Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gondolkodtatok már azon, hogy...

Gondolkodtatok már azon, hogy a körülöttünk lévő világ színei esetleg nem is olyanok, mint amilyennek mi emberek látjuk őket?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy a sok élőlény mellett lehet, hogy pont az ember látása olyan, ami nem adja vissza hűen azt a környezetet, amelyben él.
2011. szept. 9. 02:28
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
Gondolkodtál már azon, hogy van e olyan a világban, ami létezik, de nincs olyan érzékszervünk, amivel láthatnánk vagy érezhetnénk?
2013. márc. 17. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:
Igen, gondolkodtam, és biztos vagyok benne, hogy létezik ilyen. Érdekes dolgok ezek, izgalmas elmélkedni rajta :)
2013. márc. 18. 09:31
 23/26 A kérdező kommentje:

Onnantól fogva, hogy vannak emberek akik nagyobb színtartományt látnak, mint az igen nagy hányadunk...

Vannak, akik nagyobb tartományban hallanak...

Léteznek autisták, akik helikopteren EGYSZER körberepülik pl. Rómát, majd utána kap egy ceruzát és egy nagy lapot, és UGYANÚGY lerajzolja azt, amit látott, az összes épülettel, annak összes ablakával együtt?! Ez mennyire beteg már?!

Vannak, akik életük MINDEN egyes napjára emlékeznek (ami elmondásuk alapján rohadt zavaró), de LÉTEZIK! Igaz, ez már kicsit elmegy az alap témától, de a lényeg, hogy az agyunk képes rá, és innentől fogva válik számomra érdekessé a dolog. Ha valaki igen, akkor mások miért nem? Ez egyfajta mutáció? Vagy a természet korlátozott le bennünket szándékosan és "véletlenül" kihagyott néhány embert?

2013. márc. 18. 09:40
 24/26 anonim ***** válasza:
Ha egy ember elveszíti a látását, akkor valamelyik másik érzékszervének a működése felerősödik, kifinomodik. Ugyanígy az autistáknál is, az agy egy része nem működik ezért a többi jobban és hatékonyabban dolgozik. Bár nem kell ahhoz autistának lenni, hogy valaki zseni legyen valamiben. Csak gyakorolni kell, rengeteget. Igazából semmi sem lehetetlen.
2013. márc. 18. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim válasza:

Igen, én gondolkodtam már ezen. Persze ez olyan dolog, mint a földönkívüli lények vagy a jeti.


13/F

2013. szept. 3. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

Minden kémiai anyagok fizikai kölcsönhatásaiból áll.

Az anyagok lehetnek kicsik, nagyok, folyékonyak, légneműek, és szilárdak, puhák, és kemények is.

Annak a helyét, és külsejét tudjuk csak megállapítani, ami jelet bocsát ki magából, vagy amin megtörik. Ez ugye lehet akár akusztikus is. A fény pedig nem csak frekvencia, hanem foton is(de hogy ez hogy van az nekem sem teljesen tiszta, de pl. az infravörös fény, nem ugyanaz, mint az infravörös(hő)sugárzás. Van elektromágneses, fény, és nyomáshullám is.

Maradva a fényhullámnál, itt is akkor lesz látható valami, ha világít, vagy megtörik rajta a fény. A szín, már bonyolultabb dolog, mert függ attól, hogy mi világít, és mi jut a szembe, és az mit fog fel belőle, és miként értelmezi. Szóval ott van nekünk a látható tartomány, és abból is ugyanolyannak érzékeljük a kevert, és tiszta színeket is. Szóval ugye lilának látjuk a lila hullámhosszát, és lilának látjuk azt is, ha kék, és piros hullámhosszú fényt kapunk, és nem tudjuk megkülönböztetni, hogy van-e benne tényleg lila vagy nincs. A színlátás függ a fényforrás fényétől, és spektrumától, a tárgy által elnyelt, megtört, vagy átalakított fényspektrumtól, a szemtől, és az agytól is. Szóval bármelyik változik, más színűnek látjuk. Pl. a Nap fénye vegyes spektrumú. Van amelyik frekvencia erősebben sugárzódik, van, amelyik kevésbé. Pl. az infrasugárzás magas széles tartományban, míg az UV szűkebb sávban sugárzódik. A Nap nem abszolút fehér, mivel ahhoz minden frekvencián(fénynél hullámhosszon)azonos erősségűnek kéne lennie. Ez aztán még mielőtt a legtöbb nézett tárgyra rásütne, még keresztül meg a légkörön, ami miatt kék/szürke/narancs az ég, és ugye ez a fény is világít a tárgyra, ezért többnyire kékes fény jut a Földre vagyis hidegfehér 5500K feletti fény, és ha már csak oldalról süt a Nap, akkor melegfehér. Egy izzó, az izzó szál hőmérsékletétől ad ki fényt, ezért a 2700K-es az annak megfelelő meleg fényt ad, a spektruma sűrű ennek is. Aztán vannak a LED-ek, amik inkább csak az alapszíneket keverik, hogy hasonlót lássunk. De mivel nem tudjuk megkülönböztetni a kevert színeket, vagyis, hogy az egész spektrum egyformán sugároz, vagy csak az RGB sugároz egy szinten, a célnak megfelel. Na meg ugye jön a szem, ami szintén nem feltétlenül egyforma érzékenységű minden hullámhosszra, pl. egyforma erejű piros és zöld fény közül elvileg a zöldet világosabbnak látnánk. 1 ember 2 szemén látott szín is lehet különböző. De ezek árnyalati különbségek, amik minden nap változnak a napszakoktól, és lámpáktól is. Én is gondoltam arra, hogy nem lehet tudni, hogy ki mit lát, és úgy tanuljuk meg a színeket, hogy ránézünk erre, azt mondják, ez olyan. Aztán megtanulom, hogy amit olyannak látok, annak az a neve. Már nem hiszem, hogy teljesen más színt látnának mások, de talán egy agyász, és szemész tudja a teljes menetét a színlátás feldolgozásának. De a lényeg, hogy látjuk a látható színspektrumot, csak a különböző színeket nem egyenlő fénnyel. Szóval ettől nem változik meg a szín, csak gyengén, de pl. pirosból nem lesz zöld, se sárga. Azt nem nagyon tudom elképzelni, hogy lehetne még több szín, ha látnánk az infrát, és UV-t, mert anélkül is minden elképzelhető(ismert) színt ki lehet keverni. Viszont, ha látnánk ezeket, szerintem csak tágulna az érzékelő spektrum, de nem látnánk plusz színeket, csak ugyanezt a színskálát nyújtanánk meg szélesebb frekvenciasávon. Vagyis a vörös eltolódna az infra aljába, a lila pedig az UV tetejéig. Vagy lehet, hogy csak nincs elég fantáziám elképzelni az ismert színspektrumon túl plusz színeket.

2013. szept. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!