Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozza az allergiás tüneteket?

Mi okozza az allergiás tüneteket?

Figyelt kérdés
Biológia házi , a kérdés "pontatlanságáért" ne hibáztassatok.
2012. jan. 4. 18:42
 1/1 anonim ***** válasza:

IgE, citokinek, hisztamin. :) A válasz ebben a formában elég pontatlan, itt a teljes szöveg:

[link]

A Wiki ezen cikke megfelelő, az elején elég részletesen tárgyalja az egész túlérzékenységi reakciót, és a neked megfelelő formában összefoglalja a résztvevő anyagokat is. Lényegében neked ez a két mondat kell:

"Az allergia az első típusa a túlérzékenységi reakcióknak, mely úgy jön létre, hogy az allergén kapcsolódik az IgE molekulához [...]. Az így felszabadult anyagok (citokinek, interleukinek, hisztamin, prosztaglandinok) gyulladást váltanak ki a szövetekben." Túl részeletesen nem érdekesek a résztvevők, az IgE (immunoglobulin E a teljes neve) azért fontos, mert a kimutatásnál ezt mérik, utána főként a citokineket és a hisztamint szokás kiemelni, amik a gyulladás során fontos szerepet játszanak. Természetesen magasabb (pl. immunológia szakirány) szinteken ennél jóval többet kell tudni, de szerintem neked ez az általános válasz megfelelő lesz.

Azonban ha a kérdés arra vonatkozik, mi válthat ki allergiát, és nem az immunválasz komponensei érdekesek, akkor a válasz természetesen más. Ez is benne van a Wiki cikkben, de lényegében bármi kiválthat allergiát. Én pl. tinédzserkoromban a világon mindenre allergiás voltam, még a lóhere pollenjére is, meg a lándzsás útifűre (nem tüsszögtem, köhögtem - amit lándzsás útifű sziruppal akartak kúrálni). Egy barátnőm a réz-szulfátra allergiás. Gyakori a por-, poratka-, különféle pollen-allergia (ezért van pollen-jelentés a tévében). A mindennapokat megkeseríti az ételallergia, főleg a tej és az olajos magvak, dió allergiája, de van lisztérzékenység is. Ott van még a nehézfémek, egyéb fémek miatti allergia, pl. a réz, vagy nikkel-érzékenység, ami miatt bizonyos ékszereket, ruhákat nem lehet viselni. Egyeseknél ekcémás tüneteket okoz a gyapjúfonal is.

Lényegében az allergének felsorolása során nincs tévedési lehetőség. Mindenre van allergia, szóval írhatsz bármit. :)

2012. jan. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!