Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet, hogy hülye kérdés, de...

Lehet, hogy hülye kérdés, de a repülők nyernek időt azzal ha a föld forgásával ellentétesen repülnek? Úgy értem, hogy amíg a levegőben vannak és a föld forgásával szemben repülnek akkor hamarabb odaérnek a célállomásra, mintha pl nem forogna a föld?

Figyelt kérdés
2011. szept. 6. 19:10
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
74%
Ez így van, a Föld forgásával szemben repülve rövidebb utat tesznek meg, mint azzal egyirányba haladva.
2011. szept. 6. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Igen igazad van nyernek időt. Persze nem órákat, de érdemes például megfigyelni, hogyha nem az egyenlítővel párhuzamosan haladnak, akkor látványos íveket tudnak leírni (coriolis effektus)
2011. szept. 6. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
26%

hűha, látom feltámadt egyesekben az iq :)

- honnan veszed azt a marhaságot, hogy a forgásirányba való út más, mint az ellenkező??

a és b pont távolsága attól függően más és más, hogy melyik irányba megyünk..?

- azoknak a "látványos íveknek" semmi köze a coriolis erőhöz, mindössze arról van szó, hogy egy gömb felületén nem az egyenes a legrövidebb út két pont között...

2011. szept. 6. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Én értem mit kérdzel, é van is benne logika, de sztem ez annyira minimális, hogy szinte nem is kell(ene) figyelembe venni, és csak hosszabb utakon lehetne mérni látványosabb különbséget. Egyébként meg nem tudom szoktad-e nézni a pilotseye.tv-t, azon bemutatnak egy repülőutat a pilótafülkéből. A múltkor Németországből mentek Seattle-be, Amerikába és NEM úgy mentek, hogy Franciaország, Atlanti óceán, Kanada, USA - hanem Németország, Hollandia, Anglia, Írország, Izland, Grönland tehát így Észak felől közelítették meg, mert így rövidebb, mint a szélességi körök mentén repülni.
2011. szept. 6. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Nem, az inerciarendszer a LÉGKÖR, ami áll :-) Azaz tekintsünk el a légköri szelektől, mivel azok nem mindig arra fújnak amerre a föld forog. Az időzóna más kérdés. Ha Nyugatra megy a repülő akkor meglehet, hogy pl elindul du 3 kor Párizsi idő szerint, és leszáll New Yorkban 4 kor helyi idő szerint, de az út akkor is pl 6 óra, és nem 1! (hasraütésre írtam a számokat)


Jó gondolkodást!


:-)

2011. szept. 6. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

nandras!


Előző vagyok.


Ja, feltámadt ám :D De a gömbfelületes dologról van valami forrásod, mert ez kicsit megmozgazza a fantáziámat. Mire keressek rá, tudnál linket küldeni?

2011. szept. 6. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

kicsit elkapkodtam, ill. nem voltam elég szabatos :)

természetesen két pont között az egyenes a legrövidebb távolság, de a gömbfelületen megtett "egyenes" térképre kiterítve íveltnek látszik, ezért úgy tűnik, (a térképen, tehát síkba terítve) mintha a repülő nem a legrövidebb útvonalon menne a célja felé.

a coriolisos válaszoló ezt a látszólagos ívet keverte, az egyébként valóban létező coriolis erő hatásával.

2011. szept. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
28%
Ez nem volt hülye kérdés egyáltalán, hanem nagyon is jó. És a válasz : igen. Ha pedig visszafele jönnek, és a Föld "kifordul" a repi alól, akkor hosszabb az út.
2011. szept. 6. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Ok, köszi, már értem, a google earth jól szemlélteti ezt. Kicsit tényleg elgondolkodtam ezen, már azt gondoltam, hogy hiányos az ismeretem ezen a téren, de így már ok.


Amúgy látom jött egy újabb válasz, no comment. NEM LESZ HOSSZABB, BE RÖVIDEBB AZ ÚT, AZ INERCIARENDSZER A LÉGKÖR!!!

2011. szept. 6. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

A Föld felszínének két tetszőleges pontjának távolsága adott. Az teljesen független a Föld forgásától! A levegő meg -a légköri áramlásoktól eltekintve- együtt forog a Földdel. Az esetleges időeltéréseket alapvetően 2 tényező hatása okozza.


Az egyik, ahogy helyesen írták is, az időzónák elhelyezkedése. Így ha egy repülő nyugati vagy keleti irányba repül, ha a HELYI időt nézzük, valóban van eltérés. Ha azonban az abszolút időt tekintjük (azaz pl. stopperrel mérjük), természetesen az idő egyforma lesz! Igaz az összefüggés, hogy a repülőgép sebessége a két pont távolságával, és ezen távolság megtételéhez szükséges idővel kifejezhető, és ha ezen értékek különben egyformák, nincs és nem is lehet eltérés a repüléshez szükséges időben.


A másik tényező, amivel viszont nagyon is kell számolni, a magaslégköri szelekkel kapcsolatos. Vannak folyamatosan fújó, jelentékeny sebességű állandó szelek a légkörben, amik természetesen befolyásolják a gép földfelszínhez képest mérhető sebességét. Ezekkel adott esetben számolnak is a légitársaságok, így valóban elképzelhető olyan szituáció, hogy az A ---> B repülés ideje eltérjen a B ---> A idejétől.


maci

2011. szept. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!