Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elakadtam ebben a fizika...

Elakadtam ebben a fizika feladatban. Segítesz?

Figyelt kérdés

egy 1m hosszú, teljesen hajlékony, egyenletes tömegeloszlású kötelet az asztalra helyezünk, úgy hogy az asztalon 0,834 méter, lelógva pedig 0,166 méter helyezkedik el.A kötél ebből a helyzetből lecsúszik, mekkora lesz a sebessége az asztal elhagyásának pillanatában?Tételezzzük fel hogy ekkor a kötél teljes hosszában függőleges helyzetű és sebessége is függőleges. ( a súrlódási együttható a kötél és asztal közt 0,2.)


A MEGOLDÁS:2,88 m/s


és kérlek ne csak annyit írjatok hogy helyzeti meg mozgási energia segítségével kell megoldani , ugyanis azzal nem leszek előrébb.előre is köszönöm!


2011. júl. 25. 06:00
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

""csak az a része nyomja az asztalt, ami éppen rajta van."

Ez csak akkor lenne igaz, ha vízszintesen húznád le és nem függőlegesen esne."


ha a kötél teljes súlya az asztalt nyomná, akkor a rá ható erők (gravitációs és tartó) eredője nulla lenne. ebben az esetben a kötél, mint test max. a saját tömegközéppontja körül tudna forogni.

szerinted ezt csinálja?

2011. júl. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Vegyük a 17:59-es hozzászólót:


A kötél lelógó része 0,166*m*g erővel húzza az asztalon maradt darabot. Az asztalon lévő darab megmozdításához 0,834*m*g*0,2 = 0,1668*m*g erő kell. Ez nagyobb, mint amit a lelógó rész kifejt, vagyis a kötél az asztalon nem fog elmozdulni.

2011. júl. 25. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

naszóval:


segédváltozók:

R [kg/m] a kötél hosszra vetített fajlagos súlya.

M [kg] a kötél teljes súlya. (M=R*L, ahol a L a teljes hossz)


x: az asztalról lelógó rész.


Az erő, ami húzza lefelé a kötelet:


Fh=R*x*g azaz Fh(x)=R*x*g


Az erő ami fékezi a kötelet, a súrlódás.

A súrlódás az asztalon lévő kötéldarab súlyából és a súrlódási együtthatóból származik


Az asztalon lévő kötéldarab súlya


Fa=(L-x)*R*g


ebből a súrlódási erő


Fs=Fa*0,2 azaz


Fs=0,2*(L-x)*R*g azaz Fs(x)=0,2*(L-x)*R*g


tehát adott lelógás esetén a teljes kötelet gyorsító erő


Fgy=Fh-Fs=R*x*g-0,2*(L-x)*R*g

Fgy=Rg*(x-0,2(L-x))

Fgy=Rg*(x-0,2L+0,2x)

Fgy=Rg*(1,2x-0,2L)


ebből a gyorsulás


a=Fgy/M

a=Rg*(1,2x-0,2L)/M

a=Rg*(1,2x-0,2L)/(R*L)


egyszerűsítve


a=g*(1,2x-0,2L)/L


viszont L=1m


azaz


a=g*(1,2x-0,2) (x elveszíti a dimenzióját, már nem méter, csak egy szám)


azaz a(x)=g*(1,2x-0,2)


na, itt jön az a lépés, ami szerintem nem középiskolás anyag. még emelt szinten sem.


azt kell észrevenni, hogyha az a(s) függvényt (gyorsulás-út) függvényt integráljuk, akkor a keletkező dolog dimenziója [m^2/s^2]. ami baromira hasonlít a munka dimenziójához [kg*m^2/s^2], csak hiányzik belőle a tömeg.


hála az égnek a függvény lineáris, ennek a határozott integrálása, azaz tól-ig határokon belül a görbe alatti terület meghatározása, egy háromszög és egy téglalap területének kiszámítását jelenti általános esetben. (itt még ennyit sem, de lássuk)


koordináta-rendszer rajzolás:


függőleges tengely a/g(=y)

vízszintes tengely x


kezdőpont:

x1=1/6 (számoljunk így, majd meglátod miért)

y1=1,2x-0,2 (1,2=6/5 ; 0,2=1/5)

y1=6/5*5/6-1/5=1/5-1/5=0


azaz a kezdőpontunk (1/6;0)


végpont


x2=1 (s kötél teljesen leért az asztalról)

y2=6/5*1-1/5=1 (azaz, ha már nincs a kötél az asztalon, akkor g-vel gyorsulva zuhan, azaz szabadon esik, azaz nagy hülyeséget eddig nem csináltunk)


azaz a végpontunk (1;1)


a görbe alatti terület egy olyan háromszög területe, ami derékszögű és az egyik befogója 1, a másik meg 5/6.

ennek a háromszögnek a területe 5/12


azaz a teljes gyorsulás alatt végzett munka


W=M*g*5/12


ebből lesz a sebesség


W=1/2*M*v^2


átrendezzük, az M kiesik


10/12*g=v^2


ha g=10, akkor v=2,8867

ha g=9,81 akkor v=2,8591


megjegyzés:


mivel 1/6-os lelógásnál a gyorsulásra 0 jön ki, ezért még ezzel az adattal sem indul meg a kötél lefelé. viszont így az integrálás egyszerű, valószínűleg azért választották ezt eredetileg. az 0,166 lelógással negatív gyorsulást ad a képlet, pontosan azért, mert úgy biztosan nem indul meg.


bocsánat a kirohanásért, de baromira fel tudom nyomni azon az agyam, amikor a tanárok lustaságból sz*patják a diákokat.

2011. júl. 25. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

bocsi, elírtam


y1=6/5*1/6-1/5=1/5-1/5=0

2011. júl. 25. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, kiváltképpen a kifejtőset, hogy időt szánt rá a válaszadó.felpontoztam mindenkit:)Egyébként ha nem vagyok túl tolakodó megkérdezhetem mi a foglalkozása a 79%os válaszadónak?
2011. júl. 26. 07:23
 16/16 anonim ***** válasza:
tervezőmérnök :)
2011. júl. 26. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!