Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pontosan mi zajlik le egy...

Pontosan mi zajlik le egy növényben, amikor nyári melegben hideg vízzel meglocsoljuk?

Figyelt kérdés

Miért pusztul bele, mi történik vele pontosan?

Akkor is ez történne vele, ha a levegővel és a földdel azonos hőmérsékletű vízzel locsolnánk meg?


2011. máj. 4. 00:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Miért kérded? Csak nem a fizika érettségire készülsz és a kezedbe akadt egy 2006-os feladatsor?

ha igen, akkor elmondom, hogy az ott szereplő válaszok közül mind baromság, ezért ennél a kérdésnél senkitől nem vontak le pontot, mindent elfogadtak.

Amúgy a pontos választ én sem tudom.

2011. máj. 4. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
:) az érettségin már túl vagyok! egyszerűen csak érdekel. tud rá valaki választ adni?
2011. máj. 4. 01:14
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom,hogy a sok vízcsepp félgömbalakja lencse módján gyűjti a napfényt a növényen és sok ezer apró pontban megég, és ez az ami károsítja,nem önmagában a "hideg" víz az ártalmas,ezért locsolnak kora reggel,vagy késő délután mert nem olyan erős már a napfény.
2011. máj. 4. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen,szeretném megerősíteni az 2. hozzászólót.

A vízcsepp optikai tulajdonságai miatt úgy viselkedik mint egy domború lencse más néven gyűjtőlencse. Ahogy az elnevezés is utal rá; összegyűjti a fényt,mégpedig úgy hogy amikor (párhuzamos)fénysugarak haladnak át rajta akkor az úgy törnek meg hogy egy pontban az ún. fókuszpontban metszik egymást. Egy hétköznapi példával szemléltetve pontosan úgy működnek ezek a vízcseppek mint egy nagyító.A összegyűjtött napsugarakat egy pontba koncentrálva megnövekszik a fényintenzitás és ezért sokkal jelentősebb a fényenergia hőhatása is,ekkor sérülnek meg a növény sejtjei.Úgy gondolom hogy a fotoszintézisért felelős kloroplasztisz sérül meg,elveszti funkciós képességét.

2011. máj. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

a második válasz lemaradt.

Szóval mivel nem a vízcsepp hőmérsékletéből adódik a növénysejt roncsolása,hanem a alakjából és fénytani viselkedéséből ezért bármilyen hőmérsékletű vízcsepp ugyanígy viselkedik

remélem tudtam segíteni:)

2011. máj. 4. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nos amit az uccsók írtak, az úgy még nem egészen igaz. Ugyanis logikus módon figyelmebe kell venni a vízcsepp alakját. A vízcsepp csak akkor képes "megfelelő" helyre gyűjteni a fényt, ha az alakja is megfelelő, tehát közel gömb alakú. Ez viszont nem mindíg teljesül, és valójában ha jóadag vizet rálocsosz a növény levelére -és annak a növénynek nem víztaszító a levele, tehát nem áll be mindenképpen gömb formába az a vízcsepp- akkor nem képes égést okozni.
2011. máj. 4. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2011. máj. 4. 22:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!