Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért állandó a fénysebesség?

Miért állandó a fénysebesség?

Figyelt kérdés
Nem az idődilatációra vagyok kiváncsi.:D
2011. nov. 8. 20:12
1 2 3 4
 31/32 anonim ***** válasza:

"A GPS műholdaknak az idődilatációhoz annyi a közük, mint Gagarin űrhajójának"

Szerintem fizika kerdeskoreben kicsit kisebb arcal kellene megnyilvanulnod... nem tudom, hogy van-e barmi kozod a fizika szakhoz, de hogy sok nyam nincs az biztos.


[link]

"The Global Positioning System can be considered a continuously operating experiment in both special and general relativity. The in-orbit clocks are corrected for both special and general relativistic time dilation effects as described above, so that (as observed from the Earth's surface) they run at the same rate as clocks on the surface of the Earth."


"javasolom a Maxwell egyenletek, Faraday, Feynman és a többiek munkásságának tanulmányozását, esetleg a fizikus szak másod-harmadéves anyagát. Ott megtalálhatók a részecskefizika és az elektrodinamika viszonyáról alkotott nézetek."

Gondolom nem tapasztalatbol irtad... :-)

2011. dec. 16. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/32 anonim ***** válasza:

#30-as:


Én is ajánlok neked egy linket, ez magyarul van: [link]


Egy kis idézet belőle: "A GPS-szel történő helymeghatározás egyike azoknak a mindennapi alkalmazásoknak, amikben figyelembe kell venni több relativisztikus hatást."


És itt kitér 3 effektusra is: a sebesség miatti idődilatációra, a gravitáció miatti időkontrakcióra és a föld forgása miatti Sagnac-hatásra. Valóban nem sok köze van a relativitáshoz :)


Ami a klasszikus elektrodinamikát illeti (ami Einstein idejében ténylegesen rendelkezésre állt), az valóban a Maxwell-egyenletekkel írható le. Kíváncsi lennék, hol van ezekben szó részecskefizikáról. Még csak elektronokról se, csak töltésekről. De ilyen alapon az áramlástan is részecskefizika, hiszen az áramló folyadék is részecskékből áll, meg minden.


Feynmann már más tészta, az már kvantum elektrodinamika, ami Einstein idejében még nem létezett, tehát nem valószínű, hogy azt akarta volna toldozgatni.

2011. dec. 16. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!