Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Előfordulhat "derült égből...

Előfordulhat "derült égből villámcsapás"?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy felhő nélkül villámlás. Az egyik ismerősöm azt mondta, veszélyes lehet villámhárító közelébe menni még derült idő esetében is, a villámcsapás veszélye miatt.


Igaz lehet, vagy hülyeség?


2011. jún. 28. 09:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
37%
Hát nem hiszem. Max ha szennyezett a levegő. Bár én nem értek hozzá, de úgy tudom villám akkor fordul elő, ha a levegőben más részecskék vannak. (pl víz, homok, légszennyezés)
2011. jún. 28. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
37%
A villámlás 1 elektrosztatikai kisülés.Mondjuk találkozik a hideg felhő a meleggel és kisül.Tehát ha nincs felhő az égen vagy csak pár bari felhő,akkor akár nyugotan foghatod a villámhárítót is.
2011. jún. 28. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
54%
Nem tudom valaha készült-e olyan kimutatás, hogy milyen távolság volt a legnagyobb villámlás és a viharzóna között. Én úgy tudom, hogy 10-20 km távolságig minden további nélkül "elmászhat" q villám a vihartól. Ilyet jómagam is tapasztaltam, amikor több mint 15km távolságban lévő vihar okozott némi meglepetést a stégünkön. Bár konkrétan villámcsapás nem volt, de a töltések igencsak felhalmozódtak a környezetünkben (szikrázott az ujjam ahogy a pecabot gyűrűje közelébe ért, és az orrom szemem is bizsergett...). És amúgy az idézett mondásnak is nyilván van alapja. Igaz viszont hogy olyan nagyon nem kell aggódni a villámhárítótól, nem jellemző az eset, és amúgy sem különösebben veszélyes, még viharban sem. Persze ez akkor igaz, ha csak az utcán sétálgatsz, és ott a közelben van villámhárító. A tetőkön mászkálni a viharban (pl hogy fotózza az ember a villámokat illetve a vihart magát...) már nem egy életbiztosítás.
2011. jún. 28. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
26%
Ha jól emlékszem,a wikin is ezt írják,hogy a villámcsapások bizonyos százaléka(nem is kevés) derült ég mellett következik be.Ez a kérdés engem is foglalkoztatott,választ még én sem találtam rá.
2011. jún. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Én nem a villámhárító miatt aggódok, egyszerűen már régóta keresek választ erre a kérdésre... Utcán egyébként még nem láttam villámhárítót, házak tetején már annál inkább..
2011. jún. 28. 13:48
 6/11 anonim ***** válasza:
26%
Hát valahol csak levezetik a villámhárítót a földbe... nevezd aminek akarod, az is a villámhárító része
2011. jún. 28. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A villámhárítót a házon belül vezetik le a földbe, hogy olyan helyen vezesse el, ahol semmi kárt nem okozhat.
2011. jún. 28. 19:25
 8/11 anonim ***** válasza:
68%

Ahol a villámhárító lemegy a földbe, ott ne álldogálj, mert hirtelen nagy lehet a lépésfeszültség. Bár ez a legkevésbé veszélyes... sokkal rosszabb, ha kézzel fogsz valamit.


Lecsaphat derült égből is, mert a feszültség számít, nem az optikai jellemzők.

2011. jún. 28. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
84%

A "derült égből villámcsapás" normális jelenség. A negatív polaritású villám akár akkora távolságot is képes oldal irányban eltérni a felhőtől, mint amilyen magas. Azaz 5km elég gyakori, de a 10-15 sem lehetetlen. És 10km-es távolságból már a dörgést is nagyon ritkán hallani, különösen nappal, amikor egyébként is zaj van.


A villámhárító közelében való tartózkodás nem veszélyesebb, mint akárhol lenni. A villám rövidlátó! 20m-es sugarú körön belül dől el a találat. Azaz ami ettől messzebb van, nem számít bele a védelmünkbe!


A villámhárítóhoz nem egy felfogó, és nem egy levezető, és nem is egyetlen földelés tartozik. Sőt! Rendesen megépített rendszernél az épület belső EPH álózata is viszi szépen a villámáram ráeső részét. Fémszerkezetű épületekben az összes pillér is viszi! És lehet, hogy belül épp támasztod. Mégsem fogsz észrevenni belőle semmit!


Egy szabályosan megépített villámvédelem nem okozhat bajt.


Kívül a földelésnek meg úgy kell lennie, hogy az lépésfeszültségbeli problémákat ne okozhasson. Az előírások a természettudományokban nem azért vannak, hogy legyen mit megszegni, hanem hogy megvédjék az ember életét! Ezért ezeket illik tiszteletben tartani, és nem azzal szórakozni, hogyan lehet kibújni alóla. A villám jelesre tudja a fizikát! Nem tesz kivételt.

2011. szept. 14. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
3. válaszoló: Lehet, hogy gömbvillám volt.
2012. júl. 23. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!