Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni a jelenség...

Tudnátok segíteni a jelenség értelmezésében/magyarázatában?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az alábbiakban egy homopolar motort (egypólusú motor) láthattok pár youtube videón. Az lenne a kérdésem, hogy ennek a jelenségnek (tehát hogy mágnes, elem, és a meghajított drót forog körülötte) mi a magyarázata?

Ezt légyszi valaki írja le egy picit részletesebben. Előre is köszi!


http://www.youtube.com/watch?v=EkU_JmtH3PU

illetve

http://www.youtube.com/watch?v=g2CSV1ibmwc


2012. márc. 19. 18:10
 1/5 anonim ***** válasza:
82%

Remek cikk van róla a wikipédián:


[link]


Faraday fedezte fel és jó ideig nem tudták megmagyarázni, hogy működik. Gyakorlati jelentősége nincs, mivel konstrukciójából adódóan csak egy menetes lehet, ezért óriási az áramfelvétele.


Fordítottja a homopoláris generátor, szintán remek cikkel:


[link]


Ennek már van gyakorlati jelentőssége, méretéből adódóan rettenetes mennyiségű energiát képes tárolni és nagyon gyorsan leadni. Természetesen ez is igen alacsony feszültséggel működik, de őrült nagy áramot tud leadni, akár a MegaAmperes nagyságrendig is fel lehet vele menni.


Rém érdekes szerkezet egyébként, de gyakorlatban ritkán használják, mivel alacsony feszültséggel és nagy árammal elég nehéz dolgozni.

2012. márc. 19. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Még egy érdekesség:


[link]


A generátor működik attól függetlenül, hogy a mágnes együtt forog a rotorral vagy nem. A rotort rögzítve és a mágnest forgatva azonban nem. Sokáig nem tudták megmagyarázni, miért. Ma már tudjuk, hogy a Lorentz erő miatt.

2012. márc. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Nos igen, az angol wikit sajnos soha sem nézem, lévén hogy nem tudok angolul. Esetleg ha nem nagy teher le tudod írni pár mondatban a működését? Illetve 1 menetes az mit jelent? (egyszer megy körbe a vezeték a mágnes körül)? Ezek szerint működés közben jelentősen felforrósodik?
2012. márc. 19. 18:28
 4/5 anonim ***** válasza:

Hát ezt leírni sajnos nem tudom, meghaladja a képességeimet, térben kellene magyarázni, de próbáld meg összerakni ezekből:


Ez magyar:

[link]


Ez pedig az ábra:

[link]

2012. márc. 19. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát én is csak 9.-es vagyok (ugyan már elektrosztatikát tanultam egy kicsit, de mágneses hatás és Lorentz erőről még messze nem volt szó) :D.

Azért megpróbálom valahogy összerakni. És köszönöm a választ!

2012. márc. 19. 18:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!