Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan van ez a PET-CT-ben?

Hogyan van ez a PET-CT-ben?

Figyelt kérdés

Ott ugyebár pozitront használnak. Na de ezzel két kérdés is felmerül.

1. Hogy tárolnak egy antianyagot a felhasználás előtt?

2. Hogyhogy nem roncsolja a belső szerveket a megsemmisülésekor keletkező energia?



2012. márc. 16. 22:28
 1/4 Shai-Hulud ***** válasza:
66%

"Nagy energiájú gammasugárzás létrehozhat elektron-pozitron párt atommag jelenlétében, ha energiája nagyobb, mint az elektron nyugalmi energiájának duplája: 1,022 MeV (két részecske keletkezik). Ez a párkeltés."


Tehát nem tárolják az antianyagot. Gammasugárzással keltik.


"A pozitron anyag jelenlétében hamarosan találkozik egy elektronnal, ilyenkor megsemmisül és nagy energiájú fotonokat kelt. Ez az annihiláció. Ezen alapszik a pozitronemissziós tomográf (PET)"


Az energia fotonként távozik, amelyet érzékelnek, és képet alkotnak belőle.


[link]

[link] emisszi%C3%B3s_tomogr%C3%A1fia


Pedro

2012. márc. 16. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1:A pozitront nem tároljál sehol. Egy olyan anyagot juttatnak a szervezetedbe, ami radioaktív bomlása során pozitront bocsájt ki, nem közvetlenül pozitront. Az eljásársnak az az egyik lényege, hogy a bejuttatott radioaktív anyag végigjárja a szervezetedet, ezért olyan anyagokat almalmaznak, amelyek a testedben nem radioaktív formában amúgyis megtalálható. Ezt a radioaktív anyagot viszonylag rövid idővel a beavatkozás előtt állítják elő, mivel hamar bomlik.


2:Valamennyire természetesen roncsolja. De igen hamar csökken az anyag aktivitása, valamint a vizelettel együtt is hamar kiürül a cucc, összességében a Wikipédia adatai szerint egy PET vizsgálatnál kapott sugárzás mértéke nagyságrendileg egy mellkas CT-ével azonos, ami véleményem szerint megnyugtató adat.

2012. márc. 16. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönüm a válaszokat. Nem gondoltam volna, hogy már nemcsak zárt laboratóriumban vagy kutatóintézetben (pl. CERN) van antianyag, hanem már ténylegesen használják is valamire.
2012. márc. 17. 00:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Csak egy megjegyzés:

Pozitron a természetben is ( benned is) keletkezik, radioaktív anyagok bomlásakor, amik részben természetes úton képződtek.

Szóval pozitron keletkezik a természetben is, nem csak laboratóriumokban meg atomreaktorokban... Csak itrózatosan hamar találozik egy elektronnal, és annihilálódik. A laboratóriumokban inkább arról a végéről közelítik meg a dolgot, hogy az említett megsemmisülés minnél később történjen meg...

2012. márc. 19. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!