Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a világegyetem tágul,...

Ha a világegyetem tágul, akkor pl. én miért nem távolodok a számítógépemtől?

Figyelt kérdés
Van ugye ez a Nobel-díjas felfedezés, hogy a galaxisok távolodnak egymástól, ráadásul ez a távolodási sebesség is csak egyre nő... akkor kisebb léptékben ez miért nem tapasztalható? pl. a mi galaxisunkban az egyes csillagrendszerek miért nem távolodnak egymástól, a naprendszerünkben az égitestek miért nem távolodnak egymástól? Csak a galaxison kívüli tér nyúlik meg? Ha igen, akkor miért?

2012. jan. 1. 17:19
1 2
 11/12 anonim válasza:
Mert a gravitáció a tested a földhöz vonza, a földet a naphoz, a naprendszerünket pedig a galaxis közepén található szupermasszív feketelyukhoz. Szerintem a galaxisokban, azért nem távolodnak egymástól az obijektumok, mert nagyobb a gravitációs erő. Ezért távolodnak egymástól csak a galaxisok. Mert azokra nincsenek hatással semmi féle gravitációs hatások.
2012. jan. 1. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:
Azert imho ez nem olyan egyszeru, ahogy nehany kommentelok irja: ha az egesz ter az, ami tagul (es nem maguk az egitestek/galaxisok/stb tavolodnak egymastol, hanem maga a ter az), akkor elvileg kis mereteknel is jelentkezik ez, amde ennek hatasa ebben az esetben kvazi elhanyagolhato es merhetetlen (masreszt: ha a ter tagul, akkor tagul vele minden, pl a meterrud is amivel merned, a te tested is, stb stb: azaz nincs mivel merned, es nincs mihez viszonyitanod), hiszen annal jelentosebb a hatas, minnel nagyobb a tavolsag. A sotet energia eseten peldaul feltetelezik, hogy a vilagegyetem tagulasa gyorsuloban van (ami sotet energia hianyaban elvileg a forditottja kene hogy legyen). Ha ez az elmelet helyes, akkor belathatatlan ido mulva el fog jonni az a pillanat, ahol mar mikroszkopikus (sot szub-atomi) szinten is eszlelheto lesz a tagulas, es nem hogy az egitesetek, hanem magok az atomok is darabokra szakadnak. Persze vigyazni kell ezzel, es nem szabad keverni a dolgokat: az Andromedia galaxis pl kozeledik hozzank, ez azonban teljesen mas kerdes, hiszen minnel kisebb leptekben vizsgaljuk a dolgot, annal tobb gravitacios szempontbol kotott helyzetet talalunk, ahol a gravitacio a dominans, ez a hatas persze annal kevesbe jelentos, minnel nagyobb tavolsagra levo "objektumokat" nezunk.
2012. jan. 2. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!