Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Univerzum gyorsulva tágulás...

Az Univerzum gyorsulva tágulása miért olyan meglepő?

Figyelt kérdés
Ha az Ősrobbanáskor volt a legnagyobb a rendezettség, akkor a Nagy Reccskor is ugyanakkora lenne, ami azt jelentené, hogy nő a rendezettség, nem?
2012. ápr. 25. 22:23
 1/9 2xSü ***** válasza:

Az Univerzum gyorsulva tágulása azért meglepő, mert a tömegek között csak vonzás van (gravitáció). Ami taszíthatna, az elhanyagolható, illetve ilyen távolságból kiegyenlítődik a taszítás és vonzás. Tehát a gyorsulva táguláshoz taszító erő lenne szükséges, míg mi csak vonzást látunk mindenhol.


A rendezettségnek nem tudom mi a köze a főkérdéshez. A tágulás, összehúzódás, annak sebessége és a sebesség változása (gyorsulás, lassulás) önmagában nem változtat az entrópián.

2012. ápr. 26. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Előző!

És ennek a taszító erőnek van köze ahhoz a negatív agyaghoz vagy negatív tömeghez, amiről a múltkor hallottam a tv-ben?

Valami olyasmit mondtak, hogy talán ez az egyetlen dolog a világűrben, amire antgravitációs kölcsönhatás hat.

2012. ápr. 26. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Igen ezt tudom, hogy nem látják a taszítást és csak tippelnek, hogy mi lehet.

De valahol azt hallottam, hogy az Ősrobbanáskor volt a legkisebb az entrópia. Ebből én arra következtetek, hogy a Nagy Reccskor is ugyanakkora lenne.

2012. ápr. 26. 16:28
 4/9 A kérdező kommentje:

A másik meg, hogy fekete lyukakban is majdnem entrópiacsökkenés van. A Nagy Reccs is lényegében egy fekete lyuk.

[link]

2012. ápr. 26. 17:35
 5/9 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy akkor ennyi erővel a kopaszsági elv is érvényét veszíti, hiszen lássuk be, hogy egy szingularitás egyszerűbb mint egy komplett csillag. Nem emlékszem rá már teljesen tisztán, de úgy tudom, hogy az entrópia csökkenést az küszöböli ki, hogy a feketelyuk eseményhorizontjának felülete nő, hogyha anyagot dobnak bele, így a rendezettség nem lesz kisebb, hiszen nagyobb a térfogat amibe helyezkedhet az anyag.

Igen, tudom, hogy ez mondvacsinált mítosz, hiszen a feketelyuk eseményh-ja tényleg nő, hogyha anyagot dobunk bele, de annak nem igazán van köze az anyag elrendezéséhez, csak leírtam azt, amire az Idő rövid történetéből emlékeztem.

2012. ápr. 27. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Elolvastam az Idő rövid történetének azt a részét és, ahogy mondtad tényleg nő az eseményhorizont területe. De még mindig az a problémám, hogy a Nagy Reccskor csökken az eseményhorizont.
2012. ápr. 27. 21:26
 7/9 anonim ***** válasza:

Dehogyis, az eseményhorizont hatalmas lesz a nagy reccskor.

Gondolj bele: Az univerzum összes tömege egyetlen pontban. A lehető legnagyobb eseményhorizontot eredményezi.

2012. ápr. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Szerintem meg éppen, hogy kicsi, mert a Nagy Reccskor minden csökken. Az a tér is, ahol az eseményhorizont lehetne. Persze aztán lehet, hogy hülyeséget beszélek.
2012. ápr. 27. 22:17
 9/9 anonim ***** válasza:

Az eseményhorizont nem egy kézzel fogható valami, aminek csökkennie kéne a Nagy Reccs előtti összehúzódáskor. Ez pusztán azt a határt jelenti, amelyen belülről nem képes kiszökni sem anyag, sem fény, sem információ (legalábbis régebben ez volt az elfogadott, ma már tudjuk, hogy a fekete lyukak is bocsátanak ki egyfajta sugárzást, a Hawking-sugárzást, de ez most nem tartozik a tárgyra).

Ha az Univerzum összes tömege egyetlen szinguláris pontba roskadna össze, az egy gigászi fekete lyukat eredményezne, amelynek ennek megfelelően óriási az eseményhorizontja.

Azt, hogy a térrel mi lesz, nem tudom megmondani.

2013. jan. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!