Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a világegyetem tágul,...

Ha a világegyetem tágul, akkor pl. én miért nem távolodok a számítógépemtől?

Figyelt kérdés
Van ugye ez a Nobel-díjas felfedezés, hogy a galaxisok távolodnak egymástól, ráadásul ez a távolodási sebesség is csak egyre nő... akkor kisebb léptékben ez miért nem tapasztalható? pl. a mi galaxisunkban az egyes csillagrendszerek miért nem távolodnak egymástól, a naprendszerünkben az égitestek miért nem távolodnak egymástól? Csak a galaxison kívüli tér nyúlik meg? Ha igen, akkor miért?

2012. jan. 1. 17:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Mert oda vagy szögezve a padlóhoz.
2012. jan. 1. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%
Ha a Föld forog akkor én miért nem szédülök?
2012. jan. 1. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Elvileg távolodsz, de ezt nem veszed észre, mert a tested atomjai is távolodnak egymástól, így egyre nagyobb leszel és ily módon a távolság állandónak hat.
2012. jan. 1. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
69%

Bármely 2 pont távolodik egymástól. nyilván minél nagyobb a 2 pont távolsága annál könnyebben mérhetô, annál nagyobb mértékû ez a távolodás.

2 közeli pontnál (a világegyetem átmérôjéhez képest közeli) ez a tágulás olyan kicsi h még csak nem is mérhetô, nemhogy szabadszemmel észlelhetô.


vegyél egy 2 méteres gumikötelet. ennek rögzíted az egyik végét, a másikat pedig 2 méterrel odébb húzod. ekkor a kötél kezdô- és végpontja között 4 m a távolság tehát 2 m-rel távolodtak egymástól. a rögzített vég és a kötél közepének távolsága 1 méterrôl 2-re nôtt, tehát ez a 2 pont csak 1 méterrel távolodott. pont így van ez a világegyetemmel is

2012. jan. 1. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Azért mert tévesen értelmezed (vagy esetleg már tévesen is olvastad/írták le). Ugyanis a világegyetem nem tágul, hanem tér termelődik. A kettő nem ugyan az. Hova tudna tágulni, mikor a világnak nincsen közepe?
2012. jan. 1. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

ma 18:26


elmagyaráznád kérlek mi az, hogy "tér termelôdik"? valamint milyen alapon mondod, hogy nincs közepe?

2012. jan. 1. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Kedves "ma 18:37"

Kezdjük inkább a második kérdéseddel, abból könnyebben magyarázható az első. Te egy 4 dimenziós világban élsz (3 + 1 idő dimenzió, de ezt ne bonyolítsuk) viszont csak 3 dimenziósnak látod (ne gyere most nekem a téridővel, az nem kell most ide). Ugyan olyan mintha egy gömb felszínét vizsgáljuk: a gömb 3 dimenziós, felszíne viszont csak 2. Tehát a Te feladatod, hogy megmond, hogy hol van a gömb felszínének a közepe. Ha nem megy segítek: a gömb középpontjában, ami ugyebár nem a felszín egy pontja. Most képzeljük el a világunkat: tételezzünk fel, hogy gömb (igen, egy 4 dimenziós gömb- matematikailag levezethető), talán most már sejted, hogy a 3 dimenziósnak látott világunk közepe a 4. dimenzióban van(van közepe, ebben igazad van, lehettem volna következetesebb is, és fogalmazhattam volna szabatosabban, ezért elnézést). Azaz minden pont a 3 dimenzióban egyforma, és minden irány is).

Így az univerzum "tágulása" nem vonatkoztatható egy kötött ponthoz. Ebből nemes egyszerűséggel az következik, hogy nem lehet tágulásról beszélni, marad a "tér termelődik" kifejezés, amivel nem tudom, hogy a probléma, szerintem sokkal izgalmasabban hangzik, mint a tágulás(sűrűség csökkenés is jó lenne, de sajnos ez mindkettőnél bekövetkezik, ezért ez nem lenne olyan precíz megfogalmazás).


Eléggé érthetetlenül fogalmaztam, ha valami nem világos, leírhatom még egyszer üzenetben.

2012. jan. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
tudom de nem mondom meg
2012. jan. 1. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:
50%

Nem jók a válaszok. Csak a galaxisok és lokális csoportok közötti tér nyúlik meg. (Kivéve pl a Tejút és az Androméda közötti, mert ez a két galaxis ütközni fog.)


Hogy miért tágul? A google-val rá lehet keresni. Én mondjuk egy kukkot sem értettem belőle...

2012. jan. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Én mondjuk egy kukkot sem értettem belőle..."

VAlami olyasmi lehet, hogy a tagulast a lokalis kolcsonhatasok kompenzaljak... :)

2012. jan. 1. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!