolyanok, és homozigóták:


AABBRR x AABBrr


Csakhogy ebben az esetben ugye CSAK R gén esetén figyelhetünk meg bármilyen változást. Itt minden utód F1, F2 és akárhányadik F során mindig AABB marad. Fenotípusra lefordítva mindegyik szőrös, mély zöld levelű, de a virág színe variál. Ezért is nem írjuk fel a monohibrid esetben a növény mind a 40000 génjét, hiszen csak az az egy érdekes. A másik 39999 génre minden utód homozigóta.


Mit jelent a dihibrid? Azt, hogy immár két tulajdonságunk is variál. Mondjuk A és R gén. Itt a keresztezés úgy néz ki, hogy:


AARR x aarr (szőrős levelű piros virágú X csupasz levelű fehér virágú)


vagy pedig:


aaRR x AArr (csupasz levelű piros virágú X szőrös levelű fehér virágú)


F1 = AaRr (mind szőrös levelű, mind rózsaszín virágú)


Észre kell venni tehát, hogy attól, hogy A gén domináns-recesszív öröklésű, és attól, hogy dihibridet nézünk, a virág színe még mindig intermedier.


Itt ugye a növénynek a maradék 39998 génje továbbra is homozigóta, beleértve B gént is:


aaBBRR x AABBrr


B-re nézve továbbra is minden utód homozigóta, azaz minden növény mélyzöld színű, a szőrösség és a virág színe variál.


A trihibrid esetben még egy gén változik (B), itt többféle keresztezés elképzelhető:


AABBRR x aabbrr (szőrös mélyzöld piros X csupasz világos fehér)


VAGY:


aaBBRR x AAbbrr (csupasz mély piros X szőrös világos fehér)


VAGY


aabbRR x AABBrr


Az F1 mindenhol ugyanaz lesz:


AaBbRr azaz szőrös levelű, mélyzöld és rózsaszín virágú.



Ebből felírhatjuk a Punnett táblát. Én excel-ben csináltam, és a könnyebbség végett az A és a B gén esetén csak azt jelöltem, hogy van-e domináns, azaz alkalmaztam az A_ és B_ jelet, mivel AA = Aa fenotípus és BB = Bb fenotípus. R esetén ezt nem lehetett megtenni, mert RR és Rr fenotípusok különbözőek.


A táblázatban a rózsaszín háttér azt jelenti, hogy azok eleve nem lehetnek szülőiek, mert Rr van bennük, azaz rózsaszín a viráguk. (A szülők vagy pirosak vagy fehérek.)


A sárga háttér az A_B_rr, ami az eredeti keresztezésben részt vevő egyik szülő fenotípusát hordozza (szőrös, mélyzöld, fehér), az 9/64, a zöld hátterű pedig a másik szülői fenotípus (1/64). Amit nem színeztem meg, az mindenféle vegyes fenotípus, amik egyik szülőre se hajaznak, de nem rózsaszínű a viráguk.


[link]

2011. márc. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ!Életet mentettél:)
2011. márc. 4. 08:17
 9/10 anonim ***** válasza:

Nincs mit.

Megnéztem Punnett nevét, mert én két n-nel tudtam, de mivel annyira következetesen 1 n-nel írtad, felmerült, hogy rosszul tudom.

Viszont nem, valóban két n.


[link]

2011. márc. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem is te írtad következetesen, mert csak egyszer írtad, hanem valaki más. Össze vagyok kavarodva a sok genetika oktatásban.
2011. márc. 4. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!