Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » UV fénnyel kapcsolatban?

UV fénnyel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Lézeres szemműtétem volt, a szememet fél évig óvni kell az UV fénytől. A szabadban UV szűrős napszemüveget kell hordanom, és azt mondták, hogy ha szórakozóhelyre megyek, ott is fel kell tennem. Kérdezték, hogy mi a munkám, UV lámpával (pénzvizsgáló) dolgozok-e?

Nem értek én ehhez a témához, szóval lenne pár kérdésem:


1. Naplemente után milyen az UV sugárzás? Arra gondolok, hogy pl ma (február 25.) 16:34-kor volt a naplemente, ezután addig, amíg be nem sötétedik teljesen, hogy alakul az UV erőssége? Fél 5-kor még világos van, hiába ment le a Nap.


2. Azt mondták, hogy épületen belül nem kell hordanom a napszemüveget. És ha az ablakhoz megyek és kinézek rajta? Egy sima ablaküveg kiszűri az UV sugarakat? Akkor mi lenne, ha a napszemüvegben is csak egy sima üveg lenne? Az nem szűrné ki!


3. Távolsági busszal utazok munkába, van, amelyik hagyományos világos ablakú. Ha épületen belül nem kell szemüveg, akkor a buszon sem kell? És ha sötétített ablakos a busz?


4. Pénzvizsgáló UV lámpa? Ha aládugom a pénzt és ránézek, akkor az káros a szememre? És ha nem dugok alá semmit, csak úgy odanézek, ahová kiszivárog a fénye az asztalra?


5. A hétköznapi életben hol találkozhatok még UV fénnyel? Mondták, hogy szoláriumba ne menjek, az oké. De hol lehet még ilyen fény? Szórakozóhelyre, diszkóba nem járok, az kilőve. Ma voltam a DM-ben és a Rossmannban és akkor jutott eszembe, hogy ilyen üzletekben és mindenféle világítás van, pl a sminkszereknél külön ki van világítva, vmi fehér színű fény, nem olyan mint az üzlet többi részén. Meg akármilyen egyéb üzletben esetleg?


2012. jan. 25. 21:05
 1/7 anonim ***** válasza:

Ne aggód már túl magad :D


Naplemente után azért várj egy picit, hogy ne legyen erős a fény, de ha pl vastagon felhős az ég, akkor nem kell a napszemüveg (bár nem árt, ha fenn van, ha szereted. Én akkor sokszor levettem, de nem lett semmi baja a szememnek.)


A valódi üveg ablaküveg kiszűri az UV sugárzást, de attól még nem árt, ha üvegen keresztül sem nézel bele a napba (amúgy napszemüvegbe se tedd... UV szűrés ide vagy oda...)


Buszon is fennhagyhatod a szemüveget, nem lesz bajod tőle :)


Ha "kiszivárog" a fény, nem lesz semmi bajod, de ne bámulj közvetlenül a fénybe másfél órán át, ennyi.


És az általad felsorolt dolgok sem ártanak meg. Egyszerűen használd a józan eszed, és éld az életedet :D

2012. jan. 25. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha nagyon félsz, akkor menj el egy munkavédelmi boltba, ott lehet kapni laborszemüvegeket aprópénzért, és azok elég jó UV védelemmel rendelkeznek. (Nem feltétlen sötétített polykarbonátból.. tehát nem csak világosban jó.)

pl.:

[link]


Az UV sugárzás egyébként "láthatatlan", nem érzékeli a szemed, tehát ez a fehér fénnyel ki van világítva dolog pl. nem így működik. Angol nyelvterületen épp ezért hívják "black light"-nak egyébiránt.

Sima ablaküveg nem fogja megfogni, ha van rajta valami spéci védelem, az talán. A sötétítés általában csak egy fólia, ami megint nem szűri ki neked az UVt.


De szerintem túlaggódod a dolgot.

2012. jan. 26. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 mimi92 válasza:
Nekem azt mondták, hogy ha szabadban vagyok minden esetben fel kell tenni, amíg le nem megy a nap. De nem mindig teszem fel, pl ha felhős az ég, esik az eső. Bulizni sem szabad járnom, most 2 hónapos a szemem és már vtam bulizni úgy h nem tettem fel a napszemüveget, de nem tapasztaltam semmi elváltozást, visszaromlást, homályos látást vagy egyebet. Szerintetek ha továbbra is eljárok ritkán bulizni úgy h nem teszem fel a szemüveget lehet valami probléma? Tudom h jobb lenne nem menni, meg hát gondolom nem viccből mondják az orvosok h ha megyek akk szemüveg kötelező. Eddig még nem volt semmi problémám de mégis rettenetesen félek h visszaromlik, pedig hordom a szemüveget és csepegtetek rendesen, lehet h csak túlparázom a dolgot.
2012. ápr. 12. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem az a baj vele, hogy kapásból visszaromlik.


A szemcsepp, amit fél évig csepegtetsz, arra van, hogy a szemed ne gyógyítsa vissza magát - hiszen egy sebet okoztak rajta, ami, ha visszagyógyul, akkor visszaáll a régi, szemüveges állapot.


Na, ennek a "mellékhatása" hogy a szemed semmilyen sérülést sem gyógyít - és az erős UV fény roncsolja a szemet. Normális esetben nem baj, hiszen meggyógyítja magát, viszont a cseppek miatt ez a öngyógyító mechanizmus ki van ütve. Kb fél év után fokozatosan abba lehet hagyni, mert a szem "megjegyzi" az új helyzetet, és onnantól az lesz az "alap" amire vigyáz, és amit helyre fog állítani sérülésből.


Tehát, ha még bele is nézel a napba, kapásból nem veszel észre változást, hanem ezek összeadódnak, és lassan-lassan romlik a látásod, sőt, ez a romlás meg is marad, hiszen a szem vigyázni fog a hibákra is.


Ezért kell vigyázni :)

2012. ápr. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 mimi92 válasza:
köszönöm a választ :) ezeket pl nekem nem mondták el műtét után
2012. ápr. 15. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 mimi92 válasza:
Ha olyan rendezvényre megyek este ahol szabadtéri színpad van de vannak rajta reflektorok pl. koncerten, akkor is fel kell vennem a szemüvegemet?? Mert mondták h szórakozóhelyen is kötelező felvenni mert ott van UV lámpa is, de egy koncerten nem hiszem h lenne
2012. ápr. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A koncerten is nagyon vigyázni kell hiszen ott is van UV fényt kibocsájtó lámpa ám aminek a neve reflektor és vannak olyan kedvesek a technikusok hogy olykor a szemedbe is világítanak csak mert... :-) . Ezekben un. fémhalogén kisülőcsövek vannak olyan mint például egy hegesztő ív és bocsájtanak ki látható fény feletti UV sugarakat is ami káros a szemre.
2017. aug. 17. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!