Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működik a polarizátoros...

Hogy működik a polarizátoros szemüveg?

Figyelt kérdés

Van egy olyan szemüvegem, amivel a moziban lehet 3D-s filmeket nézni. Namármost azt hinné az ember, hogy az egyik lencse vízszintesen, a másik függőlegesen polarizált és kész.


Ha belenéz az ember a tükörbe és becsukja az egyik szemét, akkor mindig a csukott szem előtti lencsét látja világosnak. Ez ugye tiszta sor. (A gyengébbek kedvéért: nagyobb törésmutatójú közegről visszaverődve pi/2 fázisugrást szenved a fény)


Amit nem értek:

- ha a szemüveget fordítva veszem fel (a szárai előre néznek), az effektus már nem lép fel, mindkét lencse szürkés árnyalatú.

- ha felveszem, és a laptop (polarizált fényű) képernyőjét nézem, akkor nem sötétül el, csak a színét változtatja a kék és a vörös között.

- ha viszont megint csak fordítva veszem fel, akkor a laptop képernyője 180 fokonként elsötétül, ráadásul mindkét lencsén egyszerre...


mi lehet ez, talán egy lambda/4-es lemez a belső oldalon, vagy egy antireflexiós réteg??


2011. jún. 14. 00:29
 1/2 A kérdező kommentje:
Amúgy ha fordítva veszem fel és beállítom úgy, hogy a laptop képernyőjét sötétnek lássam, akkor valamilyen átlátszó tárgyban (tipikusan műanyag vonalzó) szépen lehet látni a belső feszültségeket.
2011. jún. 14. 00:31
 2/2 anonim ***** válasza:
Neked már nem kell rászoknod a hallucinogénekre.
2021. szept. 20. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!