Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy tudom megállapítani,...

Hogy tudom megállapítani, hogy egy atom izotóp? Ez mire jó?

Figyelt kérdés

Mármint értem nagyjából,de ennek mi értelme van?xd


izotópok:"olyan atomok,amelyek protonszáma megegyezik,de a tömegszámuk eltér(->a neutronszámuk is eltér"


ilyen pl. a C,O,S,H.


felírjuk az atomokat,bal alsó sarok rendszám,fölső pedig tömegszám[itt 6 és 12]

a rendszám egyúttal a protonszám (és az elektron szám) is.

és akkor utána a tömegszámot mi órán elkezdtük növelni. a szén 12-es tömegszámú és akkor lett 13,14. mindegyikhez odaírtuk a proton meg az elektron és a neutronszámokat.


a kérdés,hogy ez mire jó?/ nem látom értelmét? vagy na,most ez mi?:S


vagy nem is lényeges megérteni?csak mert orvosira akarok menni,és oda meg kell a kémia:S



köszönöm[::


2011. okt. 3. 18:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

"Ez arra jó", hogy van ilyen és valahogy le kell írni a jelenséget.

Előfordul, hogy két atomban ugyanannyi proton van - tehát ugyan azok az elemek-, de a neutronszám változik. Például a szénben nem 6, hanem például 7 vagy 8 neutron is lehet.

Ezeket az atomokat hívjuk izotópoknak, ami - azt hiszen latinul- azt jelenti: azonos hely. Vagyis vannak különböző -neutronszámú - atomok, amik a periódusos rendszerben "azonos helyen".

Tulajdonképpen az izotóp szó helyett mondhatnánk azt is, hogy olyan atom, amelynek más tömegszámú módosulata is ismert, de az hosszabb lenne.

2011. okt. 3. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

aBocsánat, hogy néhol érthetetlenül írtam, kicsit fáradt vagyok:

Kis javítás: neutronszám nem "változik", hanem "különböző".

"nem ->csak<- 6"

"azonos helyen ->vannak<-"

2011. okt. 3. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Haszna például a kormeghatárzásban van->C14/C12 arány nagyjából állandó a szervezetben amíg az él,ha meghal, ez a csere megáll és a szén-14 mennyisége fokozatosan, pontosan meghatározott sebességgel csökken a radioaktív bomlással. Felezési ideje 5736 év.


Amúgy a legtöbb elemnek vannak izotópjai , nem azért mert kellenek, hanem csak keletkeznek pl. sugárzás hatására:)

2011. okt. 3. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
úúha,nem semmi azért:D
2011. okt. 3. 19:39
 5/15 anonim ***** válasza:
Az MRI felveteleken csak a hidrogen 1-es tomegu izotopja ad jelet. Ezt nem art tudni, ha orvosira akarsz menni. :-D
2011. okt. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
kösz,de még csak 10.-es vagyok,szóval úgy érzem,hogy ezt nem kell tudnom (még):D
2011. okt. 3. 19:47
 7/15 anonim ***** válasza:
Mondjuk ez nem is kemia, hanem fizika, tekintve, hogy egy elem kulonbozo tomegszamu izotopjai ugyan olyan kemiai tulajdonsaggal birnak, tekintve, hogy ugyan azok az elemek.. (mivel protonjaik szama megegyezik, elektronjaik szama megegyezik, ami felelos a kemiai reakciokert.)
2011. okt. 3. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
de úristen:D milyen okos emberek vannak:o én meg örülök ha megértem a tananyagot :SS:/:D
2011. okt. 3. 19:48
 9/15 anonim ***** válasza:

Amúgy az orvosi gyakorlatban is használnak izotópokat (na persze nem a körzeti orvosok).


Az izotópok orvosi alkalmazása:


[link]


Úgyhogy jó lesz, ha alaposabban is megismerkedsz velük, mert valószínű, hogy a tananyagban is benne lesz.

2011. okt. 3. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Most látom csak, hogy van olyan orvosi diszciplína, hogy: Nukleáris medicína.


[link]


Izotóp:


[link]


Ha van még kérdésed, szólj.

2011. okt. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!